Pacjenci.pl Choroby W tych miejscach kontuzje są najgroźniejsze. Mogą wywołać chorobę zwyrodnieniową stawów
canva

W tych miejscach kontuzje są najgroźniejsze. Mogą wywołać chorobę zwyrodnieniową stawów

22 sierpnia 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Złamanie kości jest przerwaniem ciągłości zdrowej tkanki kostnej na skutek urazu mechanicznego. Po kilku tygodniach lub miesiącach kość się zrasta. Niekiedy jednak z powodu złamania dochodzi do cięższych powikłań takich jak np. zakażenie kości, uszkodzenie nerwów czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Co warto wiedzieć o złamaniu kości jako przyczynie choroby zwyrodnieniowej stawów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

Złamanie kości jako możliwa przyczyna choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów, nazywana również zwyrodnieniem stawów, jest stanem, w którym z powodów czynników biologicznych i mechanicznych, dochodzi do destabilizacji homeostazy: „Dochodzi wówczas do wygenerowania objawów choroby zwyrodnieniowej stawów, czyli zaburzenia równowagi pomiędzy degeneracją a tworzeniem chrząstki i struktur otaczających, na skutek czynników biologicznych i mechanicznych”. - powiedział reumatolog, lek. Bartosz Fiałek.

Chorobę zwyrodnieniową stawów dzielimy na pierwotną i wtórną – pierwszej z nich przyczyny nie znamy, druga z kolei związana jest z różnymi chorobami. Przyczyną schorzenia bywają urazy: „(…) także urazy zwiększają ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej. Jeśli ktoś złamie np. kości palców, istnieje większe ryzyko, że choroba wystąpi w przyszłości ”. - powiedział reumatolog, lek. Bartosz Fiałek.

Stopy i dłonie cechuje silne unerwienie. Złamanie kości paliczków palca jest całkowitym przerwaniem ciągłości tkanki kostnej – kilku z nich lub jednego. Najczęściej przyczyną uszkodzenia są:

  • uderzenia w twardy przedmiot,
  • upadek na dłoń,
  • przytrzaśnięcie.

Przyczyną powstawania choroby zwyrodnieniowej np. stawu skokowego w większości przypadków są urazy. Cześć złamań kostek podudzia kończy się zmianami zwyrodnieniowymi o różnym stopniu nasilenia. Wysokie ryzyko pojawienia się choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego pojawia się, gdy dana osoba ma złamaną nasadę dalszej kości piszczelowej lub złamaną kość skokową – w tych przypadkach nawet u 90% pojawia się ryzyko wystąpienia zmiany zwyrodnieniowej.

Duże prawdopodobieństwo pojawienia się choroby zwyrodnieniowe występuje u pacjentów z przewlekłą niestabilnością stawu skokowego.

Projekt bez nazwy - 2023-08-21T203742.141.png

Choroba zwyrodnieniowa stawów a RZS – czym się różnią?
Choroba zwyrodnieniowa stawów - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Jak rozpoznać, że kość jest złamana? 

Do złamania dochodzi często np. podczas uprawiania sportu. Charakterystycznymi objawami są:

  • ostry ból,
  • natychmiastowo pojawiający się obrzęk,
  • tkliwość.

Objawy te występują także wtedy, gdy kość pęka lub jest stłuczona. Sygnałem świadczący o tym, że doszło do złamania, jest zwiększenie temperatury ciała w danym miejscu i pojawienie się bolesnego zgrubienia – są to oznaki, że naczynia krwionośne zostały uszkodzone i powstaje krwiak.

W zależności od miejsca złamania, kończyna może całkowicie lub częściowo stracić lub ograniczyć ruchomość. Opuchlizna często jest rozległa. Po pewnym czasie mogą pojawić się zasinienia.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów 

Choroba zwyrodnieniowa stawów uznawana jest przez lekarzy za niewyleczalną. Gdy wystąpi, towarzyszy już cale życie:

„Wykorzystuje się całą grupę niesteroidowych leków przeciwzapalnych. U niektórych pacjentów są przeciwwskazane, wówczas stosować można sam paracetamol lub paracetamol w połączeniu z innymi preparatami z drugiego stopnia drabiny analgetycznej, czyli leczenia przeciwbólowego według WHO, może to być tramadol lub kodeina. Ostatnią grupą są GKS, glikokortykosteroidy, czyli popularne sterydy, które można stosować miejscowo, gdy pacjentowi dotychczasowe formy leczenia nie pomagają”. - powiedział reumatolog, lek. Bartosz Fiałek.

W procesie leczenia nie stosuje się leczenia przyczynowego: „Leczenie jest objawowe, ból jest głównym objawem, więc leczymy przeciwbólowo. Jeżeli również te leki przeciwbólowe są nieskuteczne, możemy skorzystać z trzeciej grupy, wówczas stosujemy inne leki narkotyczne przeciwbólowe, czyli np. buprenorfinę, fentanyl”. - powiedział reumatolog, lek. Bartosz Fiałek.

Gdy choroba zwyrodnieniowa stawów atakuje, często zaczyna od tego miejsca. Ten rodzaj bólu to sygnał ostrzegawczy!
Wady postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Fizjoterapeuta radzi, na co zwrócić uwagę
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja