Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gdy choroba zwyrodnieniowa stawów atakuje, często zaczyna od tego miejsca. Ten rodzaj bólu to sygnał ostrzegawczy!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 31.07.2023 08:58

Gdy choroba zwyrodnieniowa stawów atakuje, często zaczyna od tego miejsca. Ten rodzaj bólu to sygnał ostrzegawczy!

ból stawów
canva

Ból to nieodłączny objaw choroby zwyrodnieniowej stawów. Gdy go nie ma, nie można stwierdzić jej występowania. Ból tego rodzaju nie atakuje jednak wszystkich stawów. Jak więc rozpoznać, że dolegliwości wywołane są akurat przez chorobę zwyrodnieniową stawów? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

Ból stawów atakuje najczęściej te obszary

Choroba zwyrodnieniowa stawów, nazywana również zwyrodnieniem stawów, należy do grupy chorób reumatycznych. Powodują ją czynniki biologiczne i mechaniczne, z powodu których następuje uszkodzenie m.in. chrząstki stawowej. Charakterystycznym objawem choroby, który jest konieczny, by w ogóle ją stwierdzić, jest ból występujący przeważnie w tych obszarach:

 „Najczęściej atakowanymi przez chorobę stawami są te, z których przeważnie korzystamy. Staw kolanowy jest bardzo narażony, ponieważ dźwiga cały ciężar ciała. U osób z otyłością, ryzykiem wystąpienia choroby jest zbyt duża masa ciała w stosunku do wzrostu, prowadzić to może do destabilizacji pomiędzy degeneracją a tworzeniem chrząstki. Stawy biodrowe są kolejną narażoną grupą, jest to tzw. koksartroza. Bardzo często zajęte są ręce”. - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Zagrożonym obszarem, na którym również może pojawić się ból, jest kręgosłup. Jednak w tym przypadku mówimy już o chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Projekt bez nazwy - 2023-07-30T204254.585.png

Bolą Cię stawy o poranku? Może to być objaw poważnej choroby, nie lekceważ jej Kolagen - białko młodości. W jakich produktach spożywczych go szukać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów może objąć również te lokalizacje

Wymienione obszary są najbardziej zagrożone. Jednak choroba zwyrodnieniowa stawów może rozprzestrzeniać się dalej: „Występują także inne lokalizacje, na przykład haluksy, czyli zwyrodnienie czy koślawość palucha, może dojść także do zajęcia stawów mostkowo-żebrowych, skroniowo-żuchwowych czy krzyżowo-biodrowych. Są to rzadsze lokalizacje niż podane cztery główne. Każdy staw w organizmie może być zwyrodniały, niektóre częściej, ponieważ są bardziej narażone na czynniki biologiczne i mechaniczne”. - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Chorobę zwyrodnieniową stawów powoduje m.in.:

  • nadmierne przeciążenie,
  • urazy,
  • mikrouszkodzenia,
  • wady w strukturze tkanki łącznej stawów.

Na niektóre czynniki przyczyniające się do zużywania i zwyrodnienia stawów nie mamy wpływu – są to np. wiek, płeć i uwarunkowania genetyczne. Jednak są też czynniki, które można przynajmniej częściowo wyeliminować – czynnikami tymi są np. nadwaga, otyłość, nieumiejętne lub wyczynowe realizowanie sportów siłowych.

 

Jak rozpoznać, że przyczyną bólu jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Gdy pojawia się podejrzenie choroby zwyrodnieniowej stawów, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Po wstępnym rozpoznaniu lekarz skieruje do reumatologa, specjalisty z zakresu chorób stawów, który przeprowadzi badania i ustali sposób leczenia dostosowany do danego pacjenta.  

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest rozpoznaniem klinicznym, to znaczy rozpoznaje się ją objawowo. Ważny jest wywiad, zadawanie pytań na temat bólu, czy towarzyszą obrzęki, czas trwania sztywności porannej. Dodatkowo pytam o inne kwestie, które mogą pomóc zróżnicować tę chorobę z jednostkami o podłożu zapalnym”. - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, podczas którego sprawdza, czy staw jest bolesny, obrzęknięty i czy ma ograniczoną ruchomość: „Jeśli pacjent mówi, że przez więcej niż połowę dni w miesiącu boli go prawy staw kolanowy, badam go, dodatkowo notuję ograniczenie ruchomości i poszerzenie obrysu tego stawu, to jest to wystarczające do rozpoznania choroby zwyrodnieniowej”. - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

W nietypowych sytuacjach wykonywany jest rentgen stawów. 
 

Tagi: reumatolog