Pacjenci.pl Zdrowie Częste pobudki nocne to też objaw raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał mało znany symptom
canva

Częste pobudki nocne to też objaw raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał mało znany symptom

15 lipca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród Polaków. Jednak poziom wiedzy na temat choroby jest wciąż na niskim poziomie. Gdy ktoś już zna objawy choroby, to zazwyczaj tylko te związane z wypróżnianiem. Okazuje się, że rak jelita grubego to także przyczyna nocnych pobudek. Co warto o tym wiedzieć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek med. Jackiem Kowerzanowem.

Rak jelita grubego – to też przyczyna nocnych pobudek

Rak jelita grubego w pierwszej fazie rozwoju często nie daje widocznych oznak. Bywa skąpoobjawowy, więc rozpoznanie go bywa trudne. Gdy znajdzie się już w fazie zaawansowanej chory zacznie tracić masę ciała i będzie osłabiony. W momencie gdy rak rozwija się w prawej części jelita grubego pojawiają się bóle brzucha: „Najczęściej pacjenci zgłaszają ból brzucha o różnym umiejscowieniu, nie tylko po prawej stronie. Należy pamiętać, że objawem alarmowym są bóle, które wybudzają nas w nocy ”. - powiedział gastroenterolog lek med. Jacek Kowerzanow.

Nietypowym objawem raka jelita grubego bywa też nocny kaszel. Może on oznaczać, że nowotwór zajął płuca. Ciągły kaszel, nasilający się w godzinach nocnych, bywa objawem rozsianego raka jelita grubego. Oprócz kaszlu wystąpić może wystąpić także zadyszka i wykrztuszanie krwią. Dolegliwości tego rodzaju trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

„Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących w naszej populacji. Ponadto stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy”. - powiedział gastroenterolog lek med. Jacek Kowerzanow.


Gruczolaki – to na ich bazie rozwija się rak jelita grubego. Gastroenterolog tłumaczy, czym są
Rak jelita grubego – gdzie najczęściej powstają przerzuty i jak powstają?

Budzący w nocy ból brzucha – to powód, by zrobić kolonoskopię i badanie na krew utajoną

Obecność wymienionych objawów może być wskazaniem, by wykonać kolonoskopię i badanie na krew utajoną: „Podstawą diagnostyki jest badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli kolonoskopia, które pozwala nam zwizualizować i zlokalizować umiejscowienie raka. Jeśli podczas badania stwierdzimy zmiany chorobowe, pobieramy wycinki do badania histopatologicznego, będącego podstawą szczegółowego rozpoznania choroby nowotworowej. W diagnostyce coraz szerzej wykorzystywane są też testy immunochemiczne na obecność krwi utajonej w kale ”. - powiedział gastroenterolog lek med. Jacek Kowerzanow. Oprócz kolonoskopii pomocnym badaniem jest b


Inne objawy raka jelita grubego to:

  • zaparcia
  • zmiana rytmu wypróżnień,
  • biegunki i towarzyszące im intensywne oddawanie gazów,
  • osłabienie,
  • nudności,
  • poczucie niepełnego wypróżnienia,
  • krwawienie z odbytu.


Zaburzenia snu – to częsty problem pacjentów onkologicznych

Bezsenność i zaburzenia snu dotyczą wielu pacjentów onkologicznych. Bezsenność bywa symptomem występującym nie rzadziej niż ogólne osłabienie. U tej grupy chorych zauważano nie tylko pobudki nocne, ale też problemy z zasypianiem i nadmierną senność w ciągu dnia – druga z dolegliwości najczęściej występuje wśród osób chorujących na nowotwory hematologiczne i raka płuc. Związek między długością snu a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego jest również tematem badań naukowych.

Zaburzenia snu to złożone zagadnienie, ponieważ każdy chory ma indywidualną na to podatność. Ich przyczyn może być wiele, chociażby nieprawidłowe dawkowanie leków.

Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii
Ekspert zdradza jak poradzić sobie z bezsennością. Te 3 porady są bezcenne
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko