Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Ekspert zdradza jak poradzić sobie z bezsennością. Te 3 porady są bezcenne
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.06.2023 16:49

Ekspert zdradza jak poradzić sobie z bezsennością. Te 3 porady są bezcenne

bezsenność
canva

Bezsenność to poważny problem. Z jej powodu zmienia się nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i to, jak człowiek funkcjonuje na co dzień. W skrajnych przypadkach bezsenność stanowi nawet zagrożenie dla życia. Przedstawiamy 3 sposoby na to, jak poradzić sobie z bezsennością. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

Prawidłowa dieta i ruch

„Znów zacznę od podstaw, czyli przede wszystkim należy zadbać o prawidłową dietę i odpowiednią ilość ruchu”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

By dobrze spać, trzeba... dobrze jeść. Jednym z najważniejszych posiłków dnia dla osób cierpiących na bezsenność jest kolacja. Wieczorem należy ograniczyć spożycie białka i jeść więcej węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Potraw nie należy też ostro przyprawiać i nie dodawać do nich wiele tłuszczu. Podczas przygotowywania kolacji warto zrezygnować ze smażenia na rzecz pieczenia, gotowania i duszenia.

W jadłospisie osoby cierpiącej na bezsenność powinny znaleźć się kwasy Omega-3. To właśnie dzięki nim lepiej śpimy, bo korzystnie wpływają na pracę mózgu. Kwasy te znajdują się w oleju lnianym i tłustych rybach np. łososiu, makreli i sardynakach.

Brak wystarczającej dawki ruchu to także jedna z przyczyn bezsenności. Najczęściej bezsenność to problem ludzi, którzy większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej. Aktywność fizyczna sprawia, że sen nie tylko się wydłuża, ale jest też głębszy. Dobrze ćwiczyć przynajmniej 5 razy w tygodniu przez 30 minut, lecz nie bezpośrednio przed snem.

Projekt bez nazwy - 2023-06-02T215849.391.png

Czego nie robić przed snem? 5 nawyków, które utrudniają zasypianie i psują jakość snu Bezdech senny – jak go rozpoznać? Te objawy powinny wzmóc naszą czujność

Suplementy

„To, co mogę polecić z suplementacji, to przyjęcie magnezu na 30 minut przed snem. Pomocna bywa też ashwagandha, jednak nie na każdego zadziała tak samo. Na jedne osoby może działać wyciszająco, a na inne wręcz pobudzająco. Możemy sięgnąć po melatoninę, jednak warto zwrócić uwagę, aby była to melatonina o spowolnionym uwalnianiu i przyjęta dużo wcześniej przed pójściem spać”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Magnez reguluje i optymalizuje poziom serotoniny, melatoniny i wycisza organizm. Osoby żyjące w przewlekłym stresie powinny zawsze w domowej apteczce mieć preparaty z magnezem. Magnez wspomaga proces regeneracji układu nerwowego i łagodzi napięcie spowodowane przeżywaniem w ciągu dnia różnych trudnych emocji np. lęku, rozdrażnienia itp.

Ashwagandha działa wyciszająco i relaksująco. Tym samym ułatwia zasypianie. Korzystnie wpływa na różne układy ludzkiego organizmu - m.in. sprawia, że sen jest dłuższy i głębszy. Niektórzy stosują ją jak naturalny lek na stany lękowe, zmęczenie i depresję.

Melatoninę naturalnie produkuje ludzki organizm. To hormon wytwarzany w szyszynce po zapadnięciu zmroku, który „informuje” organizm, o tym, czy jest noc, czy dzień. Osobie cierpiącej na bezsenność lekarz może przepisać melatoninę o przedłużonym działaniu, ułatwiającą zasypiania i pogłębiającą sen.

Jakie są przyczyny bezsenności?

Zanim sięgnie się po suplementy ułatwiające zasypiania, konieczne jest ustalenie przyczyn problemów ze snem.  

Warto jednak sobie zadać pytanie, dlaczego nie możemy spać i znaleźć źródło problemu. Na dłuższą metę żaden suplement czy lek nie rozwiąże problemu, a jedynie będzie go maskować. Może to być na przykład problem psychologiczny czy też dietetyczny, z którym należy zgłosić się do specjalisty”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Przyczyn bezsenności jest wiele, a zaliczają się do nich np:

  • przewlekły stres,
  • bezdech senny,
  • stosowanie leków,
  • nadużywanie kofeiny,
  • praca zmianowa,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • depresja,
  • stany lękowe,
  • choroba Parkinsona,
  • przerost prostaty,
  • nadczynność tarczycy,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • niewydolność serca.
Polecane