Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Czy naturalne kosmetyki są lepsze? Odpowiada dermatolog
Fot. Freepic/skinspa.com

Czy naturalne kosmetyki są lepsze? Odpowiada dermatolog

19 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Coraz częściej urodowe influencerki czy też dermatolodzy polecają sięganie po kosmetyki naturalne. Te naturalne zawierają głównie składniki pochodzenia naturalnego, jak oleje roślinne, ekstrakty ziołowe czy też substancje organiczne, z kolei kosmetyki syntetyczne wykorzystują składniki o charakterze chemicznym, często zawierającym substancje syntetyczne.

Temat, jakie kosmetyki wybrać, budzi ogromne emocje. Zgłębić go postanowiła Dr Ida Matusiak - lekarz dermatolog, która na swoim Instagramie rozłożyła na czynniki pierwsze temat kosmetyków naturalnych i syntetycznych.

Dermatolożka rozłożyła na czynniki pierwsze temat kosmetyków naturalnych i syntetycznych

Każdy z nas ma swoje ulubione kosmetyki , które sprawdzają się i sprawiają, że nasza skóra jest gładka i dobrze odżywiona . Mimo że mnóstwo modowych influencerów i dermatologów poleca stosowanie naturalnych kosmetyków, te syntetyczne cieszą się wciąż dużym powodzeniem.

Tak głośnemu tematowi poświęciła ostatnio przestrzeń Dr Ida Matusiak - lekarz dermatolog, która znana jest na Instagramie jako Doktor Ida. Matusiak podkreśliła kilka kluczowych aspektów, które mogą pomóc w rozumieniu różnic między kosmetykami naturalnymi a syntetycznymi.

Napięcie, kołatanie serca, drżenie rąk. To nie jest zwykły stres przed podróżą, to awiofobia
Tak przechowuj żywność w upalne dni. GIS przypomina o kilku ważnych zasadach

Różnice między kosmetykami naturalnymi i syntetycznymi

Pierwszy i najważniejszy aspekt to składniki. Lekarka podkreśla, ż e k osmetyki naturalne wytwarzane są z roślin, minerałów oraz innych naturalnych źródeł. Mimo powszechnego przekonania mogą zawierać konserwanty i stabilizatory.

Z kolei te syntetyczne wytwarzane są przy użyciu chemicznych składników, które mogą być bardziej stabilne i skuteczne, ale mogą też zawierać substancje drażniące. Kolejny aspekt to bezpieczeństwo. Choć powszechnie uważa się, że te naturalne kosmetyki są bardziej przyjazne dla skóry, w porównaniu z tymi syntetycznymi częściej mogą jednak wywoływać alergie. Natomiast kosmetyki syntetyczne często zawierają składniki, które co ważne nie są odpowiednie dla wszystkich typów skóry.

Zobacz też:

Ważne zmiany w aptekach dotyczące recept. Zaczną obowiązywać już od soboty

A jak to jest ze skutecznością?

Ważna jest też skuteczność. Niektóre naturalne składniki mają udowodnione działanie, takie jak aloes czy też olejek z drzewa herbacianego. Efekty mogą być mniej przewidywalne, niż w przypadku składników syntetycznych. Te syntetyczne są bardziej skoncentrowane i zaprojektowane tak, by działały szybciej i skuteczniej. Jako przykład można wymienić retinoidy oraz kwas salicylowy.

Warto też zwrócić uwagę na trwałość oraz przechowywanie. Te naturalne mają często krótszy okres trwałości. Z kolei syntetyczne mają dłuższą trwałość. Warto też dodać, że te naturalne często są postrzegane jako bardziej ekologiczne. Natomiast produkcja kosmetyków syntetycznych może być znacznie bardziej szkodliwa dla środowiska. Ci, którzy zastanawiają się, jakie kosmetyki stosować, zawsze mogą użyć kombinacji obu typów produktów.

Czytaj też:

Król wśród letnich kremów działa nawilżająco i wygładza zmarszczki. Kupisz go za niewielkie pieniądze

Kosztuje gorsze, a działa jak botoks pod oczy. Wygładza zmarszczki pod oczami w ekspresowym tempie

Ten krem z filtrem SPF to najlepszy podkład. Wygładza zmarszczki i nawilża

Suplementy nie są nam potrzebne! Lekarz wskazuje tylko jeden wyjątek
Kosztuje niecałe 20 zł, pomoże zlikwidować pajączki i nie tylko. Ta maść jest hitem
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko