Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Dermatolodzy ostrzegają, żeby tych kremów nie łączyć ze sobą! Trend z TikToka niszczy skórę
Fot. Photo by Humphrey Muleba on Unsplash

Dermatolodzy ostrzegają, żeby tych kremów nie łączyć ze sobą! Trend z TikToka niszczy skórę

3 listopada 2024

W dobie mediów społecznościowych i nowinek kosmetycznych coraz częściej słyszymy o różnorodnych trikach pielęgnacyjnych, które mają gwarantować nam fenomenalne rezultaty. Jednym z takich trendów, który zdobył popularność na TikToku, jest tzw. SPF Cocktailing. Dermatolodzy ostrzegają jednak przed szkodliwym trendem.

Czym jest SPF Cocktailing?

SPF Cocktailing to mieszanie kremu przeciwsłonecznego (SPF) z innymi kosmetykami, np. kremami nawilżającymi, podkładami czy bronzerami. Choć może wydawać się to wygodnym sposobem na poprawienie wyglądu cery i zwiększenie ochrony przed promieniowaniem UV, dermatolodzy i chemicy kosmetyczni biją na alarm. Ten z pozoru niewinny zabieg może przynieść więcej szkody niż pożytku.

SPF Cocktailing polega na mieszaniu kremu przeciwsłonecznego z innymi produktami kosmetycznymi, aby uniknąć białego filmu na skórze po nałożeniu filtra SPF lub w celu uzyskania bardziej jednorodnego makijażu. Tiktokerki zachwalają tę metodę, twierdząc, że dodanie kremu przeciwsłonecznego do podkładu, bronzera czy rozświetlacza zapewnia dodatkową ochronę przed promieniami UV, jednocześnie ułatwiając aplikację kosmetyków.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to dobry pomysł - połączenie ochrony przed słońcem z codziennym makijażem. Eksperci ostrzegają jednak, że takie rozwiązanie nie tylko osłabia skuteczność filtrów przeciwsłonecznych, ale również może prowadzić do problemów skórnych, takich jak poparzenia słoneczne, przebarwienia, a nawet przyspieszone starzenie skóry.

Koncentracja chemicznych i fizycznych filtrów w kremie jest oznaczana już na etapie jego formulacji i testowania [...] Gdy mieszasz krem SPF z innymi produktami, "rozcieńczasz" go. Zmieniasz całkowite stężenie filtrów i jednorodność całej mikstury, przez co traci ona swój potencjał ochronny - zauważa chemiczka kosmetyczna Cara Bondi, która współpracuje od ponad 20 lat z markami takimi jak Tata Harper i Sol de Janeiro.

Szukaj tego w składzie kosmetyków. Te składniki działają cuda

Dlaczego mieszanie SPF z innymi kosmetykami jest niebezpieczne?

Eksperci wyraźnie przestrzegają przed SPF Cocktailingiem, wskazując na kilka nieoczywistych zagrożeń, które mogą wynikać z tego trendu. Jednym z nich jest "rozcieńczanie", a więc zmniejszanie stężenia filtrów UV - to w praktyce oznacza, że zmniejszamy poziom ochrony, jaki zapewnia krem przeciwsłoneczny.

Zmniejszona skuteczność ochrony przed promieniowaniem UV może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak poparzenia słoneczne i przebarwienia. Co więcej, regularne stosowanie mieszanki kosmetyków z SPF może przyspieszać proces starzenia się skóry - efekt odwrotny do tego, który obiecują nam osoby promujące trend na TikToku.

SPF Cocktailing może również prowadzić do problemów z cerą. Łączenie kremu przeciwsłonecznego z innymi kosmetykami , szczególnie z tak ciężkimi produktami, jak podkłady czy bronzery, może zatykać pory. Skóra nie jest w stanie prawidłowo oddychać, co sprzyja powstawaniu wyprysków, zaskórników i innych niedoskonałości. Mimo że osoby promujące ten trend często wskazują na lepszy wygląd skóry po zastosowaniu "koktajlu" to długoterminowe efekty mogą kompletnie różne od pożądanych.

Tiktokowy trend powoduje przyspieszone starzenie się skóry

Jednym z głównych argumentów za stosowaniem filtrów SPF jest ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV, które przyczynia się do jej przedwczesnego starzenia. Niestety, mieszanie filtrów z innymi kosmetykami może nie tylko osłabić ich ochronne właściwości, ale wręcz pogorszyć kondycję naszej skóry. Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynnikiem powodującym powstawanie zmarszczek , utratę jędrności i przebarwień - to oznacza, że regularne stosowanie "rozcieńczonego" kremu z filtrem UV może sprawić, że skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane słońcem.

Dla osób, które szukają wygodnych rozwiązań, istnieją lepsze alternatywy niż SPF Cocktailing - jedną z nich są kremy nawilżające z filtrem SPF, które łączą właściwości pielęgnacyjne z ochroną przeciwsłoneczną. Takie produkty są formułowane w taki sposób, aby zapewniały pełną ochronę przed promieniowaniem UV, bez konieczności rozcieńczania filtrów czy ryzyka zmniejszenia ich skuteczności.

Kremy nawilżające z SPF są tworzone w taki sam sposób, jak kremy przeciwsłoneczne, więc nie ma mowy, aby taki kosmetyk zapewniał zmniejszoną ochronę - podkreśla Cara Bondi.

Dlaczego prawidłowa ochrona przed słońcem jest tak ważna?

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników powodujących starzenie się skóry i zwiększających ryzyko zachorowania na raka skóry. Regularne stosowanie odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych jest niezbędne dla zachowania zdrowej, młodej cery.

Głównym czynnikiem środowiskowym powodującym starzenie się skóry człowieka jest promieniowanie UV pochodzące ze słońca. Starzenie się skóry wywołane słońcem (fotostarzenie), podobnie jak starzenie chronologiczne, jest procesem kumulującym się. Jednak w przeciwieństwie do starzenia chronologicznego, które zależy od upływu czasu jako takiego, fotostarzenie zależy przede wszystkim od stopnia nasłonecznienia i pigmentu skóry - czytamy w badaniu “Mechanisms of photoaging and chronological skin aging”.

Unikanie niebezpiecznych trendów, takich jak SPF Cocktailing, i wybieranie sprawdzonych produktów to najlepszy sposób, aby bezpiecznie dbać o swoją skórę. Mieszanie kremów przeciwsłonecznych z innymi kosmetykami osłabia ich działanie ochronne, zwiększając ryzyko poparzeń, przebarwień oraz przyspieszonego starzenia się skóry. Zamiast ulegać chwilowym modom, warto sięgać po sprawdzone produkty o odpowiedniej formule, które zostały opracowane przez specjalistów i gwarantują skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

6 chorób, które można poznać po paznokciach
Stylistka ostrzega: Tego nie rób po hybrydzie! Zniszczysz paznokcie
Obserwuj nas w
autor
Redakcja Pacjenci.pl

redakca pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko