Domowe sposoby na złagodzenie bólu dny moczanowej
Sposób leczenia dny moczanowej należy skonsultować ze specjalistą. Jednak w domowych warunkach możliwe jest wykonanie prostych zabiegów, dzięki którym ból choć trochę będzie mniejszy. Pomocne będzie także stosowanie specjalnej diety – świeże warzywa i owce to także naturalne leki przeciwbólowe! Przedstawiamy, co każdy chory na dnę moczanową może zrobić, by złagodzić ból dny moczanowej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych dr. Agatą Skwarek-Szewczyk
Leczenie zimnem
Domowe leczenie dny moczanowej nie powinno stanowić zastępstwa dla leczenia specjalistycznego . Jednak we własnym zakresie bolące stawy można przynajmniej ochładzać: „ W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza. W oczekiwaniu na wizytę możemy schłodzić bolący staw. Pamiętajmy, nie rozgrzewamy stawu, tylko chłodzimy!”. - powiedział specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych dr Agata Skwarek-Szewczyk
Zimne okłady to sposób łagodzenia bólu znany od wieków – leczenie zimnem powszechnie znane jest jako krioterapia. Przykładanie zimnego kompresu na bolące miejsce powoduje powstanie odruchu obronnego. Skrajnie niska temperatura przyczynia się do produkcji przeciwciał, które z kolei atakują stan zapalny obecny wewnątrz stawów i mięśni.
Przygotowanie domowego okładu nie jest trudne. Można zarówno kupić w aptece lub drogerii żelowy kompres, jak i zawinąć w gazę kostki lodu. Zaletą profesjonalnych kompresów jest możliwość ich wielokrotnego używania.
Jednak kompresem może być również płaska butelka lub termofor na wodę, do których wleje się zimną wodę. Bolący staw można obłożyć nawet zamrożonymi warzywami.
Uwaga! Zimne okłady np. z lodu mogą być szkodliwe, jeśli przykłada się je do miejsc, które wcześniej były odmrożone.
Leki przeciwzapalne
W domowych warunkach może również stosować niektóre leki: „ Możemy przyjąć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale mimo wszystko należy zgłosić się do specjalisty, który zaplanuje leczenie celowane. Mamy leki, które przerywają atak dny moczanowej oraz takie, których zadaniem jest obniżenie stężenia kwasu moczowego w surowicy”. - powiedział specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych dr Agata Skwarek-Szewczyk
Dnę moczanową leczy się m.in. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi – wśród nich są również te dostępne bez recepty. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzakrzepowe. Pomagają zarówno w leczeniu bólów o słabym, jak i dużym nasileniu.
Przed skorzystaniem z tego rodzaju leków warto jednak skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może wywołać działania niepożądane. Długotrwałe stosowanie ich może utrudnić przepływ krwi przez nerki. Inne skutki uboczne mogące powstać podczas ich przyjmowania to:
- podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego,
- wymioty,
- nudności,
- ból głowy,
- uszkodzenie wątroby,
- wzrost ciśnienia tętniczego,
- choroby wątroby.
Dieta
W łagodzeniu objawów bólowych spowodowanych przez dnę moczanową pomocne będzie również stosowanie diety niskopurynowej. W jadłospisie chorego powinny się znaleźć:
- warzywa (np. ziemniaki, buraki, cebula, kapusta pekińska),
- owoce (np. pomarańcze, kiwi, agrest, brzoskwinie, gruszki, jabłka),
- ziarna sezamu, słonecznika,
- pestki dyni,
- orzechy laskowe, ziemne i włoskie,
- jajka,
- miód,
- chudy twaróg,
- ser żółty,
- twaróg.
„[...] przede wszystkim powinniśmy unikać piwa i mocnych alkoholi. W diecie przy dnie moczanowej niewskazane są także zupy na wywarach mięsnych i owoce morza. Mamy też produkty o średniej zawartości kwasu moczowego, które także nie są pożądane. Należą do nich m.in. szpinak, szparagi, kalafior”. - powiedział specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych dr Agata Skwarek-Szewczyk
Puryny naturalnie występują w komórkach, które zamieniają się w kwas moczanowy. Mimo iż kwas moczanowy chroni naczynia krwionośne, to gdy jest w nadmiarze, stanowi zagrożenie dla zdrowia.
W jadłospisie osoby chorej na dnę moczanową nie powinno się znajdować:
- wędzone, tłuste ryby,
- mięso,
- tłuszcze pochodzenia zwierzęcego,
- czekolada,
- grzyby,
- ostre przyprawy,
- przyprawy korzenne.