Domowy peeling... jelit? To możliwe. Dietetyk wskazał, jak go wykonać
Owoce jagodowe są w stanie zaoferować nam więcej niż tylko bycie smacznym dodatkiem do deseru. To witaminowe bomby, korzystnie wpływające na wiele układów i narządów - również jelit. Dlaczego spożywanie tych owoców może okazać się pomocne dla osób cierpiących m.in. na zaparcia? Odpowiedzi na pytanie udzielił nam dietetyk. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską-Kwaśnik.
Spożywanie owoców jagodowych poprawia perystaltykę jelit
Budowa owoców jagodowych powoduje, że spożywanie ich jest nie tylko ucztą dla kubków smakowych, ale też korzystnie wpływa na pracę jelit: „ Dzięki zawartości drobnych pestek, wspaniale wpływają na perystaltykę jelit. Kiedyś jedna z moich pacjentek porównała je do peelingu jelit od środka ”. - powiedział dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska-Kwaśnik. Owoce jagodowe składają się m.in. z drobnych pestek. Spożywanie ich powoduje delikatnie podrażnienie jelita i tym samym pobudzenie naturalnego ruchu robaczkowego, czyli skurczu jelit – w rezultacie organizm szybciej pozbywa się zalegających mas kałowych . Spożywanie owoców jagodowych w celu poprawy perystaltyki jelit nie powinno być jednak traktowane jako sposób leczenia tego rodzaju dolegliwości. Co więcej, spożywanie ich może okazać się wręcz szkodliwe np. dla osób mających uchyłki jelita grubego.
Owoce jagodowe poprawiają perystaltykę jelit również dlatego, że są bogatymi źródłami błonnika: „Owoce jagodowe to fantastyczne źródło błonnika pokarmowego, który stwarza świetne warunki naszej mikrobiocie jelitowej do prawidłowego funkcjonowania. Pod kątem działania przeciwzapalnego w obrębie naszych jelit, owoce te sprawdzają się fantastycznie”. - powiedział dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska-Kwaśnik.
Ilość błonnika zawarta w 100 g owoców jagodowych wynosi:
• aronia – 5,5 g,
• malina – 4,7 g ,
• jagoda – 2,4 g,
• borówka – 2,4 g,
• porzeczka – 4,3 g.
• truskawka – 2 g.
• poziomka – 2 g.
Cukrzycy powinni uważać!
Spożywanie owoców jagodowych w celu poprawy perystaltyki jelit może okazać się szkodliwe dla cukrzyków – jeżeli będą jeść tego rodzaju owoców za dużo. Mimo iż indeks glikemiczny owoców jagodowych jest niski, to nie oznacza, że cukrzycy mogą je jeść bez ograniczeń:
„To nie jest tak, że indeks glikemiczny powinien być jedynym wyznacznikiem dla cukrzyków. Tak naprawdę najistotniejsze jest to, aby osoby z cukrzycą łączyły owoce w posiłku z jakimś źródłem białka i węglowodanów złożonych np. z górskimi płatkami owsianymi. Dzięki temu, nawet owoce o wyższym indeksie glikemicznym będą bezpieczniejsze. Nawet, jeśli truskawki czy jagody mają niski indeks glikemiczny, to jeśli cukrzyk zje ciągiem 2 kilogramy takich owoców, to może mocno skoczyć mu cukier. Istotne jest więc to, aby budując jadłospis dla cukrzyka zwracać uwagę nie tylko na indeks glikemiczny czy jakość produktów, ale przede wszystkim na jego ilość i kompozycję całego dania”. - powiedział dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska-Kwaśnik.
Jak przygotować owoce jagodowe do spożycia?
Podczas przygotowania owoców konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Mycie ich, ze względu dużą ilość zawartej w owocach wody i ich delikatną budowę, bywa problematyczne: „Tak, jak każde inne owoce, należy je dokładnie myć, jednak z zachowaniem większej ostrożności, aby ich nie uszkodzić. Ważna zasada: owoce jagodowe myjemy bieżącą wodą pod kranem, dopiero bezpośrednio przed spożyciem! Kiedy przyniesiemy je do domu z bazarku, powinny powędrować prosto do lodówki bez mycia! Jeśli umieścimy je w lodówce umyte, będą miały wyższą wilgotność i znacznie szybciej zaczną się namnażać bakterie, co spowoduje wcześniejsze psucie się owoców”. - powiedział dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska-Kwaśnik.
Owoce najlepiej przechowywać tak, jak przechowywane były w sklepie – jeśli dany owoc znajdował się w lodówce czy w chłodni, również i ten sposób powinno się go przechowywać w domu. W lodówce przechowujemy też wszystkie owoce już napoczęte : „Pamiętajmy, aby przechowywać je w pojemniku przepuszczającym powietrze, aby mogły swobodnie „oddychać”. Warto także wiedzieć, aby przed umyciem nie obierać truskawek z szypułek, ponieważ spowoduje to częściowe wypłukanie z nich smaku”. - powiedział dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska-Kwaśnik.