Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie uchyłków jelita grubego – kiedy trzeba je leczyć w szpitalu?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.07.2023 14:54

Zapalenie uchyłków jelita grubego – kiedy trzeba je leczyć w szpitalu?

uchyłki jelita grubego
canva

Uchyłki jelita grubego to choroba przewodu pokarmowego. Przeważnie dolegliwość nie powoduje objawów, choć w pewnych przypadkach wskazane jest, by leczyć ją w warunkach szpitalnych – kiedy jest to konieczne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta. Artkuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

Zapalenie uchyłków jelita grubego – co to za choroba?

Uchyłek jelita grubego jest uwypukleniem ściany jelita. Wyróżniamy uchyłki rzekome i prawdziwe – objawem tych pierwszych jest uwypuklenie błony śluzowej i podśluzowej, w drugim przypadku uwypuklona jest cała ściana jelita grubego. Uchyłkowość jelita grubego jest chorobą cywilizacyjną: „Przyjmuje się, że około 60% osób powyżej 60. roku życia będzie miało uchyłki. Dotyczy to głównie krajów rozwiniętych i związane jest bardzo ściśle z dietą. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, a uboga w błonnik, szczególnie rozpuszczalny, prowadzi do mniejszego gromadzenia się wody w masie stolca. Powoduje to opóźnienie pasażu jelitowego, a jednocześnie podnosi ciśnienie w świetle jelita grubego, przez co powstają uchyłki. Uważa się, że dieta jest najważniejszym czynnikiem ryzyka, innymi są otyłość, a także niska aktywność fizyczna”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Zapalenie uchyłków jelita grubego jest skutkiem zamknięcia światła danego uchyłka – często powodują to kamienie kałowe lub masa stolca: „ Zalegająca treść prowadzi do namnażania się flory jelitowej, czyli bakterii, które zaczynają produkować coraz więcej toksyn i gazów. Dochodzi do miejscowego niedokrwienia i aktywowany jest stan zapalny”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy (97).png

Jak leczyć uchyłki jelita grubego? My Polacy, często zapominamy o absolutnej podstawie Uchyłki przewodu pokarmowego – łagodna patologia czy zaburzenie?

Ciężkie zapalenie uchyłków jelita wymaga hospitalizacji

Gdy zapalenie uchyłków jelita dotyka osoby młodsze, w dobrym stanie ogólnym, zazwyczaj wystarczy leczenie ambulatoryjne. Jednak w pewnych przypadkach konieczna jest hospitalizacja: „Jeżeli przebieg jest ciężki, mamy do czynienia z osobą starszą, obciążoną wieloma chorobami przewlekłymi, jak na przykład cukrzyca, choroba nerek, marskość wątroby, u kobiet w ciąży lub osób będących w trakcie stosowania immunosupresji, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych. W tych przypadkach rozważana jest antybiotykoterapia. W przypadku powikłań choroby uchyłkowej, w szczególności w stanach zagrożenia życia, może być wskazane leczenie operacyjne”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Przyczyną ostrego zapalenia uchtyłków jelita grubego jest miejscowa infekcja bakteryjna. Dochodzi do niej, gdy do uchyłka dostaną się masy kałowe. W masach kałowych znajdują się bakterie, z powodu których dochodzi do stanu zapalnego. W pierwszej fazie choroby zakażony zostaje wyłącznie jeden uchyłek, lecz z czasem zakażeniu ulegają kolejne.

Do zapalenia uchyłków jelita grubego może dojść także u osób, które
   • palą tytoń, 
   • stosują niezbilansowaną dietę, 
   • zażywają dużo leków przeciwbólowych i leków z grupy NLPZ.

Podczas leczenia ciężkiego przebiegu choroby pomocna może okazać się antybiotykoterapia. Gdy choroba uchyłkowa powoduje powikłania i stanowi zagrożenie dla życia, konieczne bywa leczenie operacyjne. Do leczenia operacyjnego kwalifikują się pacjenci, u których występują:

   • ropnie, 
   • zapalenie otrzewnej,
   • przetoki, 
   • zwężenie odcinka jelita, 
   • intensywne krwawienie z odbytu.

W skrajnych przypadkach konieczne może być usunięcie zainfekowanej części jelita.

Jak rozpoznać objawy ciężkiego przebiegu zapalenia uchyłków jelita?

„W większości przypadków uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, natomiast u pozostałych osób, głównym objawem jest ból, który lokalizuje się najczęściej w lewym dolnym kwadrancie i może towarzyszyć mu wzdęcie, a także zaburzenia rytmu wypróżnienia, takie jak zaparcie bądź biegunka. Jeżeli do dolegliwości dołączy się gorączka bądź cechy stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych, wtedy mowa o zapaleniu uchyłków jelita grubego”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

 

Zespoły upośledzonego wchłaniania - czym są?
Zespoły upośledzonego wchłaniania - czym są?
Zespoły upośledzonego wchłaniania - czym są?
Zespoły upośledzonego wchłaniania – informacje wstępne Wszystkie stany, które wynikają z nieprawidłowości trawienia i wchłaniania niezbędnych substancji odżywczych z układu pokarmowego określa się mianem zespołów upośledzonego wchłaniania czy też nieprawidłowego wchłaniania. Może ono obejmować kilka składników lub jeden, co prowadzi najczęściej do niedożywienia oraz innych schorzeń, zależnie od stopnia nasilenia nieprawidłowości wchłaniania. Gdy nasz układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo, substancje odżywcze, takie jak witaminy, białko, węglowodany i tłuszcze rozkładane są na mniejsze cząsteczki i - dzięki pracy enzymów - zostają wchłonięte poprzez jelito cienkie. Poprzez zespoły upośledzonego wchłaniania dochodzi do zaburzenia tych procesów, z powodu zbyt małej ilości lub całkowitego braku enzymów. W tej sytuacji składniki odżywcze nie wchłaniają się, ponieważ nie zostały do tego odpowiednio przygotowane. Jest to forma wtórna tego zaburzenia, w której przyczyną dysfunkcji jest nieodpowiednie przygotowanie spożytych pokarmów, spowodowane niewystarczającą czynnością górnego odcinka przewodu pokarmowego i koordynacją czynności wydzielniczo-trawiennych żołądka i trzustki. Zespół upośledzonego wchłaniania może przyjąć również formę pierwotną, w której to błona śluzowa jelita cienkiego jest sama w sobie dysfunkcyjna. Do takich odmian należy na przykład choroba trzewna, określana jako celiakia. Jest ona związana z dziedzicznie przekazywaną nietolerancją pokarmową oraz zaburzeniami procesów enzymatycznych i metabolicznych. Istnieje także pewien podstawowy podział zespołów nieprawidłowego wchłaniania: selektywny – np. podczas złego wchłaniania laktozy, częściowy oraz całkowity – np. w przypadku celiakii.
Czytaj dalej
Probiotyki przy przeroście bakteryjnym jelita (SIBO) - tak czy nie? Pytamy specjalistę
probiotyki
SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego flory jelita cienkiego. Oznacza to, że w jelicie cienkim dochodzi do nadmiernej kolonizacji bakterii bądź też jelito cienkie zasiedlają bakterie dla niego nietypowe. SIBO powoduje występowanie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które bardzo często przypominają objawy zespołu jelita nadwrażliwego. Postawą leczenia SIBO jest antybiotykoterapia. Wiele wątpliwości wciąż budzi natomiast stosowanie probiotyków.
Czytaj dalej
Polecane