EKG - badanie które może uratować życie. Dlaczego jest tak ważne?
EKG to zabieg diagnostyczny. Wykonuje się go, by wykryć ewentualne zaburzenia pracy serca. Mimo że jest to krótki i nieskomplikowany test, to jego znaczenie jest nieocenione. Dzięki EKG można wcześnie wykryć chorobę serca i szybciej rozpocząć leczenie. Jak przebiega EKG i kiedy należy z niego skorzystać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem sportowym, prof. dr. hab. n. med. Łukaszem Małkiem.
EKG – metoda badania serca
EKG (elektrokardiografia) to metoda badania pracy serca – służy do tego aparat rejestrujący prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Urządzenie rejestruje skurcze serca i umożliwia ocenę pracy organu. Elektrody EKG umieszczane są na klatce piersiowej i kończynach pacjenta. Lekarz na podstawie zapisu ocenia, w jakiej kondycji jet serce – dzięki krzywej EKG można sprawdzić skurcz komór, odpływ krwi i dopływ krwi do przedsionków.
EKG wykonuje się, gdy występują następujące objawy:
- omdlenia,
- zawroty głowy,
- utrata przytomności,
- nadciśnienie tętnicze,
- kołatanie serca,
- ból w klatce piersiowej,
Pozwala także wstępnie rozpoznać, czy nie wystąpił stan zapalny mięśnia sercowego, problemy z zastawkami lub czy nie wystąpiło niedokrwienie serca. Dzięki EKG można wykryć przebyty zawał serca.
„ Najprostszym badaniem, które możemy wykonać (jeśli zawał był odpowiednio duży) jest badanie EKG. Dzięki tej metodzie możemy zaobserwować cechy przebytego zawału serca w postaci tzw. załamków Q w odpowiedniej lokalizacji korespondującej ze ścianami serca ”. - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab n. med. Łukasz Małek.
Badanie EKG wykonuje się także u osób z rozrusznikiem serca, z rozpoznaną arytmią i przyjmujących leki antyarytmiczne. Osoby które ukończyły 40. rok życia, powinny wykonywać EKG co 1-3 lata.
Zalety i wady EKG
Jedną z największych zalet EKG jest jego powszechna dostępność. Co więcej, badanie nie jest też drogie, a przy tym jest cennym narzędziem diagnostycznym. EKG można przeprowadzić zarówno w szpitalu, karetce, jak i w domu chorego. Już podczas badania lekarz wie, w jakim stanie jest badany organ – czy pracuje równo, czy nie ma zaburzeń itp.
Dzięki EKG można też ustalić, czy występują zaburzenia przewodzenia prądu w sercu . Jednak EKG najbardziej doceniane jest za możliwość ustalenia, czy mięsień serca jest prawidłowo dokrwiony i czy nie ma cech zawału.
EKG nie zawsze może jednak pokazać, co przed badaniem działo się w sercu badanej osoby – choć w niektórych przypadkach jest to możliwe. Ukazuje wcześniejsze niedokrwienia, lecz wyłącznie te duże.
"Istnieją jeszcze droższe i mniej dostępne metody, które są dokładniejsze i mogą wykryć nawet niewielkie zawały. Obecnie, takim złotym standardem jest wykonanie rezonansu magnetycznego serca, który poza oceną kurczliwości samej morfologii jest w stanie precyzyjnie pokazać bliznę po przebytym zawale”. - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab n. med. Łukasz Małek.
Przygotowanie do EKG
Zwykłe badanie EKG nie wymaga specjalistycznych przygotowań. Jednak przed nim należy co najmniej godzinę wcześniej zrezygnować z kawy i papierosów. Nie należy brać udziału w badaniu z przepełnionym żołądkiem, z powodu którego zwiększa się ciśnienie jamy brzusznej.
Podczas badania EKG warto być wypoczętym. Dzień przed nim dobrze jest nie pić alkoholu i nie ćwiczyć intensywnie. Z powodu alkoholu i wysiłku fizycznego w organizmie nie ma potasu i magnezu, co skutkuje zmniejszeniem siły skurczu mięśnia sercowego i arytmią.