Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Przewlekłe serce płucne – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:32

Przewlekłe serce płucne – przyczyny, objawy, leczenie

Przewlekłe serce płucne – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Przewlekłe serce płucne – przyczyny

Przewlekłe serce płucne – objawy

Przewlekłe serce płucne – diagnostyka

Przewlekłe serce płucne – leczenie

Przewlekłe serce płucne – przyczyny

Główną przyczyną pojawienia się przewlekłego serca płucnego jest przewlekła choroba płuc, co czyni z niej tzw. czynnik etiologiczny. Choroba płuc, która wpływa na tę poważną dolegliwość to przede wszystkim rozedma, która z kolei jest powikłaniem chorób oskrzelowych takich jak astma i zapalenie oskrzeli. Inne przyczyny powstawania przewlekłego serca płucnego to:

1.    Zmiany w obrębie klatki piersiowej: kifoskolioza, zwłóknienie opłucnej, otyłość z hipowentylacją pęcherzykową, torakotomia, zniekształcenia w budowie klatki piersiowej, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

2.    Zwłóknienie płuc, które jest powikłaniem po rozstrzeniu oskrzeli, gruźlicy, napromieniowania klatki piersiowej.

3.    Inne: mukowiscydoza, nowotowory, sarkoidoza, choroby tkanki łącznej układowej, wrodzona torbielowatość płuc.

Przewlekłe serce płucne – objawy

Objawy przewlekłego serca płucnego to przede wszystkim duszność i kaszel z odpluwaniem plwociny ze śluzem i krwią. Inne charakterystyczne objawy dla przewlekłego serca płucnego to:

- niska ruchomość klatki piersiowej i płuc,

- sinica, najpierw obwodowych części ciała, później uogólniona,

- obrzęki,

- powiększona wątroba,

- brak powiększenia serca,

- tachykardia,

- przyspieszona częstotliwość oddechów,

- nadmierny odgłos opukowy nad płucami,

- wzmożona akcentacja II tonu nad tętnicą płucną,

- wodobrzusze,

- szmer skurczowy i rytm cwałowy nad dolą krawędzią mostka,

- omdlenia,

- chłodne ręce i stopy,

- osłabienie i złe samopoczucie.

Przewlekłe serce płucne – diagnostyka

Diagnostyka przewlekłego serca płucnego odbywa się za pomocą badania narządów układu oddechowego oraz układu krążenia. Badanie, które się wykonuje to między innymi: badanie elektrokardiograficzne, EKG klatki piersiowej oraz spirometria.

Obraz radiologiczny pokazuje objawy choroby podstawowej, cechy przerostu prawej komory serca oraz poszerzenia cienia wnęk, natomiast badanie EKG uwidacznia wysoki załamek R w odprowadzeniu V1, wysoki załamek S w odprowadzeniu V1-V6, głęboki i szeroki załamek S w odprowadzeniu I, szpiczasty załamek P w odprowadzeniach II i III.

Z badań dodatkowych, które warto wykonać, można zaobserwować niski OB (odczyn Biernackiego), wysokie ciśnienie żylne, niską pojemność życiową płuc, dużą lepkość krwi, hiperkapnię, hipoksję, wysoki poziom hemoglobiny we krwi oraz dużą liczbę czerwonych krwinek (powyżej 5,500,000/mm3).

Przewlekłe serce płucne – leczenie

Rokowanie przewlekłego serca płucnego nie jest pomyślne. Choroba należy do grona przewlekłych i zagrażających życiu, choć zdarzają się przypadki życia z chorobą, jednak trzeba pamiętać, że są to indywidualne przypadki a nie reguła.

Leczenie przebiega w gabinecie lekarskim, a w ciężkich przypadkach w szpitalu. Jeśli nie ma objawów niewydolności sercowej, lekarz powinien skoncentrować się na leczeniu przyczyny choroby. Natomiast jeśli pojawiły się objawy świadczące o niewydolności serca, lekarz kieruje chorego do szpitala, gdzie otrzymuje tlenoterapię, zabiegi poprawiające drożność oskrzeli, leki moczopędne, leki pobudzające wentylację płuc, leki wykrztuśne oraz dietę ograniczającą spożycie soli. Co więcej, chory musi unikać czynników drażniących płuca, tj. dymu tytoniowego, smogu, spalin, dymu itd.

Powikłania po chorobie są bardzo groźne, dlatego chory musi skupić się na procesie leczenie i zadbać o swoje zdrowie. Powikłania przewlekłego serca płucnego to między innymi zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mózgu, przewlekła niewydolność serca oraz nagła, bezpowrotna śmierć sercowa.

Tagi: