Co może przepowiadać zawał serca? Jak rozpoznać zbliżający się zawał?
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju i na świecie. Zawały serca i udary mózgu dotykają coraz młodszych pacjentów, a ich liczba stale rośnie. Jak możemy rozpoznać zbliżający się zawał? Zapytaliśmy specjalistę.
Jakie są objawy zawału serca?
Zawał serca to obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, spowodowane niedokrwieniem serca, czyli nieodpowiednim zaopatrzeniem go w krew i tym samym w tlen.
Typowe objawy zawału serca:
- ból w klatce piersiowej o charakterze gniotącym, uciskowym i rozpierającym
- ból promieniujący do kończyny górnej, lewej ręki, pleców lub żuchwy
- uczucie ciężkości w klatce piersiowej
- nadmierne pocenie się
- uczucie lęku
- zaburzenia rytmu serca
- zawroty głowy
„Przede wszystkim ból ten musi utrzymywać się długo. Nie jest to chwilowa, kilkusekundowa dolegliwość. Ból nie powinien się zmieniać w zależności z fazą oddechową, czyli nie zmniejszać się, ani nie zwiększać w zależności od tego, czy głębiej nabierzemy powietrze, czy je wypuścimy. Nie powinien też być zależny od pozycji ciała (np. nasilać się kiedy wstaniemy).” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek.
Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za mało Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru?Co przepowiada zbliżający się zawał serca?
Najczęściej zawał serca spowodowany jest przez miażdżycę tętnic wieńcowych, prowadzącą do zwężenia światła tętnic. Zaopatrzenie serca w krew może być dostateczne w stanie spoczynku, jednak niewystarczające już przy niewielkim wysiłku.
„Mięsień sercowy pracuje bardziej, potrzebuje więcej tlenu i wówczas dochodzi do wystąpienia tzw. bólów dławicowych o podobnym charakterze jak ból zawałowy. Różnica jest taka, że wraz z zaprzestaniem wysiłku, z chwilą odpoczynku bóle te ustępują. Są to najczęstsze objawy poprzedzające, które mogą zwiastować, że grozi nam zawał mięśnia sercowego.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek.
Warto podkreślić, że powyższe objawy nie występują u każdego pacjenta. Zdarza się, że zawał pojawia się bez sygnałów ostrzegawczych i jest pierwszą manifestacją miażdżycy choroby tętnic wieńcowych. Nie u każdego występują objawy poprzedzające, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.
Jakie są czynniki ryzyka zawału serca?
Do głównych czynników ryzyka zawału serca zaliczamy:
- podwyższone stężenie cholesterolu we krwi
- miażdżycę
- nadciśnienie tętnicze
- palenie papierosów
- alkoholizm
- brak aktywności fizycznej
- nadmiar w diecie żywości wysokoprzetworzonej i tłuszczów trans
- otyłość
- cukrzycę
- przewlekły stres