Pacjenci.pl

canva.com

Jakie są objawy choroby wieńcowej? Czym się różnią od zawału?

18 Marca 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Serce do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tlenu i składników odżywczych, które są dostarczane z krwią przez naczynia wieńcowe. Kiedy dochodzi do ich zwężenia, dopływ krwi do mięśnia sercowego jest znaczenie ograniczony, wskutek czego dochodzi do jego niedokrwienia. Zaczynają pojawiać się dolegliwości i powikłania. Mówimy wtedy o chorobie wieńcowej, której objawy często przypominają zawał serca. 

Jakie są objawy choroby wieńcowej?

Typowym objawem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej o charakterze uciskowym, piekącym, dławiącym czy gniecącym. „Dolegliwości są zlokalizowane za mostkiem, mogą też promieniować do brody i lewej ręki, często pojawiają się w czasie wysiłku i ustępują kilka minut po jego zaprzestaniu.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. Im bardziej zaawansowana jest choroba, tym szybciej dochodzi do dolegliwości podczas aktywności fizycznej. Należy także wiedzieć, że ból występujący w spoczynku jest poważnym sygnałem ostrzegawczym. W chorobie wieńcowej dość często pojawiają się zaburzenia rytmu serca. Rzadziej dochodzi do zasłabnięć i utraty przytomności. 

Choroba wieńcowa u niektórych osób może objawiać się w nietypowy sposób. Przykładem są pacjenci z wieloletnią cukrzycą, u których dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych. Wówczas mamy do czynienia z zaburzoną percepcją bólu. „U tych osób podstawowym objawem jest duszność wysiłkowa oraz wyraźne pogorszenie tolerancji wysiłku.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

tired

zawał

Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca. Gdy się pojawia, natychmiast reaguj

CZYTAJ DALEJ
zawał serca

Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za mało

CZYTAJ DALEJ

Jak rozróżnić ból wieńcowy od zawału serca?

Charakter bólu w obu przypadkach jest podobny, jednak przy zawale ma zwiększone natężenie. „Ból jest znacznie silniejszy, może być trudny do zniesienia i nie ustępuje. Jeśli ból zamostkowy utrzymuje się 15-20 minut, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jego przyczyną jest zawał.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Należy zaznaczyć, że nawet jeśli ból w klatce piersiowej nie zwiastuje zawału, nie należy go bagatelizować. Jeśli osoba odczuwająca ból ma już rozpoznaną chorobę wieńcową, albo ma co najmniej czynniki ryzyka jej rozwoju, dodatkowo bólowi towarzyszy nagłe pogorszenie samopoczucia, zlewne poty - to takich objawów zdecydowanie nie wolno lekceważyć i należy wezwać karetkę.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Jak zdiagnozować chorobę wieńcową?

Podstawą diagnozy jest rzetelny wywiad z pacjentem. „Pytamy o dolegliwości, głównie o występowanie i charakter bólu w klatce piersiowej oraz o tolerancję wysiłku. Dobrze przeprowadzony wywiad bardzo dużo wnosi informacji na temat prawdopodobieństwa choroby wieńcowej.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. Lekarz wykonuje także pomiar ciśnienia tętniczego pacjenta, a także osłuchuje jego serce i płuca. W celu diagnozy wykonuje się badania laboratoryjne, określające takie parametry jak lipidogram, glikemia i parametry nerkowe. 

W diagnostyce stosowane jest badanie EKG, jednak nie jest ono w 100% miarodajne, jeśli chodzi o wykrywalność choroby wieńcowej. „EKG u większości pacjentów jest prawidłowe, co nie oznacza, że choroby nie ma. Zmiany zazwyczaj pojawiają się dopiero wówczas, gdy jest ono wykonane w czasie bólu w klatce piersiowej spowodowanego niedokrwieniem serca lub gdy pacjent przebył duży zawał serca.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. 

Lepsze zastosowanie ma test wysiłkowy, w którym ocenia się pracę serca podczas wysiłku fizycznego. Jeśli pacjent cierpi na chorobą wieńcową, w czasie badania mogą wystąpić objawy niedokrwienia mięśnia sercowego w postaci bólu w klatce piersiowej oraz zmian w zapisie EKG.

Jeśli pacjent ma stwierdzone wysokie prawdopodobieństwo zaawansowanej choroby wieńcowej, wykonuje się tomografię komputerową z zastosowaniem kontrastu. „W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie koronarografii - badania inwazyjnego, które polega na wprowadzeniu prowadników i cewników przez tętnice obwodowe do ujść naczyń wieńcowych oraz podaniu środka kontrastującego. Jeśli wykryte zastanie istotne przewężenie i upośledzenie przepływu, możliwe jest jednoczasowe poszerzenie zmiany i wszczepienie stentu. Jest to zatem zabieg nie tylko diagnostyczny, ale też potencjalnie leczniczy.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. 

chorobawiencowa

Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
dr malek

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

choroba wieńcowaZawał sercaKardiologia

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]