Pacjenci.pl Choroby Filip Chajzer poznał diagnozę. To zaburzenie utrudnia mu codzienne funkcjonowanie
canva

Filip Chajzer poznał diagnozę. To zaburzenie utrudnia mu codzienne funkcjonowanie

22 stycznia 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów telewizyjnych. Okazuje się, że 39-letni Filip Chajzer choruje – lekarze zdiagnozowali u niego ADHD, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Okazuje się, że to, co uznawano za jego atuty, może być objawem choroby. Więcej na ten temat powiedział sam Filip Chajazer.

U Filipa Chajzera zdiagnozowano ADHD

Podczas rozmowy z portalem Jastrząb Post Filip Chajzer wyznał, że ma zdiagnozowane ADHD . W trakcie wywiadu prezenter mógł sprawiać wrażenie, jakby wypił mocną kawę – był pobudzony i ruchliwy. Co ciekawe, sam dodał, że gdyby faktycznie wypił wspomnianą kawę, to przeprowadzenie rozmowy mogłoby być utrudnione ze względu na jeszcze większą ruchliwość.

„Tak wygląda ADHD. I to nie jest śmieszne. Skupić się, żeby przeczytać książkę, ta przypadłość, to jest duży problem”. – powiedział Chajzer.

Prezenter wyznał, że z powodu ADHD codzienne funkcjonowanie bywa niekiedy wyjątkowo trudne. Dodał, że społeczeństwo nie traktuje poważnie objawów ADHD

To jest dokuczliwe, naprawdę dokuczliwe. O ADHD mówi się: „o, żywe złoto, biega itd.” Zazwyczaj mówimy z uśmiechem na twarzy o tym, że ktoś po prostu jest bardzo ruchliwy, jest go dużo. Tylko rzeczywiście jest tak, że ja bardzo często się nie mogę zatrzymać. „Przestań się miotać, przestać chodzić w te i we wte”, a to jest naturalne ” – dodał Filip Chajzer

źródło: jastrzabpost.pl

Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy
STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD [KOMENTARZ]

Czym jest ADHD?

Jest to jednostka chorobowa lub zaburzenie, łączące zaburzenia koncentracji, uwagi i nadruchliwość. Przez wiele lat temat ten w Polsce był pomijany – dlatego wielu chorych dorastało bez świadomości, że mają to zaburzenie: „ Część pacjentów wyrasta z danych objawów, najczęściej z nadruchliwości. U wielu osób podstawowe symptomy pochodzą jednak z kręgu zaburzeń koncentracji uwagi. Są to również objawy nadruchliwości, jednak nieczęsto poprawiają się ”. - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów psychiatra dr n. med. Joanna Łazarczyk.

Dr n.med. Joanna Łazarczyk dodała, że z objawów ADHD często się nie wyrasta, a po prostu zmieniają się ich oznaki: „ Objawy nadruchliwości wielokrotnie przechodzą w wewnętrzny, nieprzyjemny niepokój. Wynikiem jest niemożność zrelaksowania się, brak poczucia komfortu. Mogą występować oznaki takie jak wiercenie się, bawienie różnymi rzeczami czy machanie nogą. Objawy związane z koncentracją uwagi są coraz bardziej dokuczliwe ” – powiedziała ekspertka.

ADHD da się leczyć

Są dwa sposoby leczenia – psychoterapia i farmakoterapia: „Z jednej strony jest psychoterapia. Pojawia się coraz więcej specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami z ADHD. Z drugiej strony, jeżeli objawy są wystarczająco nasilone i pacjent korzysta z pomocy terapeutycznej z niewystarczającym skutkiem, włączamy farmakologię”. - stwierdziła psychiatra dr n. med. Joanna Łazarczyk.

"Mąż ma ADHD. Nasz związek wisiał na włosku"
Nie pobudzają, ale uspokajają! – stymulanty i mózg ADHD [KOMENTARZ PSYCHIATRY]
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko