Gastroskopia – czy jest się czego bać i co ze znieczuleniem?
Gastroskopia pozwala ocenić stan, w jakim znajduje się żołądek, przełyk i opuszka dwunastnicy. Przeprowadzane jest za pomocą endoskopu, cienkiego giętkiego aparatu, który jest wprowadzany przez usta pacjenta i prowadzony aż do żołądka.
Badanie może być wykonywane z miejscowym znieczuleniem w postaci doustnego płynu lub pod narkozą w określonych przypadkach.
Gastroskopia przy wrzodach żołądka i dwunastnicy
Przy przeprowadzaniu badania gastroskopii pod narkozą, niezbędna jest diagnoza i obecność anestezjologa. Gastroskopia jest najlepszym badaniem, dzięki któremu możemy wcześnie wykryć zmiany pojawiające się w górnym przewodzie pokarmowym lub bakterie helicobacter. Dodatkowo przy okazji można wykonać drobne zabiegi, przykładowo – usunąć polipy, ciała obce lub poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego. Podczas badania gastrolog może pobrać próbki do badań laboratoryjnych w postaci fragmentu błony śluzowej, robi to za pomocą niewielkich szczypczyków; jest to bezbolesne.
Gastroskopia – kiedy można ją wykonać, a kiedy nie?
Gastroskopię zleca lekarz specjalista (gastrolog) w przypadku podejrzenia chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak rak żołądka, rak przełyku lub przy wrzodach. Wystąpienie wrzodów może być spowodowane najprawdopodobniej złą dietą, paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu lub ciągłym stresem, który jest wykańczający nie tylko dla żołądka, ale także dla układu nerwowego i reszty ciała. Gastroskopie wykonuje się także w przypadku występowania smolistych stolców, anemii, wymiotów z krwią lub jako zabieg pomagający usunąć polipy lub zamknąć żylaki. Gastroskopii nie powinno się wykonywać, jeśli pacjent choruje na ostrą niewydolność serca bądź niedawno miał zawał. Przeciwwskazaniem do tego badania jest także podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego, niewydolność oddechowa lub choroba wieńcowa.
Gastroskopia – jak się przygotować do badania?
Przygotowanie do badania gastroskopii nie należy do zbyt skomplikowanych, sześć godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków ani żuć gumy. Płyny można wypić maksymalnie 4 godziny przed badaniem, stałe leki należy wziąć rano lub popić bardzo niewielką ilością wody. Nie wolno także palić papierosów przed badaniem. Na konsultacji z gastrologiem należy poinformować go o przyjmowanych lekach na krzepliwość krwi lub o przyjmowaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Lekarz może zalecić odstawienie leków na kilka dni, jednak jest to kwestia indywidualna i decyzję podejmuje specjalista.
Gastroskopia – jak wygląda badanie?
Przed przystąpieniem do badania, lekarz ocenia stan pacjenta i po konsultacji decyduje jakie znieczulenie może podać. Najczęściej jest to znieczulenie miejscowe w postaci płynu do wypicia, lecz są wyjątkowe przypadki, kiedy pacjenta poddaje się narkozie na czas badania, wtedy niezbędna jest konsultacja anestezjologa. Przed klasycznym wariantem badania po wypiciu płynów pacjent nie odczuwa praktycznie żadnego bólu, także pojawiający się odruch wymiotny występujący w trakcie jest mniejszy. Gdy pacjent jest już znieczulony, lekarz układa go na lewym boku. Aby podczas badania osoba, u której przeprowadzana jest gastroskopia, nie przegryzła przewodu zakłada się ustnik. Gwarantuje to blokadę przed zamknięciem ust w mało komfortowej chwili podczas badania. Następnie do gardła wprowadzany jest endoskop, giętki przewód, który na końcu posiada kamerę i oświetlenie, dzięki któremu dokładnie widać wnętrze badanego. Wyniki badań – zależnie od kliniki bądź szpitala – otrzymujemy po około tygodniu do dwóch.