Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Chorzy na refluks powinni przestać je pić w trybie natychmiastowym! Gastroenterolog wskazał szczególnie szkodliwe napoje
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.09.2023 18:07

Chorzy na refluks powinni przestać je pić w trybie natychmiastowym! Gastroenterolog wskazał szczególnie szkodliwe napoje

refluks

Jednym ze sposobów leczenia choroby refluksowej jest zastosowanie odpowiedniej diety. Zagrożeniem dla chorego są przetworzone produkty, zbyt szybkie spożywanie jedzenia i nieprzywiązywanie wagi do jego jakości. Zagrożeniem jest również picie konkretnego rodzaju napojów! Co to za napoje? Odpowiedzi udzielił gastroenterolog. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanow.

 

Napoje gazowane

„Dieta w chorobie refluksowej jest kwestią bardzo indywidualną, tak jak sama choroba. Oznacza to, że niektóre produkty spożywcze mogą u jednego pacjenta zaostrzać, bądź powodować dolegliwości, a u innego już nie. Ogólne zalecenia dietetyczne, które warto zastosować u każdego pacjenta to spożywanie pokarmów częściej, a w mniejszej ilości. Posiłki powinny być lekkostrawne, pozbawione tłustych i mocno przyprawionych produktów, które zalegają w żołądku. Należy także zrezygnować z gazowanych napoi”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Dieta jest ważnym elementem leczenia choroby refluksowej. Pacjenci mający zgagę powinni zrezygnować z picia mocnej herbaty i kawy. Należy wystrzegać się też alkoholu. W jadłospisie chorego nie powinny znajdować się także napoje gazowane. Z ich powodu dochodzi do zwiększenia ciśnienia w żołądku. Napoje gazowane powodują odbijanie – z tego powodu pojawia się większe ryzyko, że treść żołądkowa będzie zarzucana do przełyku.

Napoje gazowane mogą nasilić inne objawy refluksu. Spożycie ich może skutkować występowaniem nocnej zgagi – jeśli zgaga pojawia się w godzinach nocnych, z napojów gazowanych należy zrezygnować szczególnie w tych godzinach.

Projekt bez nazwy - 2023-09-05T004036.441.png

Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością Refluks u niemowląt

Alkohol

Alkohol to kolejny napój, którego picie jest mocno przeciwwskazane u osób chorujących na refluks. Powoduje, że motoryka przełyku zostaje uszkodzona i zmniejsza się napięcie LES. To wszystko sprzyja cofaniu się treści żołądkowej do przełyku i nasila objawy choroby.

Alkohol jest szkodliwy również z tego powodu, że ma toksyczny wpływ na błonę śluzową przełyku. Ma też właściwości kwasotwórcze, które sprawiają, że powstaje zgaga. Powoduje zwiększenie produkcji kwasu solnego. Mimo iż w fizjologicznych warunkach substancja ta jest potrzebna, to w nadmiarze powoduje uszkodzenie śluzówki żołądka – może sprzyjać powstawaniu nadżerek i wrzodów. W skrajnych przypadkach może nawet spowodować raka żołądka.

„Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

 

Nie tylko napoje szkodzą chorym na refluks

Mimo iż dieta w chorobie refluksowej jest kwestią indywidualną, zazwyczaj wielu chorym szkodzi spożywanie także cytrusów. Ze względu na zawarte w nich kwasy owocowe, jedzenie cytrusów może zwiększyć kwasowość soków trawiennych. Produkcję soków żołądkowych zwiększa także obecna w cytrusach witamina C:

„Jeżeli chodzi o owoce, w większości przypadków pacjenci zgłaszają, że cytrusy nasilają u nich objawy. Podczas konsultacji zalecam pacjentom, aby podchodzili do diety indywidualnie i żeby obserwowali, swoją reakcję na poszczególne produkty. Produkt wywołujący reakcje należy ograniczyć, bądź też całkowicie wyeliminować z jadłospisu”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow. 

Helena Norowicz została modelką po 80. Na marzenia nigdy nie jest za późno
Helena Norowicz
Helena Norowicz została modelką po 80. Od kilku lat jest na ustach i billboardach całej Polski, bo bierze udział w kampaniach reklamowych i gra w filmach. Przeczytajcie historię kobiety, która też niedawno została emerytką. I zapowiada: “Nie wskoczę w „cieliste” rajstopy i spódnice do kolan".Helena Norowicz w tym miesiącu obchodziła urodziny (14 listopada). Wiesz, że urodziła się w 1934 roku? Z zawodu jest aktorką - skończyła szkołę teatralną w Łodzi, ale po 80. została też modelką. Jest związana z polską marką Bohoboco. Zaledwie dwa miesiące temu była premiera teledysku do piosenki “Czas nie istnieje”.  A jak wygląda życie Edyty, która też nie zamierza zwalniać tempa na emeryturze? - Kupiłam różowe glany i planuję radykalną zmianę fryzury. Zrobię dredy i kolejny tatuaż. Będzie symbolizował tę ważną życiową zmianę - emeryturę! - mówi Edyt. Jej idolką jest „najsłynniejsza babcia polskiego internetu”, która ma ponad 400 tys. followersów. Dzisiejsi emeryci czasem się irytują, gdy urzędnicy traktują ich, jakby nie wiedzieli co to internet, na czym polega płacenie blikiem lub gdy posługują się aplikacjami na telefonie.- Niektórzy zapominają, że przecież gdy do Polski na dobre wkroczył internet, ci seniorzy mieli wtedy zaledwie po trzydziestce i mnóstwo czasu, aby się go nauczyć! - tłumaczy pani Edyta, na emeryturze od miesiąca.Przejście na emeryturę to żaden powód do zmartwienia. - Kiedy pierwszy raz dostałam świadczenie z ZUS, to poniosła mnie radość, byłam wręcz w euforii. Bo to ten moment w życiu, gdy już nic nie musisz, a wszystko możesz. Mało tego, zamierzam wyprawić huczną „domówkę” i zaprosić na nią bliskie mi wiekiem koleżanki. Wydarzenie nazwałam „pożegnanie z dziewczyństwem” i jednocześnie stanie się ono powitaniem dojrzałości – opowiada ze śmiechem 60-letnia pani Edyta.
Czytaj dalej
Psychiatra Paweł Kukiz-Szczuciński komentuje zjawisko drogowej furii
dr Kukiz -Szczuciński i kierowca
W furię drogową - z wybijaniem szyb w autach, wyzywaniem kierowców i rękoczynami - najczęściej wpadają osoby pod wpływem amfetaminy i socjopaci z zaburzeniami osobowości. Bywa, że w przeszłości odbywali karę pozbawienia wolności - zjawisko agresji kierowców dla portalu Pacjenci.pl tłumaczy dr Paweł Kukiz-Szczuciński, psychiatra.Niedawno na jednej z ulic w centrum Poznania pewien kierowca jechał swoim autem wszystkimi pasami ruchu. A w którymś momencie, gdy wyprzedził go starszy pan, wpadł w taką wściekłość,  że  wysiadł, dogonił jego samochód, wybił w nim szybę i groził siedzącemu za kierownicą mężczyźnie.Edyta Brzozowska, Pacjenci.pl: Czy podobne do opisanego zachowanie można określić jako furię drogową?Dr Paweł Kukiz-Szczuciński, psychiatra: Choć formalnie w medycynie i klasyfikacji chorób nie ma takiej jednostki chorobowej jak furia drogowa, to w codziennym życiu z takim zjawiskiem kierowcy mają do czynienia praktycznie codziennie.
Czytaj dalej
Polecane