Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Chorzy na refluks kaszlą w ten sposób. Lekarz tłumaczy, jak rozpoznać chorobę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.10.2023 13:41

Chorzy na refluks kaszlą w ten sposób. Lekarz tłumaczy, jak rozpoznać chorobę

refluks
Fot. Canva

Refluks kojarzy się nam przede wszystkim ze zgagą. Jednak choroba ta ma również nieoczywiste objawy np. kaszel. Czym charakteryzuje się kaszel refluksowy? Jak go złagodzić? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Kaszel przy chorobie refluksowej

Należy pamiętać, że choroba refluksowa jest dość podstępna i może objawiać się także innymi dolegliwościami, takimi jak: bóle w klatce piersiowej, przewlekłe zapalenie gardła, napadowy kaszel, zapalenie krtani, ubytki szkliwa zębów”. - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow

Kaszel refluksowy przeważnie jest suchy i nieskuteczny. Zwykle to następstwo gazowego i słabo kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego. Nasila się, gdy chory znajduje się w pozycji leżącej. Niekiedy przypomina kaszel astmatyczny. Towarzyszyć może mu chrypa, chrząkanie i ból gardła. Jeśli chory ma epizody nocnego refluksu, ryzyko pojawienia się kaszlu rośnie.

By ustalić, czy kaszel jest objawem refluksu, warto zwrócić uwagę, czy występują typowe objawy przełykowe: „Głównym, typowym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest zgaga. Zgagą nazywamy uczucie pieczenia, palenia za mostkiem. Drugim, najczęstszym objawem refluksu jest regurgitacja, czyli zjawisko cofania się treści żołądkowej do jamy ustnej bądź do gardła”. - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow

Projekt bez nazwy - 2023-10-17T201102.176.png

Kobiety boją się raka piersi, a umierają na serce. Zawał mylony z refluksem Chorzy na refluks powinni przestać je pić. Gastroenterolog wylicza najgorsze napoje

Dlaczego dochodzi do napadów kaszlu?

Kaszel nie zawsze jest objawem choroby. To również odruch obronny, dzięki któremu drogi oddechowe są chronione przed czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. 

Kaszel jest wtedy następstwem podrażnienia receptorów czuciowych czynnikami mechanicznymi, chemicznymi np. kurzem, nikotyną, śluzem, kwasem cytrynowym. Mogą powodować go także stany zapalne.

Receptory kaszlu występują przeważnie w nabłonku dróg oddechowych, ale i poza układem oddechowym. Dzięki tej różnorodnej lokalizacji kaszel jest niemal zawsze objawem m.in. choroby refluksowej i wielu innych chorób płuc i oskrzeli.

Jeśli kaszel jest symptomem refluksu, trwa dłużej niż zwykły kaszel – czas ten wynosi od 6 do 8 tygodni. Od 5 do 40 proc. przypadków przyczyną przewlekłego kaszlu jest choroba refluksowa.

Napoje “wyskokowe” nasilają objawy refluksu. Masz problem z uzależnieniem? Posłuchaj podcastu:

 

Jak złagodzić kaszel refluksowy?

By złagodzić kaszel, należy przede wszystkim ograniczyć produkcję kwasu solnego w żołądku. Ważne jest także hamowanie odruchu kaszlowego:

Podstawę leczenia stanowi modyfikacja stylu życia. Przy otyłości, bądź nadwadze musimy tę wagę zredukować. Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

Drugą formą leczenia jest farmakoterapia, w której wykorzystuje się dwie podstawowe grupy leków. Pierwsza z nich to leki, które osłabiają, bądź hamują wydzielanie kwasu solnego do żołądka. Zaliczamy do nich inhibitory pompy protonowej oraz H2 blokery. Drugą grupę stanowią leki, które minimalizują drażniące działanie treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Należą do nich preparaty zawierające alginiany, a także dostępny na rynku i uwielbiany przez kobiety kwas hialuronowy”. - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow

Planujesz odchudzanie? Tu znajdziesz wskazówki:

Dlaczego chorujemy na refluks?

Choroba refluksowa zaliczana jest do chorób wieloczynnikowych. Nie ma więc jednej stałej przyczyny, która ją wywołuje:

Wymieniamy trzy główne grupy czynników powodujących rozwój choroby refluksowej. Pierwsze z nich to czynniki anatomiczne, do których zaliczamy m.in. przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego przepony. Do drugiej grupy tzw. czynnościowej zaliczamy głównie dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień w dolnym odcinku przełyku, który tworzy swoistą zastawkę oddzielającą żołądek od przełyku. Trzecią grupę, na którą mamy największy wpływ jako pacjenci, tworzą zaburzenia środowiskowe, m.in. nadwaga, otyłość, palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków”. - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow