Pacjenci.pl > Zdrowie > Wrzody żołądka powodują specyficzny rodzaj bólu. Gastroenterolog wskazał, jak go rozpoznasz
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 27.07.2023 08:12

Wrzody żołądka powodują specyficzny rodzaj bólu. Gastroenterolog wskazał, jak go rozpoznasz

wrzody żołądka
canva

Wrzody żołądka są jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewodu pokarmowego. Mają charakter cykliczny i nawracają. Oznacza to, że są okresy, gdy nie powodują bólu, lecz następnie pojawia się okres zaostrzenia. Charakterystycznym objawem wrzodów żołądka jest ból brzucha. Jak go rozpoznać? O to zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

 

Ból brzucha spowodowany przez wrzody – jak go rozpoznać?

Wrzody żołądka powodują ból umiejscowiony najczęściej w nadbrzuszu. Można go scharakteryzować jako:
   • piekący, 
   • gniotący, 
   • o zmiennym natężeniu,
Pokarm może go nasilać lub niwelować: Wszystko zależy od tego, gdzie wrzód jest umiejscowiony. W chorobie wrzodowej żołądka pokarm wzmaga też dolegliwości bólowe. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy pokarm będzie te bóle zmniejszał. Mówimy tu o tzw. bólach głodowych bądź nocnych”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Ból brzucha odczuwa 80% osób mających wrzody żołądka. Może pojawiać się w godzinach porannych lub w nocy.

Leczenie wrzodów żołądka to zadanie dla lekarza. Jeśli stan chorego nie jest ciężki, można korzystać z domowych sposobów, lecz stosować je przy tym wyłącznie jako wspomaganie leczenia: Część pacjentów pije wywar z siemienia lnianego, który ma działanie protekcyjne na błonę śluzową. Zaznaczam, że jest to jedynie „wspomaganie” a nie leczenie. O wszelkich dodatkowych działaniach pacjenta – lekarz powinien być poinformowany”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

 

Wrzody żołądka – jak je wykryć? Ekspert radzi Wrzody żołądka i dwunastnicy - Mleko pomaga czy szkodzi? Pytamy specjalistę

Gdy wrzód pęka, następuje zaostrzenie bólu

Gdy wrzód pęka, konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Jeśli dochodzi do krwawienia, choremu powinien zostać pilnie wykonany zabieg endoskopowy, dzięki któremu możliwe będzie zatamowanie krwawienia. Gdy jednak dojdzie do perforacji, wtedy pacjent musi zostać pilnie zoperowany.

Pęknięcie wrzodu żołądka jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia: „Niepokojące mogą być objawy krwawienia do przewodu pokarmowego pod postacią krwistych wymiotów, bądź też wymiotów, które mają wygląd fusów do kawy. Kolejnym objawem jest smolisty, bądź krwisty stolec. Sama perforacja objawia się najczęściej ostrym, przeszywającym bólem, nazywanym bólem sztyletowym”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

 

W razie pojawienia się wrzodów żołądka, trzeba zmienić dietę

Pojawienie się bólu brzucha spowodowanego przez wrzody żołądka, jest sygnałem by również zmienić dietę: „Tu mam dość dobrą wiadomość. Nie musimy stosować bardzo restrykcyjnej diety, gdyż pokarm sam z siebie nie wywołuje wrzodów żołądka. Może jednak wzmagać dolegliwości, dlatego przy chorobie wrzodowej zalecana jest dieta lekkostrawna. Powinniśmy unikać przede wszystkim potraw tłustych, bardzo mocno przyprawionych oraz smażonych, które zalegają w żołądku. Niektórzy pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe po kawie, mocnej herbacie, a szczególnie po napojach wysokoprocentowych”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 
 

Polecane