Badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie chorób układu pokarmowego, nikomu nie kojarzy się zbyt dobrze. W sukurs wrażliwym pacjentom przyszła współczesna technologia i choć ci, którzy badanie wykonują, nie unikną kontaktu z rurką, mogą poczuć się bardziej komfortowo.
Wielu młodym osobom wydaje się, że choroby ich nie dotyczą. To jednak największy błąd, jaki mogą popełnić. Te kilka sygnałów, które daje nam organizm, powinno skłonić nas do wykonania niezwykle ważnego badania, którym jest gastroskopia.Gastroskopia to niezwykle skuteczna metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jednocześnie jest to badanie, którego najbardziej obawiają się pacjenci. Choć nie jest bolesne, rzeczywiście może być niezwykle nieprzyjemnym doświadczeniem. Warto jednak przezwyciężyć swój strach, by zadbać o zdrowie.
Gastroskopia jest jednym z najważniejszych badań w gastroenterologii, pozwalającym wykryć wiele schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. To wszechstronna i skuteczna metoda diagnostyczna i terapeutyczna. Jakie są wskazania do gastroskopii i jak przygotować się do badania?
Gastroskopia pozwala ocenić stan, w jakim znajduje się żołądek, przełyk i opuszka dwunastnicy. Przeprowadzane jest za pomocą endoskopu, cienkiego giętkiego aparatu, który jest wprowadzany przez usta pacjenta i prowadzony aż do żołądka. Badanie może być wykonywane z miejscowym znieczuleniem w postaci doustnego płynu lub pod narkozą w określonych przypadkach.