Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gaviscon – kiedy się go stosuje? Jak dawkować preparat?
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Gaviscon – kiedy się go stosuje? Jak dawkować preparat?

Gaviscon – kiedy się go stosuje? Jak dawkować preparat?
pixabay.com

Gaviscon – działanie

Gaviscon to preparat stosowany w objawowym leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego, którego symptomy to zgaga, cofanie się treści żołądkowej, kwaśne odbijanie czy uczucie pieczenia w gardle i przełyku. Lek przynosi ulgę w ciągu kilku minut i działa do kilku godzin. Tworzy ochronną warstwę w przewodzie pokarmowym, nie jest wchłaniany do krwiobiegu. Substancjami czynnymi Gavisconu są kwas alginowy, węglan wapnia oraz wodorowęglan sodu, które reagują z kwaśnym odczynem soków żołądkowych, tworząc żel o odczynie obojętnym.

Kwas alginowy jest polisacharydem rafinowanym z brązowych wodorostów. Jest stosowany jako składnik preparatów farmaceutycznych, m.in. tych, stosowanych w leczeniu dyspepsji, w których łączy się z wodorowęglanem w celu zahamowania refluksu. Jego sole nie są wchłanianie – w niezmienionej postaci przemieszczają się przez przewód pokarmowy. Węglan wapnia to sól nieorganiczna stosowana jako środek zobojętniający kwas. Działa poprzez neutralizację kwasu solnego w soku żołądkowym, wzrost pH hamuje działanie pepsyny. Wodorowęglan sodu to natomiast nieorganiczny związek chemiczny, który w roztworze wodnym ma odczyn słabo alkaliczny. Jest powszechnie stosowany jako środek buforujący pH, stosuje się go m.in. w leczeniu niestrawności związanej z nadmiernym wydzielaniem soków żołądkowych, kwasicy metabolicznej czy hiperkaliemia.

Gaviscon – wskazania i stosowanie preparatu

Gaviscon stosuje się w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, tj.:

  • zarzucania treści żołądkowej do przełyku (regurgitacji),

  • kwaśnego odbijania,

  • pieczenia w przełyku,

  • pieczenia w gardle,

  • chrypki, bólu gardła (refluksowe zapalenie gardła),

  • bólu podczas przełykania pokarmów.

Niekiedy w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego pojawiają się również: nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu, refluksowe zapalenie krtani, przewlekły kaszel (tzw. refluksowy zespół kaszlowy), uszkodzenie szkliwa nazębnego spowodowane niższym pH w ustach, częsta czkawka, utrata masy ciała.

Preparat ma postać zawiesiny doustnej lub tabletek do żucia. Zalecana dawka dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia to zazwyczaj 10-20 ml bądź 2-4 tabletki po głównych posiłkach i przed snem. Gaviscon można stosować do czterech razy na dobę.

Gaviscon – ostrzeżenia

Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Gaviscon mogą natomiast przyjmować kobiety w ciąży i mamy karmiące. Jeśli dokuczliwe objawy nie ustąpią w ciągu 7 dni, należy skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem bądź farmaceutą. Preparatu nie należy zażywać w ciągu dwóch godzin po przyjęciu innych leków, gdyż może wpływać na ich skuteczność.

Tagi:
Polecane