Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Gdzie wyrzucać blistry po lekach? Na pewno popełniasz ten fatalny błąd
pexels/polina-tankilevitch

Gdzie wyrzucać blistry po lekach? Na pewno popełniasz ten fatalny błąd

22 sierpnia 2024

Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Wielu osobom zdaje się, że ich właściwe miejsce jest w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne, jednak okazuje się, że ten problem jest bardziej skomplikowany, niż może się wydawać. Gdzie zatem wyrzucać blistry po lekach zgodnie z zasadami recyklingu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Coraz więcej osób segreguje odpady, jednak zwraca uwagę na to, że nie jest to proste zajęcie. Niektóre śmieci są niezwykle problematyczne – nie do końca wiemy, do którego pojemnika powinny trafić. A co zrobić z blistrami po lekach? Sprawdźmy.

Gdzie wyrzucić blister po tabletkach?

Wielu Polaków popełnia błąd i wyrzuca blistry po lekach do pojemników z plastikiem. Są one jednak wykonane z materiałów mieszanych, takich jak folia i papier, przez co powinny trafić do czarnego kosza na odpady zmieszane. Są jednak pewne wyjątki. Okazuje się, że to, gdzie powinniśmy wyrzucać blistry po lekach , uzależnione jest od tego, w jakim mieście mieszkamy.

Pij ten napój przez tydzień. "Wymiecie” pasożyty jak miotła
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Jeśli mieszkasz w tym mieście, wyrzuć blistry do żółtego pojemnika

Wiele polskich miast nie może pochwalić się posiadaniem technologii rozdzielenia folii od aluminium. Papierki po cukierkach i blistry powinny więc trafiać do czarnego pojemnika na śmieci na odpady zmieszane. Jeśli w Gdańsku lub Warszawie, wyrzucimy blistry do żółtego pojemnika, możemy zanieczyścić odpady, które nadają się do recyklingu. Podobnie jest w Warszawie.

Blistry, listki po lekach puste, z folii i aluminium - wyrzuć do pojemnika na odpady zmieszane. Mimo iż wynaleziono technologię rozdzielenia folii od aluminium, to na chwilę obecną nie ma jeszcze instalacji, która prowadziłaby taki proces – czytamy na stronie warszawskiego urzędu.

W Gdyni jednak zasady są inne. Miasto stosuje zaawansowaną technologię rozdzielania i prosi o wyrzucanie takich odpadów jak papierki po słodyczach, folie, opakowania po żywności oraz blistry po lekach do żółtego kosza z metalami i tworzywami sztucznymi.

Czy przeterminowane leki można wyrzucić do kosza?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucić przeterminowane leki. Przede wszystkim nie należy wrzucać ich do domowego kosza na śmieci , ponieważ kontakt z wodą gruntową i glebą może doprowadzić do trwałego w skutkach skażenia środowiska. Są do tego specjalne miejsca. Znajdziemy je w niektórych aptekach i szpitalach.

Z kolei ampułkostrzykawki, strzykawki i zużyte igły należy dostarczyć do punktu selektywnej zbiórki odpadów, który wyposażony jest w pojemnik na odpady medyczne.

Zobacz też:

Narasta fala zachorowań COVID-19. GIS znów zaleca powrót do noszenia maseczek

Będzie podwyżka wieku emerytalnego? Jest odpowiedź rządu

Ten błąd przy smażeniu sprawia, że olej uwalnia rakotwórcze związki

Dodaj do wody i wypij na wieczór. Zyskasz dużo więcej, niż spokojny sen
Czy można pić kawę w ciąży? Krąży o tym wiele mitów. Oto jasna odpowiedź
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko