Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 22.08.2024 11:22

Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Fot. Shutterstock / Pheelings media

Wiele osób może być zdziwionych tym, że osoby z nowotworem wydzielają specyficzną woń. Nie warto więc ignorować brzydkich zapachów, które wydziela nasze ciało, bo przyczyna może być naprawdę poważna. Co powinno nas zaniepokoić? Podpowiadamy.

Choć brzydki zapach jest zazwyczaj kojarzony z brakiem higieny, to wcale nie musi tak być. W taki sposób może dawać nam sygnały nasz organizm, informując, że dzieje się coś złego. Oto, w jakich sytuacjach, należy zgłosić się do lekarza.

Czy nowotwór wydziela zapach?

Zaatakowane komórki wydzielają inny zapach niż komórki zdrowe. Metabolity wydalane przez organizm nadają organizmowi specyficzny zapach, uzależniony od choroby, która się w nim rozwija.

Choroba nowotworowa na wczesnym etapie nie powoduje nieprzyjemnych objawów zapachowych odczuwalnych dla ludzkiego nosa. Gdy jednak pozostaje nieleczona dochodzi do zmian martwiczych, które mogą doprowadzić do wydzielania przez organizm bardzo nieprzyjemnego zapachu, wręcz odoru. 

"Bez względu na przyczynę pierwotnego nowotworu, mogą istnieć lub współistnieć trzy źródła nieprzyjemnego zapachu: martwica, nadkażenie oraz pocenie się i/lub upławy" – czytamy w badaniach autorstwa zespołu amerykańskich naukowców w składzie MJ Jacob, C. Markstein , MM Liesse , C Deckers  opublikowanych w czasopiśmie medycznym "Palliat Care".

I dalej: "Leczenie wewnętrzne składa się głównie z antybiotyków i często obejmuje łączone stosowanie dwóch leków. Leczenie miejscowe stosuje się „à la carte” zgodnie z pochodzeniem zapachów. Rany, wymioty, biegunka itp. można leczyć za pomocą konkretnych metod".
 

Nieprzyjemny zapach jest również następstwem chemioterapii. Suchość ust, z którą borykają się pacjenci, przekłada się na podrażnienia dziąseł oraz języka, co powoduje infekcje, a co za tym idzie – wpływa na brzydki zapach z ust. 

A co robić, jeżeli po radioterapii w obrębie jamy ustnej powstaną stany zapalne i owrzodzenia? “W postępowaniu ważne są czynności wspomagające podstawowe leczenie, jakim jest antybiotykoterapia. Jamę ustną należy płukać 1-procentowym roztworem wody utlenionej, roztworem nadmanganianu potasu, płukankami ziołowymi, roztworem preparatów dezynfekcyjnych przeznaczonych do stosowania na błonach śluzowych” – radzą specjaliści z Fundacji Hospicjum Onkologiczne.

Tak boli rak kręgosłupa. Nigdy nie lekceważ tego objawu Sarsa opowiedziała o chorobie, która upośledza jej najważniejszy zmysł. „Może będzie happy end?”

Zapachy ciała a stan zdrowia

Nieprzyjemny zapach z ust może być objawem refluksu, przewlekłej infekcji zatok, chorób jamy ustnej, ale też efektem przyjmowania niektórych leków. Może jednak też wskazywać na nowotwór jamy ustnej, więc zdecydowanie warto to zbadać.  Co istotne, w przebiegu białaczki niekiedy dochodzi do przerostu dziąseł – to dlatego dentysta jest pierwszym lekarzem, który podejrzewa chorobę.

Zbyt intensywny zapach moczu może być z kolei wynikiem infekcji bakteryjnej. Z kolei nieprzyjemny zapach z ran lub skaleczeń może świadczyć o zakażeniu i nie należy tego bagatelizować.

Aceton, woń świeżego chleba – zapachy chorób

Cukrzycę również możemy poznać po nieprzyjemnym zapachu z ust oraz przykrej woni potu. Wszystko przez aceton, który może osiągnąć niebezpieczny poziom stężenia. Jeśli człowiek wydziela woń świeżego chleba, również nie ma się z czego cieszyć. Może to świadczyć o objawach duru brzusznego – ogólnoustrojowego zakażenia bakteriami z grupy salmonelli. Zazwyczaj towarzyszy temu gorączka, wzdęcia, biegunka, a następnie zaparcia i wysypka. 

źródła: 

Zobacz też:

Tyle wyniesie renta wdowia. ZUS więcej nie da – to pewne

Ten błąd przy smażeniu sprawia, że olej uwalnia rakotwórcze związki

Będzie podwyżka wieku emerytalnego? Jest odpowiedź rządu