Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Leki

Leki

Bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita
13.09.2024 09:49 W sezonie jesiennym bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita

Sezon jesienno-zimowy to niezaprzeczalnie sezon infekcji. Wielu Polaków bierze w tym okresie te konkretne leki. Często jednak osoby te nie mają pojęcia o tym, że może to nie tylko pomóc rozprawić się z chorobą, ale też negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.Leki, które mogą nam zaszkodzić, to niezwykle popularne antybiotyki. Są stosowane w przypadku chorób bakteryjnych i grzybiczych, więc świetnie radzą sobie z infekcjami. Okazuje się jednak, że jest również druga strona medalu. 

Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy
12.09.2024 09:55 Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy

Podczas spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Madrycie ogłoszono, że pacjenci, którzy są leczeni ogólnoustrojowymi glikokortykosteroidami, są ponad dwa razy bardziej narażeni na rozwój cukrzycy niż inni. Wielu Polaków bierze takie leki. Są pomocne m.in. w leczeniu astmy, stanów zapalnych, nowotworów i wielu innych dolegliwości. Jak podaje gov.pl, szacuje się, że obecnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54% (w tym 5,81% mężczyźni i 7,25% kobiety).

Tym nie popijaj leków. Odbije się to na twoim zdrowiu
07.09.2024 08:37 Tym lepiej nie popijać leków. Koszmarny wybór przypłacisz zdrowiem

Popijanie tabletek nie wydaje się skomplikowaną czynnością, jednak okazuje się, że wielu z nas może popełniać fatalny błąd. Wybór napoju, którym popijamy farmaceutyki, jest ważniejszy, niż nam się wydaje. Czym nie wolno popijać leków i dlaczego? Odpowiadamy.Prawidłowe przyjmowanie leków i suplementów nie kończy się na przeczytaniu ulotki i dostosowaniu się do zaleceń. Ważniejsze niż nam się wydaje jest też to, czym popijemy tabletki. Z tymi napojami nie można popijać leków. 

Apteka
06.09.2024 14:48 Ważny lek na cukrzycę bez refundacji. Będzie kosztował 200 złotych

Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie będzie refundowało ważnego leku na cukrzycę. Lek bez refundacji będzie kosztował prawie 200 zł.  Resort zdrowia zaznacza, że dostępne są alternatywne preparaty, ale – jak ustaliliśmy – brakuje ich w aptekach. Sprawdziliśmy, jak ta zmiana wpłynie na życie pacjentów.

GIF, apteka, lek wycofany z obrotu
05.09.2024 10:50 Ważny lek wycofany z obrotu. Wykryta wada może zagrażać zdrowiu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje w swoich komunikatach o wycofanych lekach. Tym razem GIF wycofał z obrotu na terenie Polski serię produktu leczniczego Vabysmo (Farrycymab) ze względu na stwierdzoną wadę jakościową, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.GIF zakazał też wprowadzenia produktu na rynek. Decyzja obejmuje natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży, ale również zniszczenie tych wadliwych partii leku.

Samobójstwa, depresja, dzieci
04.09.2024 13:30 Lekarze wstrząśnięci liczbą prób samobójczych dzieci. Szokujące dane

Rok temu ponad dwa tysiące dzieci usiłowało popełnić samobójstwo. Niestety, dane za ten rok w tej kwestii są jeszcze bardziej niepokojące. Na szpitalny oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala w Lublinie od początku roku do końca lipca trafiło aż 160 dzieci po próbach samobójczych. Niestety, większość to dzieci poniżej 16. roku życia. Warto podkreślić, że wiele mogą zrobić rodzice. Na co dorośli powinni zwrócić więcej uwagi? 

Jak oszczędzić w aptece? Farmaceutka zdradza proste triki
01.09.2024 11:11 Jak oszczędzić w aptece? Farmaceutka zdradza proste triki

Wszystko jest coraz droższe, więc wielu z nas szuka oszczędności. Farmaceutka postanowiła opowiedzieć na TikToku, jak oszczędzić w aptece. Jej triki, choć banalnie proste, mogą przydać się każdemu z nas. Wiele osób obawia się wizyt w aptece ze względu na ceny. Niestety, wizyta po farmaceutyki, może nadwyrężyć nasz budżet bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jak zatem oszczędzić w aptece i czy to w ogóle jest możliwe? Podpowiadamy.

Leki, refundacja
29.08.2024 09:46 Te leki od października stracą refundację. Ważny komunikat resortu zdrowia

Według najnowszego komunikatu Ministerstwa Zdrowia, 30 września kończy się refundacja leku Trulicity. To nowoczesny preparat, który stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2.Jak się okazuje, wnioski producenta o przedłużenie refundacji nie spełniły wymagań. Dlatego też od 1 października lek nie będzie refundowany.

GIF, wycofany lek
23.08.2024 09:30 GIF wstrzymał obrót ważnym lekiem. W preparacie znaleziono fragmenty szkła

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wstrzymaniu kolejnych leków, zagrażających zdrowiu. Tym razem GIF wydał pilny komunikat o wstrzymaniu leku stosowanego przy niedoborach żelaza. Wszystko przez to, że w preparacie wykryto fragmenty szkła. Komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) dotyczy serii leku o nazwie Monover (Ferricum derisomaltosum). 

Gdzie wyrzucać blistry po lekach? Niewielu wie, że ten pojemnik to zły wybór
22.08.2024 14:39 Gdzie wyrzucać blistry po lekach? Na pewno popełniasz ten fatalny błąd

Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Wielu osobom zdaje się, że ich właściwe miejsce jest w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne, jednak okazuje się, że ten problem jest bardziej skomplikowany, niż może się wydawać. Gdzie zatem wyrzucać blistry po lekach zgodnie z zasadami recyklingu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.Coraz więcej osób segreguje odpady, jednak zwraca uwagę na to, że nie jest to proste zajęcie. Niektóre śmieci są niezwykle problematyczne – nie do końca wiemy, do którego pojemnika powinny trafić. A co zrobić z blistrami po lekach? Sprawdźmy.

Zapalenie zatok przynosowych
21.08.2024 09:45 Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych: Lekarz zdradza pięć głównych powikłań

Powikłania po zapaleniu zatok mogą występować w konsekwencji zaniedbania lub nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia chorych zatok. Pierwszym skutkiem nieleczonych zatok jest nasilenie typowych objawów, jak m.in. ból głowy czy gorączka.Laryngolog  dr hab.n.med. Mirosław Szczepański w swoich kanałach social media przyjrzał się szerzej powikłaniom przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Lekarz podkreślił, że mimo iż w dobie antybiotykoterapii powikłania zdarzają się dość rzadko, ważne, by nie bagatelizować objawów przewlekłego zapalenia zatok, a co za tym idzie zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem. 

Lek na serce, leki
24.07.2024 12:17 Lek na serce wycofany z obrotu. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wycofanych lekach. Tym razem GIF podał informację o wycofaniu z obrotu leku Quitro, który stosowany jest w terapii pacjentów kardiologicznych. Jak wykazały badania, produkt ten może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. GIF postanowił ostrzec przed stosowaniem tego środka.

Demencja, refluks
20.07.2024 12:18 Ten popularny lek może zwiększać ryzyko demencji. Nowe wnioski badaczy

Inhibitory pompy protonowej (IPP) skutecznie działają w walce z refluksowym zapaleniem przełyku i są powszechnie stosowane przez pacjentów na całym świecie. Badania opublikowane w czasopiśmie “Neurology” dają zupełnie nowe światło na te leki, a raczej na skutki uboczne długotrwałego stosowania tych środków.Jak się okazuje, istnieje 33 proc. wzrost ryzyka demencji u osób, które zażywały IPP przez okres dłuższy niż cztery i pół roku.

Ozempic, ślepota
15.07.2024 14:10 Ozempic może powodować ślepotę? Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją

Osoby, które stosują popularne preparaty odchudzające, jak chociażby Ozempic, mogą być narażone na rozwój choroby oczu, która znana jest jako przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego (NAION).Jak się okazuje, ten stan może prowadzić do nagłej, ale też nieodwracalnej utraty wzroku. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym “JAMA” Opthlamogy". Postanowił opisać je amerykański magazyn “Forbes”.

Leki, jedzenie
15.07.2024 09:51 Te produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami przeciwkrzepliwymi. Czego nie powinieneś jeść?

Lekarze i dietetycy nieustannie przypominają, jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż niektóre z zielonych produktów mogą wpływać na działanie leków kardiologicznych.Jak się okazuje, część pacjentów kardiologicznych w związku z zagrożeniem zatorowo-zakrzepowym, m.in. w migotaniu przedsionków musi przyjmować leki o działaniu przeciwkrzepliwym. Dwie główne grupy leków doustnych o takim działaniu:  tzw. NOAC oraz antagonistów witaminy K ( VKA: Warfaryna i acenokumarol.

Wycofany lek, apteka
11.07.2024 08:59 GIF wycofuje popularny lek przeciwbólowy. Sprawdź, czy masz go w swoim domu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat odnośnie popularnego leku przeciwbólowego. Zdaniem GIF preparat nie spełnia wymagań jakościowych. Mowa o leku przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym o nazwie Paracetamol Aflofmar. Ten lek wykorzystuje się w leczeniu przeziębienia oraz gryp u dzieci. Stosowany jest też w związku ze zmniejszaniem dolegliwości bólowym o różnym pochodzeniu, takich m.in. które występują w czasie ząbkowania.

Darmowe leki
05.07.2024 15:05 Seniorzy łatwiej dostaną darmowe leki. Przybędzie uprawnień dla lekarzy i pielęgniarek

Darmowe leki dla seniorów nie są tak jednoznaczną sprawą. Istnieje wiele czynników, które mówią, czy danemu pacjentowi należą darmowe środki, czy też nie. Seniorzy narzekają, że muszą płacić za zryczałtowaną receptę wystawianą przez lekarza na prywatnej wizycie.Jak się okazuje lekarze i pielęgniarki uzyskają uprawnienia do wystawiania recept na niektóre refundowane leki, wyroby medyczne dostępne bezpłatnie oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, niezależnie od posiadania umowy z NFZ. Oznacza to znacznie łatwiejszy dostęp do darmowych leków dla seniorów oraz młodych pacjentów.

WHO, Ozempic
02.07.2024 15:37 Uwaga na fałszywy Ozempic. WHO ostrzega przed podróbkami popularnego leku

WHO przestrzega przed podrobionymi partiami popularnego leku na cukrzycę - Ozempic. Wykryto je w Wielkiej Brytanii, ale też Irlandii Północnej, Brazylii oraz USA. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia stosowanie podróbek może prowadzić do nieefektywnego leczenia, ale również wystąpienia działań niepożądanych. Na te informacje zareagował Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który zdecydował o zakazie wprowadzenia do obrotu w Polsce leków Ozempic.

Nowe leki od lipca 2024
19.06.2024 09:17 Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich

Nowa lista leków dla pacjentów od lipca. Dostępnych będzie 31 nowych specyfików m.in. dla chorych onkologicznie, ale również ważnych leków dla chorób rzadkich. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prezentującej nową listę leków mówiła też, że cieszy się, iż w refundacji aptecznej pojawiają się leki stosowane w celu przygotowania do zastosowania metody in vitro.

Konrad Poprawa, piłkarz Śląska Wrocław
13.06.2024 11:40 Piłkarz Śląska Wrocław o walce z depresją. "Ryczałem, po prostu nie chciałem już żyć"

Konrad Poprawa to 26-letni piłkarz Śląska Wrocław. Kiedy zniknął na rok, wszyscy podejrzewali kontuzję, jednak powód jego niedyspozycji był inny.Depresja, zaburzenia lękowe – te choroby mogą dopaść każdego, niezależnie od zajęcia, wyglądu, statusu. Tego dowodzi historia Konrada Poprawy, przystojnego, dobrze zarabiającego, znakomitego piłkarza, który – jak sam mówi – został "zmieciony z planszy".

Zmiany w dostępności leków
13.06.2024 09:26 Zmiany w dostępności leków. Tego środka nie kupisz już bez recepty

W życie weszły zmiany w kategorii dostępności trzech leków. Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska poinformowała o zmianie kategorii dostępności trzech preparatów. Jeden ze środków, który jeszcze do niedawna można było zakupić bez recepty w aptekach, dostępny jest teraz jedynie dla tych, którzy mają receptę od lekarza. O jakich preparatach mowa?

Leki, apteka
03.06.2024 08:45 Z tymi lekami nie wyjedziesz za granicę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę

Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje listę leków, które są objęte zakazem wywozu z Polski. Na liście znalazły się popularne leki na cukrzycę, insuliny oraz niektóre leki stosowane w chorobach układu oddechowego. 

Zoraya Ter Beek
24.05.2024 17:21 Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała

Zoraya Ter Beek poddała się eutanazji - zmarła 24 maja 2024 roku. Wszystkie przebiegło zgodnie z jej planem i, jak podaje portal AD.nl zmarła na oczach swojego chłopaka we własnym domu. 

Apteka
17.05.2024 10:40 GIF wstrzymał w obrocie lek dla chorych na cukrzycę. "Nie spełnia wymagań"

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wydał decyzję dotyczącą wstrzymania w obrocie produktu leczniczego Viglita (Vildagliptinum), 50mg. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych chorujących na cukrzycę typu II. Jaki jest powód wstrzymania w obrocie leku?

Lek hormonalny, lek dla kobiet
16.05.2024 09:27 GIF wycofał lek hormonalny z obrotu. "Ryzyko dla zdrowia i życia"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku hormonalnego dla kobiet. Jak się okazuje, seria leku jest zanieczyszczona i według GIF stwarza realne ryzyko dla zdrowia oraz życia pacjentów. Sprawdź, czy tego środka nie masz w domu.

Zwrot leków do apteki, apteka
15.05.2024 10:52 Czy można zwrócić zakupione leki do apteki? Jest to możliwe w trzech sytuacjach

Czy można zwrócić do apteki wcześniej zakupione leki? Choć jest to oczywiście możliwe, nie jest tak proste jak w przypadku innych towarów, które z łatwością można zwrócić do sklepu.W Polsce zasady zwrotu zakupionych leków są regulowane przez Prawo Farmaceutyczne. Istnieją pewne trzy sytuacje, gdzie apteka musi przyjąć wcześniej zakupiony lek. O czym konkretnie mowa?

Recepta, realizacja recept, zmiany
10.05.2024 11:18 Zmiany w realizacji recept jeszcze nie dla wszystkich. Ministerstwo Zdrowia przesuwa termin na lipiec

Zmiany w nowym sposobie realizacji recept miały wejść w życie 8 maja. Resort Zdrowia podał nową datę zmian i wyjaśnił, skąd się wzięły opóźnienia. Już wcześniej lekarze apelowali do minister zdrowia o opóźnienie terminu wprowadzenia zmian, a jako argument podawali, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i wprowadzać dezorientację wśród pacjentów.Najpierw wprowadzenie nowego schematu dawkowania na receptach wyliczanego przez system, miało obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Później termin został przesunięty na 8 maja, a teraz ponownie nastąpiła zmiana.

GIF, lek, Egoropal
09.05.2024 09:48 Lek na schizofrenię wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny tym razem podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Egoropal.  Ten środek leczniczy ma działanie przeciwpsychotyczne i wykorzystywany jest w terapii podtrzymującej dorosłe osoby ze zdiagnozowaną schizofrenią.Lek łagodzi oraz zmniejsza ryzyko nawrotów. GIF w udostępnionym komunikacie podzielił się szczegółami odnośnie wycofanego leku z obrotu, podając więcej informacji odnośnie serii wycofanej ze sprzedaży.

  • 1
  • 2