Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Leki

Leki

Zoraya Ter Beek
24.05.2024 17:21 Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała

Zoraya Ter Beek poddała się eutanazji - zmarła 24 maja 2024 roku. Wszystkie przebiegło zgodnie z jej planem i, jak podaje portal AD.nl zmarła na oczach swojego chłopaka we własnym domu. 

Apteka
17.05.2024 10:40 GIF wstrzymał w obrocie lek dla chorych na cukrzycę. "Nie spełnia wymagań"

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wydał decyzję dotyczącą wstrzymania w obrocie produktu leczniczego Viglita (Vildagliptinum), 50mg. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych chorujących na cukrzycę typu II. Jaki jest powód wstrzymania w obrocie leku?

Lek hormonalny, lek dla kobiet
16.05.2024 09:27 GIF wycofał lek hormonalny z obrotu. "Ryzyko dla zdrowia i życia"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku hormonalnego dla kobiet. Jak się okazuje, seria leku jest zanieczyszczona i według GIF stwarza realne ryzyko dla zdrowia oraz życia pacjentów. Sprawdź, czy tego środka nie masz w domu.

Zwrot leków do apteki, apteka
15.05.2024 10:52 Czy można zwrócić zakupione leki do apteki? Jest to możliwe w trzech sytuacjach

Czy można zwrócić do apteki wcześniej zakupione leki? Choć jest to oczywiście możliwe, nie jest tak proste jak w przypadku innych towarów, które z łatwością można zwrócić do sklepu.W Polsce zasady zwrotu zakupionych leków są regulowane przez Prawo Farmaceutyczne. Istnieją pewne trzy sytuacje, gdzie apteka musi przyjąć wcześniej zakupiony lek. O czym konkretnie mowa?

Recepta, realizacja recept, zmiany
10.05.2024 11:18 Zmiany w realizacji recept jeszcze nie dla wszystkich. Ministerstwo Zdrowia przesuwa termin na lipiec

Zmiany w nowym sposobie realizacji recept miały wejść w życie 8 maja. Resort Zdrowia podał nową datę zmian i wyjaśnił, skąd się wzięły opóźnienia. Już wcześniej lekarze apelowali do minister zdrowia o opóźnienie terminu wprowadzenia zmian, a jako argument podawali, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i wprowadzać dezorientację wśród pacjentów.Najpierw wprowadzenie nowego schematu dawkowania na receptach wyliczanego przez system, miało obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Później termin został przesunięty na 8 maja, a teraz ponownie nastąpiła zmiana.

GIF, lek, Egoropal
09.05.2024 09:48 Lek na schizofrenię wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny tym razem podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Egoropal.  Ten środek leczniczy ma działanie przeciwpsychotyczne i wykorzystywany jest w terapii podtrzymującej dorosłe osoby ze zdiagnozowaną schizofrenią.Lek łagodzi oraz zmniejsza ryzyko nawrotów. GIF w udostępnionym komunikacie podzielił się szczegółami odnośnie wycofanego leku z obrotu, podając więcej informacji odnośnie serii wycofanej ze sprzedaży.

Guma do żucia na ręce
19.04.2024 16:03 5 najdziwniejszych fobii. Niewiarygodne, czego boją się ludzie

Jedni panicznie boją się utraty pracy, inni chorób, jeszcze inni obawiają się o swoich bliskich. Są jednak ludzie, których lęki są dość nietypowe. Oto 5 najdziwniejszych fobii na świecie.Fobia to lęk wywołany przez sytuacje lub rzeczy, które nie są niebezpieczne. Najczęściej występującą fobią jest fobia społeczna (strach przed ludźmi), kynofobia (strach przed psami) i akrofobia (lęk wysokości). Na drugim biegunie plasują się te najdziwniejsze i najrzadsze, jak np. lęk przed gumą do żucia, kolorem żółtym czy guzikami. A to jeszcze nie koniec…

Rak trzustki, zdrowie
10.04.2024 11:06 Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty

“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych  narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.

Zatrucie lekami - pierwsza pomoc
08.04.2024 18:52 Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

GIF, zdrowie, lek
03.04.2024 10:36 Lek dla pacjentów kardiologicznych wstrzymany w obrocie. Wystąpiły drgawki po zażyciu

Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Tym razem GIF alarmuje o wycofaniu z obrotu leku w leczeniu pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, takimi jak choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego czy ostre zespoły wieńcowe. 

Zdrowie, leki, nowe ceny leków
02.04.2024 16:44 Nowe ceny leków od kwietnia. Sprawdź, które preparaty będą tańsze

Od kwietnia pacjenci będą mogli zaoszczędzić na lekach wyprodukowanych w Polsce. Tak zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Obecna zmiana jest częścią nowelizacji ustawy o refundacji leków. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa lekowego, jak i również produkcji farmaceutycznej. Środki medyczne wytworzone w naszym kraju stanowią 35 proc. wartości rynku leków refundowanych, natomiast pod względem ilości sprzedaży - 48 proc.O ile procent spadną ceny leków wyprodukowanych w naszym kraju? O jakich preparatach dokładnie mowa? Wyjaśniamy. 

Lekarka pokazująca lek
02.04.2024 15:09 To nowy najdroższy lek świata. Niewiarygodne, ile kosztuje

Ponad 4 miliony dolarów za dawkę – tyle ma kosztować nowy najdroższy lek świata. Ma ratować życie osób chorujących na leukodystrofię metachromatyczną – rzadką genetyczną chorobę. Bez leku wielu chorych umiera w ciągu 5 lat od postawienia diagnozy.Orchard Therapeutics, oddział japońskiej firmy Kyowa Kirin, może poszczycić się produkcją leku Lenmeldy - najdroższego leku na świecie. Producent wycenił jego wartość na rekordową kwotę 4,25 milionów dolarów, co daje ok. 18 milionów złotych. Nie wiadomo, czy lek będzie dostępny w Polsce.

Kobieta nie może spać, patrzy przez okno
27.03.2024 21:05 Cierpisz na bezsenność? Ta terapia ma zastąpić tabletki

Bezsenność to poważny problem coraz większej liczby Polaków. Wielu z nich radzi sobie z nią za pomocą leków, ale ich nadużywanie może prowadzić do uzależnienia. Naukowcy opracowali terapię - twierdzą, że wystarczy 30 minut tygodniowo i zaczniesz cieszyć się głębokim, niezakłóconym snem. Terapię, o której mowa, wymyślili Australijczycy. Niestety nie jest skierowana do wszystkich. Komu pomoże i na czym polega? 

Kaszel, lek na kaszel
25.03.2024 17:26 Popularny lek na kaszel wycofany z aptek. GIF: "Realne ryzyko dla zdrowia"

Lek wykrztuśny stosowany na tzw. mokry kaszel, stosowany zarówno u chorych dzieci, jak i u dorosłych, zostaje wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz go w apteczce.Środek ten jest popularnym lekiem na kaszel, stosowanym w przebiegu kaszlu mokrego.

Przeziębiona kobieta z lekami i kawą
18.03.2024 17:20 Tych leków nie łącz z kawą. Razem tworzą szkodliwą mieszankę

Niektórzy z nas przyjmują leki codziennie. Niestety niewiele osób posiada wiedzę odnośnie tego, z czym można je łączyć, a z czym nie. Już za moment dowiecie się, jak na działanie leków wpływa kawa. Skutki łączenia jej z niektórymi lekarstwami, również tymi dostępnymi bez recepty, mogą być opłakane.Uporczywy ból zęba, głowy, depresja – to tylko niektóre z chorób i dolegliwości, przez które sięgamy po leki. Czy kawa i różnego rodzaju tabletki to bezpieczne połączenie? Oto lista leków, z którymi lepiej nie łączyć kawy.

Leki a alkohol
09.01.2024 14:47 Tych leków nigdy nie łącz z "procentami". Wymieniamy najgroźniejsze zestawienia

Lekarstwa i tak zwane napoje wyskokowe to nigdy nie jest dobre połączenie. Jednak niektóre interakcje są szczególnie niebezpieczne. Istnieją leki, które w tym duecie tworzą mieszankę niebezpieczną dla naszego zdrowia, a nawet życia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, np. na niektóre antybiotyki.

Dyżury apteczne
08.01.2024 12:53 Będą problemy z wykupieniem w nocy leków? Zmiany w dyżurach aptek

Od 1 stycznia weszły nowe przepisy, w których zmieniono definicję dyżurów aptecznych. Nocne i świąteczne dyżury są teraz finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co prawda, NFZ opłaci tylko kilka godzin, z tego żadnej po północy. Czy oznacza to, że na potrzebny lek pacjenci, którzy są w nagłej sytuacji, będą musieli czekać aż do rana?

apteka
09.12.2023 19:25 Tych leków może zabraknąć w polskich aptekach. Czy Twoje są na liście?

Jest nowa lista antywywozowa obowiązująca od 12 grudnia 2023 roku. Wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce obejmuje 224 pozycje. Jakie leki znalazły się na liście? 

witaminy i leki
28.11.2023 08:46 Witaminy przyjmować przed śniadaniem czy po posiłku? Od tego zależy ich działanie

Polacy kochają suplementy diety, w tym witaminy: kupujemy je w takiej ilości, że pod tym względem zajmujemy pierwsze miejsce w Europie. Jak je przyjmować, aby sobie nie zaszkodzić?Dane firmy badawczej Global Consumer Survey Statista pokazały, że tylko w ubiegłym roku aż 79 proc. Polaków przyjmowało suplementy diety w formie witamin. Wynik ten czyni nas w tej kwestii  prawdziwymi liderami z pierwszym - przed mieszkańcami Włoch, Szwecji, Holandii czy Niemiec -  miejscem na podium.I choć powszechnie wiadomo, że witaminy i minerały korzystnie wpływają na rozwój, utrzymują nas w zdrowiu i poprawiają wydolność organizmu, to warto znać i przestrzegać zasad ich dostarczania.

apteka
01.11.2023 15:32 Leki bez zniżek w aptekach. Farmaceuci mają związane ręce. A miało być tak pięknie od 1 listopada

Opłaty za leki wytwarzane w Polsce miały być obniżone do 10 proc., a te, które zawierają substancje czynne produkowane w  naszym kraju - do 15 proc. Obiecywała to nowelizacja ustawy refundacyjnej, która weszła w życie 1 listopada 2023 r. Do dziś Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało wykazu. Apteki nie mogą wydać pacjentom leków ze zniżką.Obniżki dopłat pacjentów mogą pozostać niespełnioną obietnicą, szczególnie dla tych, którzy nie są w grupie otrzymujących darmowe leki.

apteka
22.10.2023 13:30 Leki refundowane. Nowa lista od 1 listopada! Sprawdź, czy Twój lek się załapał

Nowa lista leków refundowanych w Polsce wchodzi 1 listopada 2023 r. Znika z niej kilka dotąd refundowanych, ale są i nowe. Zmiany dotyczą głównie tych stosowanych w cukrzycy, chorobach kardiologicznych i raku. Zobacz, co z Twoim lekiem. Jeśli nie masz czasu czytać całego tekstu, na jego końcu znajdziesz link, który przekieruje Cię do ogłoszenia resortu zdrowia ze szczegółową rozpiską dotyczącą zmian na liście leków.Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało na swojej stronie listę leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Z listy znika kilka leków, a inne na nią wskakują. Niektóre spadki nie zależały od decyzji ministerstwa, ale są wynikiem tego, że producent nie chciał przedłużyć umowy, albo nie obniżył ceny leku, choć miał taki obowiązek. 

apteka
11.10.2023 13:16 Popularny lek na ból gardła wycofany! Wykryto szkodliwy związek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał partię leku Farigan na terenie całego kraju. Produkt nie spełnia norm jakościowych, które dla niego przewidziano. Sprawdź, czy nie masz go w domowej apteczce. 

Johnny Depp
10.10.2023 17:17 Johnny Depp uzależniony od leków. Psychiatra wyjaśnia, jak działają

Uspokajające, stymulanty, nasenne, opiaty – Johnny Depp brał je latami. Lekarz wymienił długą listę zeznając przy okazji rozwodu aktora. Sam Depp mówił, że jego mama uzależniła się od leków, a on jako dziecko podkradał jej tabletki z torebki. Dr hab. n. med. Grzegorz Opielak z Centrum Terapii Dialog tłumaczy, jak działają substancje, które przyjmował.  - O ile w Polsce od dawna problemem był głównie alkohol, o tyle w krajach zachodnich niemal „od zawsze” większym problemem były narkotyki i inne środki odurzające – mówi w rozmowie z portalem Pacjenci.pl psychiatra dr. n. med. Grzegorz Opielak, USA zmaga się od kilku lat z kryzysem opioidowym, tak wielu Amerykanów jest uzależnionych od tych leków uśmierzających ból. Jak jest w Polsce?

Kobieta przyjmuje leki
10.08.2023 17:57 Czym nie popijać leków? Poznaj listę zakazanych napojów

Popijanie leków nieodpowiednimi płynami zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Niestety, wiele osób przyjmujących różne preparaty, doraźnie lub przewlekle, często nie czyta informacji dołączonych na ulotce i odruchowo sięga po płyny znajdujące pod ręką. To poważny błąd. Które napoje nie nadają się, by popijać nimi leki?