Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Leki

Leki

Lek na serce, leki
24.07.2024 12:17 Lek na serce wycofany z obrotu. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wycofanych lekach. Tym razem GIF podał informację o wycofaniu z obrotu leku Quitro, który stosowany jest w terapii pacjentów kardiologicznych. Jak wykazały badania, produkt ten może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. GIF postanowił ostrzec przed stosowaniem tego środka.

Demencja, refluks
20.07.2024 12:18 Ten popularny lek może zwiększać ryzyko demencji. Nowe wnioski badaczy

Inhibitory pompy protonowej (IPP) skutecznie działają w walce z refluksowym zapaleniem przełyku i są powszechnie stosowane przez pacjentów na całym świecie. Badania opublikowane w czasopiśmie “Neurology” dają zupełnie nowe światło na te leki, a raczej na skutki uboczne długotrwałego stosowania tych środków.Jak się okazuje, istnieje 33 proc. wzrost ryzyka demencji u osób, które zażywały IPP przez okres dłuższy niż cztery i pół roku.

Ozempic, ślepota
15.07.2024 14:10 Ozempic może powodować ślepotę? Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją

Osoby, które stosują popularne preparaty odchudzające, jak chociażby Ozempic, mogą być narażone na rozwój choroby oczu, która znana jest jako przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego (NAION).Jak się okazuje, ten stan może prowadzić do nagłej, ale też nieodwracalnej utraty wzroku. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym “JAMA” Opthlamogy". Postanowił opisać je amerykański magazyn “Forbes”.

Leki, jedzenie
15.07.2024 09:51 Te produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami przeciwkrzepliwymi. Czego nie powinieneś jeść?

Lekarze i dietetycy nieustannie przypominają, jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż niektóre z zielonych produktów mogą wpływać na działanie leków kardiologicznych.Jak się okazuje, część pacjentów kardiologicznych w związku z zagrożeniem zatorowo-zakrzepowym, m.in. w migotaniu przedsionków musi przyjmować leki o działaniu przeciwkrzepliwym. Dwie główne grupy leków doustnych o takim działaniu:  tzw. NOAC oraz antagonistów witaminy K ( VKA: Warfaryna i acenokumarol.

Wycofany lek, apteka
11.07.2024 08:59 GIF wycofuje popularny lek przeciwbólowy. Sprawdź, czy masz go w swoim domu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat odnośnie popularnego leku przeciwbólowego. Zdaniem GIF preparat nie spełnia wymagań jakościowych. Mowa o leku przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym o nazwie Paracetamol Aflofmar. Ten lek wykorzystuje się w leczeniu przeziębienia oraz gryp u dzieci. Stosowany jest też w związku ze zmniejszaniem dolegliwości bólowym o różnym pochodzeniu, takich m.in. które występują w czasie ząbkowania.

Darmowe leki
05.07.2024 15:05 Seniorzy łatwiej dostaną darmowe leki. Przybędzie uprawnień dla lekarzy i pielęgniarek

Darmowe leki dla seniorów nie są tak jednoznaczną sprawą. Istnieje wiele czynników, które mówią, czy danemu pacjentowi należą darmowe środki, czy też nie. Seniorzy narzekają, że muszą płacić za zryczałtowaną receptę wystawianą przez lekarza na prywatnej wizycie.Jak się okazuje lekarze i pielęgniarki uzyskają uprawnienia do wystawiania recept na niektóre refundowane leki, wyroby medyczne dostępne bezpłatnie oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, niezależnie od posiadania umowy z NFZ. Oznacza to znacznie łatwiejszy dostęp do darmowych leków dla seniorów oraz młodych pacjentów.

WHO, Ozempic
02.07.2024 15:37 Uwaga na fałszywy Ozempic. WHO ostrzega przed podróbkami popularnego leku

WHO przestrzega przed podrobionymi partiami popularnego leku na cukrzycę - Ozempic. Wykryto je w Wielkiej Brytanii, ale też Irlandii Północnej, Brazylii oraz USA. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia stosowanie podróbek może prowadzić do nieefektywnego leczenia, ale również wystąpienia działań niepożądanych. Na te informacje zareagował Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który zdecydował o zakazie wprowadzenia do obrotu w Polsce leków Ozempic.

Nowe leki od lipca 2024
19.06.2024 09:17 Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich

Nowa lista leków dla pacjentów od lipca. Dostępnych będzie 31 nowych specyfików m.in. dla chorych onkologicznie, ale również ważnych leków dla chorób rzadkich. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prezentującej nową listę leków mówiła też, że cieszy się, iż w refundacji aptecznej pojawiają się leki stosowane w celu przygotowania do zastosowania metody in vitro.

Konrad Poprawa, piłkarz Śląska Wrocław
13.06.2024 11:40 Piłkarz Śląska Wrocław o walce z depresją. "Ryczałem, po prostu nie chciałem już żyć"

Konrad Poprawa to 26-letni piłkarz Śląska Wrocław. Kiedy zniknął na rok, wszyscy podejrzewali kontuzję, jednak powód jego niedyspozycji był inny.Depresja, zaburzenia lękowe – te choroby mogą dopaść każdego, niezależnie od zajęcia, wyglądu, statusu. Tego dowodzi historia Konrada Poprawy, przystojnego, dobrze zarabiającego, znakomitego piłkarza, który – jak sam mówi – został "zmieciony z planszy".

Zmiany w dostępności leków
13.06.2024 09:26 Zmiany w dostępności leków. Tego środka nie kupisz już bez recepty

W życie weszły zmiany w kategorii dostępności trzech leków. Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska poinformowała o zmianie kategorii dostępności trzech preparatów. Jeden ze środków, który jeszcze do niedawna można było zakupić bez recepty w aptekach, dostępny jest teraz jedynie dla tych, którzy mają receptę od lekarza. O jakich preparatach mowa?

Leki, apteka
03.06.2024 08:45 Z tymi lekami nie wyjedziesz za granicę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę

Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje listę leków, które są objęte zakazem wywozu z Polski. Na liście znalazły się popularne leki na cukrzycę, insuliny oraz niektóre leki stosowane w chorobach układu oddechowego. 

Zoraya Ter Beek
24.05.2024 17:21 Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała

Zoraya Ter Beek poddała się eutanazji - zmarła 24 maja 2024 roku. Wszystkie przebiegło zgodnie z jej planem i, jak podaje portal AD.nl zmarła na oczach swojego chłopaka we własnym domu. 

Apteka
17.05.2024 10:40 GIF wstrzymał w obrocie lek dla chorych na cukrzycę. "Nie spełnia wymagań"

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wydał decyzję dotyczącą wstrzymania w obrocie produktu leczniczego Viglita (Vildagliptinum), 50mg. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych chorujących na cukrzycę typu II. Jaki jest powód wstrzymania w obrocie leku?

Lek hormonalny, lek dla kobiet
16.05.2024 09:27 GIF wycofał lek hormonalny z obrotu. "Ryzyko dla zdrowia i życia"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku hormonalnego dla kobiet. Jak się okazuje, seria leku jest zanieczyszczona i według GIF stwarza realne ryzyko dla zdrowia oraz życia pacjentów. Sprawdź, czy tego środka nie masz w domu.

Zwrot leków do apteki, apteka
15.05.2024 10:52 Czy można zwrócić zakupione leki do apteki? Jest to możliwe w trzech sytuacjach

Czy można zwrócić do apteki wcześniej zakupione leki? Choć jest to oczywiście możliwe, nie jest tak proste jak w przypadku innych towarów, które z łatwością można zwrócić do sklepu.W Polsce zasady zwrotu zakupionych leków są regulowane przez Prawo Farmaceutyczne. Istnieją pewne trzy sytuacje, gdzie apteka musi przyjąć wcześniej zakupiony lek. O czym konkretnie mowa?

Recepta, realizacja recept, zmiany
10.05.2024 11:18 Zmiany w realizacji recept jeszcze nie dla wszystkich. Ministerstwo Zdrowia przesuwa termin na lipiec

Zmiany w nowym sposobie realizacji recept miały wejść w życie 8 maja. Resort Zdrowia podał nową datę zmian i wyjaśnił, skąd się wzięły opóźnienia. Już wcześniej lekarze apelowali do minister zdrowia o opóźnienie terminu wprowadzenia zmian, a jako argument podawali, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i wprowadzać dezorientację wśród pacjentów.Najpierw wprowadzenie nowego schematu dawkowania na receptach wyliczanego przez system, miało obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Później termin został przesunięty na 8 maja, a teraz ponownie nastąpiła zmiana.

GIF, lek, Egoropal
09.05.2024 09:48 Lek na schizofrenię wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny tym razem podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Egoropal.  Ten środek leczniczy ma działanie przeciwpsychotyczne i wykorzystywany jest w terapii podtrzymującej dorosłe osoby ze zdiagnozowaną schizofrenią.Lek łagodzi oraz zmniejsza ryzyko nawrotów. GIF w udostępnionym komunikacie podzielił się szczegółami odnośnie wycofanego leku z obrotu, podając więcej informacji odnośnie serii wycofanej ze sprzedaży.

Guma do żucia na ręce
19.04.2024 16:03 5 najdziwniejszych fobii. Niewiarygodne, czego boją się ludzie

Jedni panicznie boją się utraty pracy, inni chorób, jeszcze inni obawiają się o swoich bliskich. Są jednak ludzie, których lęki są dość nietypowe. Oto 5 najdziwniejszych fobii na świecie.Fobia to lęk wywołany przez sytuacje lub rzeczy, które nie są niebezpieczne. Najczęściej występującą fobią jest fobia społeczna (strach przed ludźmi), kynofobia (strach przed psami) i akrofobia (lęk wysokości). Na drugim biegunie plasują się te najdziwniejsze i najrzadsze, jak np. lęk przed gumą do żucia, kolorem żółtym czy guzikami. A to jeszcze nie koniec…

Rak trzustki, zdrowie
10.04.2024 11:06 Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty

“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych  narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.

Zatrucie lekami - pierwsza pomoc
08.04.2024 18:52 Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

GIF, zdrowie, lek
03.04.2024 10:36 Lek dla pacjentów kardiologicznych wstrzymany w obrocie. Wystąpiły drgawki po zażyciu

Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Tym razem GIF alarmuje o wycofaniu z obrotu leku w leczeniu pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, takimi jak choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego czy ostre zespoły wieńcowe. 

Zdrowie, leki, nowe ceny leków
02.04.2024 16:44 Nowe ceny leków od kwietnia. Sprawdź, które preparaty będą tańsze

Od kwietnia pacjenci będą mogli zaoszczędzić na lekach wyprodukowanych w Polsce. Tak zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Obecna zmiana jest częścią nowelizacji ustawy o refundacji leków. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa lekowego, jak i również produkcji farmaceutycznej. Środki medyczne wytworzone w naszym kraju stanowią 35 proc. wartości rynku leków refundowanych, natomiast pod względem ilości sprzedaży - 48 proc.O ile procent spadną ceny leków wyprodukowanych w naszym kraju? O jakich preparatach dokładnie mowa? Wyjaśniamy. 

Lekarka pokazująca lek
02.04.2024 15:09 To nowy najdroższy lek świata. Niewiarygodne, ile kosztuje

Ponad 4 miliony dolarów za dawkę – tyle ma kosztować nowy najdroższy lek świata. Ma ratować życie osób chorujących na leukodystrofię metachromatyczną – rzadką genetyczną chorobę. Bez leku wielu chorych umiera w ciągu 5 lat od postawienia diagnozy.Orchard Therapeutics, oddział japońskiej firmy Kyowa Kirin, może poszczycić się produkcją leku Lenmeldy - najdroższego leku na świecie. Producent wycenił jego wartość na rekordową kwotę 4,25 milionów dolarów, co daje ok. 18 milionów złotych. Nie wiadomo, czy lek będzie dostępny w Polsce.

Kobieta nie może spać, patrzy przez okno
27.03.2024 21:05 Cierpisz na bezsenność? Ta terapia ma zastąpić tabletki

Bezsenność to poważny problem coraz większej liczby Polaków. Wielu z nich radzi sobie z nią za pomocą leków, ale ich nadużywanie może prowadzić do uzależnienia. Naukowcy opracowali terapię - twierdzą, że wystarczy 30 minut tygodniowo i zaczniesz cieszyć się głębokim, niezakłóconym snem. Terapię, o której mowa, wymyślili Australijczycy. Niestety nie jest skierowana do wszystkich. Komu pomoże i na czym polega? 

Kaszel, lek na kaszel
25.03.2024 17:26 Popularny lek na kaszel wycofany z aptek. GIF: "Realne ryzyko dla zdrowia"

Lek wykrztuśny stosowany na tzw. mokry kaszel, stosowany zarówno u chorych dzieci, jak i u dorosłych, zostaje wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz go w apteczce.Środek ten jest popularnym lekiem na kaszel, stosowanym w przebiegu kaszlu mokrego.

Przeziębiona kobieta z lekami i kawą
18.03.2024 17:20 Tych leków nie łącz z kawą. Razem tworzą szkodliwą mieszankę

Niektórzy z nas przyjmują leki codziennie. Niestety niewiele osób posiada wiedzę odnośnie tego, z czym można je łączyć, a z czym nie. Już za moment dowiecie się, jak na działanie leków wpływa kawa. Skutki łączenia jej z niektórymi lekarstwami, również tymi dostępnymi bez recepty, mogą być opłakane.Uporczywy ból zęba, głowy, depresja – to tylko niektóre z chorób i dolegliwości, przez które sięgamy po leki. Czy kawa i różnego rodzaju tabletki to bezpieczne połączenie? Oto lista leków, z którymi lepiej nie łączyć kawy.

Leki a alkohol
09.01.2024 14:47 Tych leków nigdy nie łącz z "procentami". Wymieniamy najgroźniejsze zestawienia

Lekarstwa i tak zwane napoje wyskokowe to nigdy nie jest dobre połączenie. Jednak niektóre interakcje są szczególnie niebezpieczne. Istnieją leki, które w tym duecie tworzą mieszankę niebezpieczną dla naszego zdrowia, a nawet życia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, np. na niektóre antybiotyki.

Dyżury apteczne
08.01.2024 12:53 Będą problemy z wykupieniem w nocy leków? Zmiany w dyżurach aptek

Od 1 stycznia weszły nowe przepisy, w których zmieniono definicję dyżurów aptecznych. Nocne i świąteczne dyżury są teraz finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co prawda, NFZ opłaci tylko kilka godzin, z tego żadnej po północy. Czy oznacza to, że na potrzebny lek pacjenci, którzy są w nagłej sytuacji, będą musieli czekać aż do rana?

  • 1
  • 2