Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dieta > Czy można pić kawę w ciąży? Krąży o tym wiele mitów. Oto jasna odpowiedź
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 19.08.2024 12:33

Czy można pić kawę w ciąży? Krąży o tym wiele mitów. Oto jasna odpowiedź

Czy można pić kawę w ciąży? Krąży o tym wiele mitów. Oto jasna odpowiedź
Fot. freepik

Wiele kobiet nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Ale co jeśli jesteśmy w ciąży? Czy możemy pić ten aromatyczny napój tak jak przed zajściem w ciążę? Krąży na ten temat wiele mitów. Oto jasna odpowiedź.

Ciąża to nie choroba, jednak warto zadbać w tym czasie o zdrowie swoje i zdrowie dziecka. Spożywanie niektórych produktów może zaszkodzić, więc warto wiedzieć, czego warto unikać. A jak to jest w przypadku najpopularniejszego gorącego napoju? Czy kawa jest bezpieczna w ciąży? Sprawdźmy.

Czy kawa w ciąży może zaszkodzić?

Z pewnością wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy kawa w ciąży może zaszkodzić. Krąży na ten temat wiele różnych teorii. Jaka jest więc prawda? Można pić kawę w ciąży, czy nie? Warto wiedzieć, że kofeina odpowiada za większy wyrzut katecholamin, do których zaliczamy adrenalinę, która ma zdolność do nieselektywnego kurczenia naczyń krwionośnych, włączając w to naczynia okołołożyskowe, które dostarczają dziecku wszystkiego, czego potrzebuje. Skurcz naczyń może być jednak bardzo niebezpieczny, ponieważ utrudnia fizjologiczny przepływ krwi do dziecka, co może wpływać m.in. na jego wagę. 

Co więcej, kofeina przenika przez łożysko i może odkładać się w tkankach rozwijającego się dziecka. Z kolei zbyt duże dawki kofeiny mogą też wywoływać krwawienie z dróg rodnych, co jest na tyle niebezpieczne, że może wywołać poronienie. Za inne skutki nadużywania kofeiny w ciąży uznaje się również przedwczesny poród oraz ryzyko nadwagi i/lub otyłości w późniejszym okresie życia dziecka. 

Sarsa opowiedziała o chorobie, która upośledza jej najważniejszy zmysł. „Może będzie happy end?” Tyle wyniesie renta wdowia. Seniorzy będą mogli sporo zyskać

Ile kawy można pić w ciąży?

Czy istnieje bezpieczna dawka kawy w ciąży? Okazuje się, że spożywanie kofeiny w ilości mniejszej niż 200 mg nie wpływa negatywnie na organizm dziecka oraz ciężarnej w zakresie nadciśnienia, bezpłodności, cukrzycy oraz stanu przedcukrzycowego. 

Kofeina nie tylko w herbacie

Nie tylko kobiety w ciąży powinny pamiętać, że zwracać uwagę na to, ile kofeiny dostarczają swojemu organizmowi. Co więcej, trzeba też pamiętać, że maksymalna dawka nie dotyczy wyłącznie kawy, ale i innych produktów. W 240 ml tych napojów znajdziemy następujące zawartości kofeiny:

  • yerba-mate 65-130 mg,
  • energetyki 50-160 mg,
  • herbata 20-120 mg,
  • kakao do picia 3-32 mg.

Czy można pić kawę bezkofeinową i zbożową w ciąży?

Kobiety w ciąży mogą pić 1-2 filiżanki kawy dziennie, jednak warto szukać zamienników. Świetnie sprawdzi się do tego kawa zbożowa, która nie ma dużej zawartości kofeiny, a jest źródłem witamin z grupy B. Kawę można zastąpić też kawą bezkofeinową, która zawiera szczątkowe ilości kofeiny.