Pacjenci.pl
Ibuprofen Aflofarm – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

https://pixabay.com/pl/photos/termometr-lek%C3%B3w-tabletek-medycyna-1539191/

Ibuprofen Aflofarm – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paulina Piziorska

Udostępnij:

Ibuprofen firmy Aflofarm jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Sprawdź, na czym polega jego działanie, jak należy go stosować oraz poznaj ewentualne skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas kuracji

Ibuprofen Aflofarm jest powszechnie stosowanym lekiem dostępnym bez recepty, który szybko przynosi ulgę w bólu i gorączce różnego pochodzenia. Natłok codziennych spraw, kontuzje, bolesne miesiączki, bóle reumatyczne, a także uciążliwe objawy podczas infekcji sprawiają, że zdecydowanie warto mieć sprawdzony lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w naszej domowej apteczce. Niniejszy artykuł pozwoli Ci lepiej zapoznać się z działaniem leku Ibuprofen Aflofarm. Poznasz wiele istotnych informacji na temat prawidłowego stosowania, dowiesz się, przy jakich schorzeniach lek nie jest wskazany i jakie są najczęstsze objawy niepożądane, które mogą ewentualnie się pojawić. Zapraszamy do uważnej lektury!

undefined

Ibuprofen Aflofarm - charakterystyka i zastosowanie


Ibuprofen Aflofarm to lek w postaci tabletek drażowanych, zawierający substancję czynną o nazwie ibuprofen oraz substancje pomocnicze jak: hypromeloza, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, guma arabska, sacharoza, talk, dwutlenek tytanu, mieszanina białego wosku pszczelego i wosku Carnauba. Jedna tabletka drażowana zawiera, w zależności od wariantu, 200 bądź 400 mg substancji czynnej.

Lek Ibuprofen Aflofarm stosowany jest w celu uśmierzenia bólu różnego pochodzenia jak: bóle głowy, bóle migrenowe, bóle zębów, bóle stawów i mięśni, a także bóle miesiączkowe. Lek jest także polecany w przypadku bólu i stanów gorączkowych, towarzyszących pacjentowi podczas przebiegu przeziębienia, grypy lub innych chorób zakaźnych.

undefined

Ibuprofen Aflofarm - ostrzeżenia i środki ostrożności


Stosowanie leku Ibuprofen Aflofarm nie jest wskazane dla osób:

·        z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca, 

·        z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy,

·        u których w przeszłości podczas stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały objawy alergii (katar, pokrzywka, astma oskrzelowa),

·        z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą,

·        ze skazą krwotoczną,

·        przyjmujących inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2,

·        będących w 3 trymestrze ciąży.

undefined

Ważne jest, by nie łączyć leku z alkoholem, gdyż w efekcie mogą wystąpić niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia skutki. Należy też pamiętać, że lek Ibuprofen Aflofarm jest przeznaczony do stosowania doraźnego, co oznacza, że jego długotrwałe przyjmowanie lub przekraczanie maksymalnej dobowej dawki, może wpłynąć niekorzystnie na nasz organizm. Mimo iż jest to lek dostępny bez recepty, należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta zawartych w ulotce bądź na opakowaniu tego farmaceutyku. W przypadku, gdy ból nie mija, nasila się lub pojawiają się niepożądane objawy po zażyciu leku, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania bezpośredniej przyczyny odczuwanych dolegliwości.

undefined

Ibuprofen Aflofarm – stosowanie i działania niepożądane


Lek Ibuprofen Aflofarm jest przeznaczony dla dzieci powyżej 12. roku życia oraz osób dorosłych. Tabletkę należy popijać wodą – najlepiej po spożyciu posiłku, aby uniknąć podrażnienia błony śluzowej żołądka. Dawka rekomendowana uzależniona jest od zawartości substancji czynnej w jednej tabletce drażowanej. W przypadku stosowania leku Ibuprofen Aflofarm 200 mg dawka początkowa wynosi 1-2 tabletek co 4-6h, przy jednoczesnym nieprzekraczaniu 6 tabletek (1200mg) w ciągu doby. W przypadku leku Ibuprofen Aflofarm 400 mg dawka początkowa to 1 tabletka drażowana co 4h, przy jednoczesnym nieprzekraczaniu 3 tabletek (1200 mg) w ciągu doby.

W przypadku stosowania leku Ibuprofen, tak jak w przypadku stosowania każdego innego leku, możliwe jest wystąpienie objawów niepożądanych, które mogą pojawić się nawet w przypadku prawidłowego przyjmowania leku. Ryzyko wystąpienia objawów można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas. Na pewno nie należy bagatelizować skutków ubocznych działania leku i jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdy zaobserwujemy u siebie:

·        ból brzucha, nudności, wymioty, biegunkę lub zaparcia,

·        ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia,

·        pokrzywkę, świąd, obrzęki,

·        bezsenność, drażliwość, zmęczenie lub nadmierne pobudzenie,

·        sztywność karku,

·        szumy uszne,

·        nadciśnienie, niewydolność serca,

·        zaburzenia świadomości.

Paulina PiziorskaAutor

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >
Infanrix hexa - działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Infanrix hexa - działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >
Infacol – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Zdrowie

Infacol – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Czytaj więcej >
Indapen – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Zdrowie

Indapen – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Czytaj więcej >
Ibuprom – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Zdrowie

Ibuprom – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Czytaj więcej >
Ibuprofen Pabi – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Zdrowie

Ibuprofen Pabi – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Czytaj więcej >