Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Jak bolą wrzody żołądka? Wyjaśnia gastroenterolog
Daria Siemion
Daria Siemion 06.07.2024 10:55

Jak bolą wrzody żołądka? Wyjaśnia gastroenterolog

gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow
Fot. Canva / Getty Images, Znany Lekarz

Na chorobę wrzodową żołądka najczęściej zapadają osoby po 50. roku życia. Problem ten może dotyczyć nawet 10 proc. osób. Po czym je poznać? Jaki rodzaj bólu powodują wrzody żołądka? Na te pytania odpowiada lek. med. Jacek Kowerzanow,  gastroenterolog.

Ból – główny objaw wrzodów żołądka

Żołądek otacza błona śluzowa, która zabezpiecza narząd przed działaniem szkodliwych czynników. Kiedy dochodzi do jej ubytku, mówimy o chorobie wrzodowej żołądka. Jej typowym objawem jest silny ból w górnej części brzucha.

– Głównym objawem jest ból, który umiejscawia się najczęściej w nadbrzuszu. Ma on charakter piekący, bądź też gniotący, o zmiennym natężeniu. Znaczące jest to, iż pokarm może ten ból nasilać lub wręcz odwrotnie, może go niwelować. Wszystko zależy od tego, gdzie wrzód jest umiejscowiony – mówi w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Co ważne, ból może zmieniać swoje nasilenie w zależności od tego, co jemy. – W chorobie wrzodowej żołądka pokarm wzmaga też dolegliwości bólowe. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy pokarm będzie te bóle zmniejszał. Mówimy tu o tzw. bólach głodowych bądź nocnych – tłumaczy lek. med. Jacek Kowerzanow.

Czy wrzody żołądka prowadzą do raka? I co złego robi jedna bakteria Groźna bakteria! Niewinny ból gardła może źle się skończyć -chorobą serca lub stawów!

Inne objawy choroby wrzodowej żołądka:

 • wczesne uczucie sytości,
 • wymioty,
 • niestrawność,
 • krwawienia z przewodu pokarmowego,
 • smolisty stolec.

Przyczyny choroby wrzodowej żołądka

Główną przyczyną choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bakteria ta uszkadza błonę śluzową żołądka, prowadząc do jej ubytków.

– Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów – mówi Pacjentom lek. med. Jacek Kowerzanow. 

– W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą – dodaje.

Inne przyczyny choroby wrzodowej żołądka:

 • zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie leków przeciwzapalnych,
 • stres.

Zobacz też:
Jakie badania wykonać po ukąszeniu kleszcza? Farmaceuta radzi

Ten kolor stolca może świadczyć o raku żołądka. Nigdy go nie ignoruj

To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy