Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Jakie badania wykonać po ukąszeniu kleszcza? Farmaceuta radzi
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 03.07.2024 11:02

Jakie badania wykonać po ukąszeniu kleszcza? Farmaceuta radzi

Jakie badania w kierunku boreliozy?
Fot. Canva

Borelioza jest chorobą, którą często diagnozuje się latem i wczesną jesienią. Do zakażenia dochodzi na skutek ukąszenia kleszcza, dlatego należy być wyczulonym na pewne objawy, które mogą wskazywać na chorobę. Kiedy wykonać badania na boreliozę? Czy warto wysyłać kleszcza do badania?

Borelioza - duże zagrożenie

Borelioza jest chorobą, która kojarzona jest z rumienień wędrującym. Tymczasem rumień pojawia się u zaledwie 30 do 50 proc. chorych. Główne objawy to zmęczenie, gorączka i dreszcze, a więc objawy grypopodobne. W przypadku ich zaobserwowania, nawet jeśli nie pojawił się rumień wędrujący, warto skojarzyć fakty i udać się do lekarza. Borelioza jest niebezpieczną chorobą, która wymaga antybiotykoterapii. 

Polecamy: Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Jakie badania na boreliozę?

Warto wykonać badania serologiczne w kierunku boreliozy, czyli badania polegające na ocenie przeciwciał we krwi, które organizm produkuje po kontakcie z patogenem. Jednak uwaga - takie badania wykonać najlepiej dopiero po 4 do 6 tygodni od ukłucia kleszcza.

- Zbyt wczesne wykonanie badań – kiedy organizm nie wytworzył jeszcze wystarczającej liczby przeciwciał – to jeden z najczęstszych  błędów w diagnostyce boreliozy. Otrzymujemy wtedy wyniki fałszywie ujemne – co może prowadzić do opóźnienia leczenia. Badania wykonuje się 4-6 tygodni po ukąszeniu kleszcza i w razie czego powtarza się je po kilku tygodniach - pisze Pan Tabletka na swojej stronie internetowej.

Polecamy: Epidemia na Polskiej granicy. Wśród żołnierzy ta choroba jest już powszechna

Czy warto badać kleszcza?

Czy warto wysłać kleszcza na badanie? W przypadku otrzymania negatywnego wyniku badania mamy gwarancję, że kleszcz nie był nosicielem bakterii Borrelia Burgdorferi. Jednak w przypadku wykrycia bakterii należy jednak pamiętać, iż wykrycie w kleszczu materiału genetycznego danego drobnoustroju nie jest jednoznaczne z zachorowaniem ukąszonego człowieka - przypomina Pan Tabletka.

Zobacz także:

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu