Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Jak długo maksymalnie można być na L4? Zwolnienie lekarskie ma swój limit
Fot. Canva/Dean Drobot

Jak długo maksymalnie można być na L4? Zwolnienie lekarskie ma swój limit

13 grudnia 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest prawem pracownika, który wymaga opieki lekarskiej, hospitalizacji czy regeneracji zdrowia. Przepisy prawa polskiego jasno określają, ile czasu możemy maksymalnie przebywać na L4 – i nie jest to 182 dni, jak wielu uważa. Okres te zależy bowiem od rodzaju schorzenia i sytuacji życiowej.

L4 to zabezpieczenie w razie choroby

L4 czyli nazwa potoczna dla zwolnienia lekarskiego, może być wystawione przez lekarza POZ lub specjalistę. Formularz ten potwierdza, że pracownik wykazuje czasową niezdolność do pracy z powodu określonego schorzenia. Już od 6 lat zwolnienia lekarskie wystawiane są w formie elektronicznej , na formularzu e-ZLA. Dzięki temu obieg dokumentów na linii lekarz-pracownik-firma jest znacznie sprawniejszy-ZUS. Zwolnienie lekarskie przysługuje osobom pracującym na etacie, zatrudnionym na umowie zlecenie ( pod warunkiem opłacania składek chorobowych ) oraz prowadzącym działalność gospodarczą.

Część emerytur do zwrotu. ZUS może zabrać do 1780 zł
Zamiast 500 dostaną 1000 zł. Senat zatwierdził nowe przepisy

Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim – ile może trwać?

Wszystko zależy od sytuacji zdrowotnej pracownika, ale zakłada się, że standardowo L4 może wynosić maksymalnie 182 dni w danym roku kalendarzowym. Na tym nie koniec: w szczególnych przypadkach zwolnienie może wynieść 270 dni , i są one przewidziane na czas ciąży lub przy poważnych chorobach, np. gruźlicy. Jeśli powrót do pracy po skończonym zwolnieniu nie jest możliwy, pracownik może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje na kolejne 12 miesięcy . Warto wiedzieć, że w przypadku nauczycieli, standardowe L4 można zamienić na tzw. urlop zdrowotny.

Czy każde L4 jest wynagradzane?

Każdy nowy rok kalendarzowy odnawia limit dni przysługujących na zwolnienie, a przebywanie na nim nie oznacza utraty wynagrodzenia. Pracownik korzystający z prawa do L4, otrzymuje wypłatę w dwóch transzach: wynagrodzenie za pierwsze 33 dni zwolnienia wypłacane jest przez pracodawcę i wynosi 80% pensji. Od następnego, czyli 34. dnia, zasiłek chorobowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych . I jest on wyliczany na podstawie średniego wynagrodzenia pracownika z ostatnich 12 miesięcy, wchodzą w nie: wynagrodzenie zasadnicze, nadgodziny, premie i dodatki, np. stażowe, a także wynagrodzenie urlopowe. Do obliczenia podstawy L4 nie wliczają się natomiast tzw. świadczenia jednorazowe, czyli bony okolicznościowe czy nagrody.

  • O czym warto pamiętać?
    Obowiązek zgłoszenia: pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o swoim zwolnieniu i przewidywanym czasie nieobecności
  • Kontrola ze strony ZUS i pracodawcy: jest to prawo do weryfikacji, czy pacjent przestrzega zaleceń lekarskich
  • Działania na zwolnieniu: W czasie L4 nie podejmujemy dodatkowej pracy zarobkowej, nie wykonujemy czynności sprzecznych z celem zwolnienia, np. remontów
  • Nieprzestrzeganie zasad może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego.

Zobacz także:

Zmiana dla 98 tys. emerytów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kto odzyska należne świadczenia?

Projekt listy leków refundowanych na styczeń już jest. Ministerstwo Zdrowia czeka na uwagi

Prywatne leczenie stomatologiczne można odliczyć od podatku. Pod pewnymi warunkami

To koniec Centrów Zdrowia Psychicznego? Rzeczniczka Praw Dziecka zaniepokojona planami rządu
Stomatolodzy nie mają wyjścia. Muszą podnosić ceny i to nie koniec podwyżek
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko