Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Prywatne leczenie stomatologiczne? Odzyskaj pieniądze w podatku
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 02.12.2024 11:06

Prywatne leczenie stomatologiczne? Odzyskaj pieniądze w podatku

dentysta, stomatolog, ulga podatkowa
Fot. Canva/Hightower_NRW, Getty Images

W ramach wsparcia dotyczącego ulgi rehabilitacyjnej, wypełniając zeznanie podatkowe, można odzyskać wydaną kwotę na leczenie ortodontyczne lub protetyczne. Do spełnienia są jednak pewne warunki. 

Dla kogo ulga rehabilitacyjna?

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów w ramach ulgi rehabilitacyjnej pozwala częściowo odzyskać poniesione koszty na leczenie. Przykładowo, gdy dziecko podatnika ma orzeczenie o niepełnosprawności i nie jest osobą dorosłą, jednak wśród wskazań widnieje informacja o konieczności zaopatrzenia m.in. w środki pomocnicze ułatwiające funkcjonowanie – faktury za leczenie zgryzu (założenie aparatów, wizyty kontrolne etc.) można ująć w rozliczeniu podatkowym. Faktury powinny być wystawione na podatnika i zawierać dane identyfikujące nabywcę oraz sprzedawcę, łącznie z wyszczególnieniem przedmiotu sprzedaży. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Wyjaśnia ekspertka 10 pomysłów na prezent świąteczny dla seniora. Aż krzyknie z radości!

Jakie koszty podlegają odliczeniu?

Warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub decyzji o przyznaniu renty. Kogo mogą doliczyć odliczenia podatkowe? W przypadku aparatów ortodontycznych są to głównie dzieci przed ukończeniem 18. roku życia, ale ulga dotyczy również dorosłych. Warto pamiętać, że ulga obejmuje wyłącznie koszty poniesione w ramach innych źródeł niż PFRON czy NFZ. Do kosztów podlegających odliczeniu należą m.in. zakup aparatów ortodontycznych i protez zębowych, wizyty kontrolne związane z leczeniem, zakup sprzętu ortodontyczny lub inne narzędzia ułatwiające codzienne funkcjonowanie. 

Jakie są warunki przyznawanej ulgi podatkowej?

Sprzęt i usługa, którą chcemy odliczyć od podatku nie mogą być sfinansowane z funduszy publicznych. W przeciwnym wypadku odliczeniu podlega jedynie różnica między poniesionym kosztem a kwotą dofinansowania. Wydatki udokumentowane fakturami, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, powinny być poniesione na cele rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne (przepisy wskazane w art. 26 ustawy o PIT). Warto wiedzieć, że w przypadku wątpliwości związanych z możliwością odliczenia wydatków, można złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową, np. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Taki sposób pozyskiwania informacji pozwala uniknąć błędów przy rozliczeniach. 

Źródło: Infodent24

Zobacz także: 

Dba o nastrój, cukier i cholesterol. Dlaczego jeszcze warto pić herbatę jaśminową?

Zespół opaski uciskowej na palcu grozi amputacją. Zagrożeniem są włosy matki

Łamliwe paznokcie, sucha skóra, wypadające włosy: Na co zwrócić uwagę i jak leczyć te problemy?