Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > To koniec Centrów Zdrowia Psychicznego? Rzeczniczka Praw Dziecka zaniepokojona planami rządu
Daria  Siemion
Daria Siemion 30.11.2024 08:00

To koniec Centrów Zdrowia Psychicznego? Rzeczniczka Praw Dziecka zaniepokojona planami rządu

Reczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak
Fot. screen / YouTube UWAGA!TVN

Planowane zmiany w funkcjonowaniu Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) wzbudzają szerokie kontrowersje. Reczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak alarmuje, że zakończenie pilotażu CZP i powrót do starego modelu finansowania psychiatrii mogą doprowadzić do znaczących ograniczeń w dostępie do wsparcia dla osób w kryzysie.

Centra Zdrowia Psychicznego – filar reformy psychiatrii

Centra Zdrowia Psychicznego powstały jako odpowiedź na kryzys w opiece psychiatrycznej, zapewniając pacjentom szybki i bezpłatny dostęp do pomocy – nawet bez skierowania i ubezpieczenia. Funkcjonują przy szpitalach oraz przychodniach, łącząc leczenie środowiskowe, ambulatoryjne i szpitalne.

– Pacjenci mają tam szybki dostęp do wsparcia – na początku odbywają konsultację, podczas której specjalista określa, jaka forma pomocy będzie najlepsza. Pacjenci są tam pokierowani do odpowiednich specjalistów, co znacznie przyspiesza ścieżkę pomocy i zapewnia, że trafiają od razu we właściwe miejsce. W mojej ocenie to niezwykle pożyteczne rozwiązanie, które z powodzeniem może wspierać wiele osób. Ważne jest to, aby nie przyjść po pomoc za późno – mówiła w rozmowie z serwisem Pacjenci.pl psychoterapeutka Milena Grela-Parandyk z Helping Hand.

Program pilotażowy rozpoczęty w 2018 roku, miał trwać do 2025 roku, jednak Ministerstwo Zdrowia planuje jego przedwczesne zakończenie, co krytykuje wiele środowisk.

Z czym przychodzimy na kozetkę? Psychoterapeutka o problemach psychicznych Polaków Gdy za oknem ciemno i ponuro, może dopaść nas SAD, czyli depresja sezonowa. Co to takiego?

Zagrożenia związane z planowanymi zmianami

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak  wyraża poważne obawy wobec rezygnacji z finansowania ryczałtowego i odpowiedzialności terytorialnej, które stanowią fundament modelu CZP. Jej zdaniem będzie to miało negatywny wpływ na dzieci z rodzin, w których dorośli potrzebują wsparcia psychologa czy psychiatry, doprowadzając dzieci do kryzysów.

Planowane reformy przewidują rozdzielenie finansowania leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego i środowiskowego oraz powrót do płatności "za wizytę”, co zdaniem RPD cofa psychiatrię do przestarzałego modelu sprzed 2018 roku. Podobnego zdania są lekarze – dr Marek Balicki, psychiatra i członek Rady ds. Zdrowia Psychicznego, ostrzega, że takie zmiany uderzą w podstawowe zasady opieki psychiatrycznej: bliskość pacjenta, kompleksowość usług i elastyczność. 

Jak podkreśla, likwidacja odpowiedzialności terytorialnej osłabi skuteczność pomocy świadczonej w lokalnych społecznościach, co szczególnie dotknie osoby w najtrudniejszej sytuacji życiowej – takie, których nie stać na prywatną opiekę lub dojeżdżanie do innych miast, żeby otrzymać pomoc w ramach NFZ.

Środowiska pacjenckie będą protestować

W obliczu planowanych zmian na 5 grudnia zapowiedziano ogólnopolski "Dzień Protestu”. Organizatorzy wydarzenia, w tym organizacje pacjenckie, żądają przeznaczenia 6 proc. budżetu ochrony zdrowia na psychiatrię oraz kontynuacji środowiskowego modelu ochrony zdrowia psychicznego. 

W swoim oświadczeniu podkreślają, że nowe zasady ograniczą dostępność usług i elastyczność działania CZP, podczas gdy dane pokazują, że potrzeby psychiatryczne Polaków są coraz większe, zwłaszcza w kontekście skutków pandemii, kryzysów ekonomicznych i problemów społecznych.

"Sytuacja jest krytyczna. Planowane zmiany w finansowaniu Centrów Zdrowia Psychicznego zagrażają ich środowiskowej i kompleksowej misji wsparcia pacjentów w ich własnych społecznościach. Ministerstwo Zdrowia i NFZ forsują model, który cofnie zdobycze pilotażu CZP i może zniweczyć cały dorobek wypracowany przez lata. Nowe założenia nie uwzględniają rzeczywistych potrzeb osób korzystających z pomocy psychiatrycznej ani nie konsultują ich ze środowiskami pacjenckimi" – czytamy w oświadczeniu organizatorów protestu.

Zobacz też:
Życie z ADHD nie jest łatwe. Zwłaszcza gdy się jest już dorosłym człowiekiem

Strach w trudnych czasach jest naturalną reakcją. W jakich sposób poradzić sobie z lękiem przed wojną i gdzie szukać pomocy?

Apatia a depresja – jak rozpoznać objawy przesilenia jesiennego i odróżnić je od depresji?

Do dysleksji pasuje słowo "spektrum". To nie tylko trudności z czytaniem i pisaniem
Dysleksja: przyczyny, objawy, terapia
Dysleksja: przyczyny, objawy, terapia
Czym jest dysleksja? Większość osób od razu odpowie, że są to trudności z czytaniem i pisaniem, robienie błędów ortograficznych, itp. Ale to ogromne uproszczenie. Dysleksja to inny sposób myślenia, niestandardowy styl pracy mózgu. Mało tego – dyslektyk może wcale nie robić „ortografów”.Za to może mieć trudności z wypełnianiem formularzy, z rozpoznawaniem kierunków, rozumieniem instrukcji, z prokrastynacją, a także cierpliwością podczas zebrań. A przy tym może być niezwykle inteligentny i kreatywny. O tym, czym tak naprawdę jest dysleksja, a czym nie jest, opowiada nam Urszula Grzegorczyk, specjalistka pracująca z dorosłymi i dziećmi według Metody Davisa.
Czytaj dalej
Skąd się biorą "głosy" w głowie chorego na schizofrenię? Przełomowe odkrycie
Skąd się biorą halucynacje słuchowe u chorych na schizofrenię?
Skąd się biorą halucynacje słuchowe u chorych na schizofrenię?
Schizofrenia to poważne zaburzenie psychiczne, które wpływa na sposób myślenia, odczuwania i postrzegania rzeczywistości przez chorego. Jest to choroba przewlekła, często rozwijająca się przez wiele lat, która stopniowo upośledza codzienne funkcjonowanie człowieka nią dotkniętego. Objawy, jakie może dawać schizofrenia, są zróżnicowane, często także inne u poszczególnych pacjentów. Wielu jednak cierpi na omamy, szczególnie słuchowe. Naukowcy twierdzą, że znaleźli właśnie źródło tzw. „głosów” w głowie osób chorych na schizofrenię.
Czytaj dalej