Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Jak leczyć zaparcia przy zespole jelita drażliwego? Te leki są szczególnie polecane
canva

Jak leczyć zaparcia przy zespole jelita drażliwego? Te leki są szczególnie polecane

24 sierpnia 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS) wciąż stanowi dla lekarzy wyzwanie. Choroba ma nawracający i przewlekły charakter, co stanowi główną tego przyczynę. W zależności od postaci i objawów pacjentom podawane są różne medykamenty. W przypadku IBS z przewagą zaparć stosowane są to leki z tzw. grupy makrogoli. Na czym polega ich specyfika? Dlaczego akurat te leki?

Zespół jelita drażliwego z przewagą zaparć – tak leczy się go farmakologicznie

Leczenie farmakologiczne to jeden z etapów kuracji zespołu jelita drażliwego. Mimo iż podstawą jest psychoterapia, lekarze korzystają również z całej gamy leków: „W postaci z dominującym zaparciem podajemy leki przeczyszczające bądź też leki z tzw. grupy makrogoli, które zmieniają konsystencję i objętość stolca”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

O tym, by leczyć farmakologicznie postać zaparciową zespołu jelita drażliwego, powinien decydować lekarz. Niewskazane jest, by sam chory bez konsultacji z lekarzem samodzielnie wybierał lek przeczyszczający – w przeciwnym wypadku jego stan może się pogorszyć. Leki przeczyszczające wywołują biegunki, więc mogą spowodować odwodnienie organizmu. Łączenie niektórych leków pobudzających perystaltykę jelit np. trymebutyny z innymi lekami powoduje niekiedy działania niepożądane. Leki przeczyszczające, stosowane przez dłuższy czas, mogą negatywnie wpłynąć na układ trawienny i w rezultacie zwiększyć zaparcia.

Wśród leków przeczyszczających chorym zaleca się stosowanie np.:

  • laktulozy,
  • soli magnezu,
  • nasion babki płesznik .
Czy zespół jelita drażliwego prowadzi do raka jelita grubego? Lekarz nie pozostawia wątpliwości
Jest jedną z podstawowych metod leczenia zespołu jelita drażliwego, jednak nie każdy pacjent ma tego świadomość

Makrogole – co to za leki?

Makrogole uznawane są za leki pierwszego wyboru podczas leczenia m.in. przewlekłych zaparć. Wywołują efekt przeczyszczający ze względu na to, że w obrębie jelita działają osmotycznie. Makrogole są to osmotyczne środki przeczyszczające, które łączą się z cząsteczkami wody – dzięki temu w świetle jelit zwiększa się objętość płynów i powstaje działanie przeczyszczające. Dzięki większej ilości wody w świetle jelita stolec się rozmiękcza i rozrzedza, zwiększa się także jego objętość.

Preparaty z makrogolami dostępne są w postaci roztworu doustnego lub proszku do sporządzenia roztworu.

Przeciwwskazaniami do stosowania makrogoli są m.in.:

  • choroby zapalenia jelit z ciężkim przebiegu,
  • zwężenie jelit,
  • perforacja przewodu pokarmowego,
  • ból brzucha o nieznanej przyczynie,
  • nadwrażliwość na substancję czynną.

„Jest to choroba przewlekła, z okresami zaostrzenia i remisji, więc bardzo ważne jest to, aby lekarz przeanalizował styl życia swojego pacjenta, czy jest on narażony na czynniki stresogenne, czy dobrze się odżywia i czy regularnie ćwiczy. Okazało się, że wysiłek fizyczny obniża dolegliwości choroby”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.


Dieta to również naturalny lek na IBS

Jednym z kluczowych elementów w terapii tego rodzaju jest stosowanie odpowiedniej diety. Powinna być przede wszystkim zbilansowana:

„Posiłki należy spożywać regularnie i w spokoju. Musimy też zwrócić uwagę na to, z jaką postacią zespołu jelita drażliwego mamy do czynienia. W postaci z dominującym zaparciem powinniśmy zwiększyć ilość wypijanych płynów oraz dostarczyć większą ilość błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Muszę nadmienić, że mamy dwa rodzaje błonnika, o czym często zapominamy: błonnik rozpuszczalny w wodzie i błonnik nierozpuszczalny, który jest przez nas niepożądany, gdyż może wręcz wzmóc dolegliwości. Przy zespole jelita drażliwego zalecana jest dieta low FODMAP, czyli uboga w oligo-di i monosacharydy i poliole, które mają właściwości wzdymające”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Przy tej chorobie nawet lekarze bywają bezradni. Specjalista wyjaśnia dlaczego
Trzy zioła stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Polecane przez gastroenterologa
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja