Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy zespół jelita drażliwego prowadzi do raka jelita grubego? Lekarz nie pozostawia wątpliwości
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 18.07.2023 20:31

Czy zespół jelita drażliwego prowadzi do raka jelita grubego? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

IBS
canva.com

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą, charakteryzującą się nawracającymi bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnienia. Dotyka około 11% populacji, głównie osoby młode między 20 a 30 rokiem życia. Jedną z największych obaw pacjentów jest to, czy zespół jelita drażliwego predysponuje do rozwoju raka jelita grubego. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy lekarza onkologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską oraz lek. gastroenterologiem Jackiem Kowerzanow. 


 

Jakie są objawy i przyczyny zespołu jelita drażliwego (IBS)?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekłe zaburzenie układu pokarmowego, które powoduje dolegliwości, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Objawy związane z zespołem jelita drażliwego mogą być spowodowane przez różne czynniki, między innymi przez stres, nadwrażliwość nerwową jelit oraz zaburzenia dysbiozy jelitowej. 

Przyjmuje się, że duże znaczenie ma tutaj zaburzenie interakcji na osi mózg - jelita. Przyczyny psychologiczne, przede wszystkim czynniki stresogenne mogą doprowadzić do zaburzeń motoryki jelita, bądź tak zwanej nadwrażliwości. W trakcie badań okazało się także, że w zespole jelita drażliwego dochodzi do zaburzeń, dysbiozy jelitowej w szczególności po infekcji, czyli kiedy pacjent przejdzie zakażenie przewodu pokarmowego (bakteryjne, pasożytnicze lub wirusowe).” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-18T191637.414.png

Zespół jelita drażliwego. Gastroenterolog Jacek Kowerzanow tłumaczy, jak go rozpoznać Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czy zespół jelita drażliwego zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego?

Jedną z największych obaw pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego jest to, czy mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Uspokajamy, że IBS nie powoduje rozwoju zmian nowotworowych. Warto mieć świadomość, że zespół jelita drażliwego nie zwiększa predyspozycji do zachorowania na raka jelita grubego, o co najczęściej martwią się pacjenci z IBS.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska. 

Zespół jelita drażliwego nie wiąże się z uszkodzeniami tkankowymi czy zaburzeniami biochemicznymi w organizmie i nie powoduje wyniszczenia. Jednakże ze względu na swój przewlekły i uciążliwy charakter, znacznie obniża jakość życia pacjentów. Zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła, która dotyczy zarówno jelita cienkiego, jak i grubego, natomiast nie jest związana ze zmianami organicznymi, czy też biochemicznymi, które zachodzą w naszym organizmie. Choroba ta obniża naszą jakość życia, natomiast nie prowadzi do wyniszczenia.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

IBS czy rak jelita grubego? Jak zdiagnozować zespół jelita drażliwego?

Ze względu na występowanie objawów, takich jak bóle brzucha, zaparcia i biegunki, zespół jelita drażliwego może nasuwać podejrzenie raka jelita grubego. Nie zawsze jednak taki pacjent musi zostać skierowany na kolonoskopię.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska. 

Diagnoza zespołu jelita drażliwego nie jest prosta i opiera się głównie na wiedzy i praktyce lekarza. Podstawowym kryterium jest występowanie objawów typowych dla IBS - zgodnych z Kryteriami Rzymskimi IV, a także brak nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych i fizykalnych. Badając takiego pacjenta zwracamy uwagę na to, czy pozbawiony jest tzw. objawów alarmowych, które mogą budzić podejrzenie jakiejś choroby organicznej bądź tła onkologicznego. Do objawów alarmowych zaliczamy głównie: krwawienie z przewodu pokarmowego, niecharakterystyczny spadek masy ciała, gorączkę, odstępstwa w badaniach laboratoryjnych (świadczące np. o anemii).” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

U pacjentów z rakiem jelita grubego, częstym objawem jest anemia z niedoboru żelaza. Wynika to z faktu, że nowotwór rozwijający się w świetle jelita często krwawi w sposób niezauważalny dla pacjenta. Wykonanie morfologii krwi obwodowej może wykazać niedokrwistość z niedoboru żelaza i skłonić lekarza POZ do dalszej diagnostyki.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska.