Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jest jedną z podstawowych metod leczenia zespołu jelita drażliwego, jednak nie każdy pacjent ma tego świadomość
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.07.2023 12:41

Jest jedną z podstawowych metod leczenia zespołu jelita drażliwego, jednak nie każdy pacjent ma tego świadomość

terapia
canva

Zespół jelita drażliwego jest chorobą, z którą zmaga się spora część populacji. Jej przyczyny nie zostały w pełni poznane, lecz dolegliwości mogą być związane np. z zakażeniem pasożytniczym czy zaburzeniami hormonalnymi. Istnieją różne metody łagodzenia objawów choroby, a jednym z nim jest także psychoterapia behawioralna. Na czym polega taka pomoc w przypadków leczenia zespołu jelita grubego? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą lek. med. Jackiem Kowerzanow, specjalistą gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

 

Psychoterapia behawioralna – na czym polega?

Psychoterapia behawioralna dział na zasadzie behawioryzymu. Bierze pod uwagę, jak otoczenie, bodźce i doświadczenia wpływają zarówno na zachowanie, jak i myśli człowieka. Założeniem jej jest, że sposób postępowania wynika z tego, jak człowiek nauczył się reagować na dane bodźce. W psychoterapii behawioralnej tematem badań nie są podświadome procesy psychiczne.

Projekt bez nazwy - 2023-07-15T010422.777.png

Trzy zioła stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Polecane przez gastroenterologa Jak leczyć zespół jelita drażliwego (IBS)? Terapię należy dostosować indywidualnie do pacjenta

Psychoterapia behawioralna w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Leczenie zespołu jelita drażliwego jest złożonym procesem, wymagającym od lekarza i pacjenta współpracy. Przyczyna choroby jest nieznana, lecz istnieje założenie, że ma podłoże psychiczne: „Przyczyny psychologiczne, przede wszystkim czynniki stresogenne mogą doprowadzić do zaburzeń motoryki jelita, bądź tak zwanej nadwrażliwości. W trakcie badań okazało się także, że w zespole jelita drażliwego dochodzi do zaburzeń, dysbiozy jelitowej w szczególności po infekcji, czyli kiedy pacjent przejdzie zakażenie przewodu pokarmowego (bakteryjne, pasożytnicze lub wirusowe)”. - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych. Psychoterapię behawioralna bywa szybko wprowadzana do procesu leczenia:„Drugim etapem jest rozważenie psychoterapii behawioralnej bądź też terapii relaksacyjnej” – dodał lek. med. Jacek Kowerzanow, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

Terapia poznawczo-behawioralna, gdy zostanie dostosowana do pacjenta, może złagodzić objawy choroby i sprawić, że zespół jelita drażliwego będzie miał mniej szkodliwy wpływ zarówno na życie prywatne, jak i zdrowotne.  Metody psychoterapeutyczne są szczególnie pomocne podczas leczenia osób zmagających się również z zaburzeniem psychicznym np. z depresją. 

Terapia bywa też stosowana, gdy leczenia farmakologiczne i dietą nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Pomaga leczyć też dolegliwości nasilające się pod wpływem stanu emocjonalnego. 

Terapia poznawczo-behawioralna ma za zadanie pomóc choremu w rozpoznawaniu własnych emocji i ich wyrażaniu. Wsparcie psychologa w tym przypadku może polegać na treningu skutecznego radzenia sobie ze stresem.

Jak rozpoznać pierwsze objawy zespołu jelita drażliwego?

Charakterystycznym objawem choroby jest ból brzucha: „ Głównym i podstawowym, a wręcz potrzebnym do rozpoznania objawem jest ból brzucha. Ból ten powinien być związany z zaburzeniem rytmu wypróżnienia, czyli z zaburzeniem ilości wypróżnienia bądź konsystencji stolca. Znamienne dla tego bólu jest to, że nie wybudza nas w nocy, a często jego natężenie zmniejsza się czy wręcz ustępuje po wypróżnieniu. Ból może występować w każdym sektorze jamy brzusznej. W praktyce obserwuję, że pacjenci bardzo często wskazują lewą stroną podbrzusza”. - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych

Zespół jelita drażliwego powoduje też inny rodzaj objawów: „Około 70 - 90 procent pacjentów ma także objawy z zakresu psychologii i psychiatrii. Głównie spotykamy zespoły depresyjne bądź lękowe. Taki pacjent jest apatyczny, pozbawiony chęci do życia, ma zaburzenia snu, a jednocześnie uskarża się na dolegliwości z przewodu pokarmowego, bądź też bóle głowy, czy pleców”. - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych .