Pacjenci.pl Zdrowie Jak można zarazić się wirusem HPV? Czy można zarazić się na basenie?
canva.com

Jak można zarazić się wirusem HPV? Czy można zarazić się na basenie?

20 października 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Podaje się, że w ciągu życia, liczba osób, które możemy spotkać i zarażą się HPV wynosi około 80%. Statystycznie 8 na 10 osób będzie miało styczność z wirusem" - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka. Jak można zarazić się wirusem HPV? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem – wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.

Częstość występowania HPV

Zakażenie HPV należy to jednej z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych drogą płciową. Szacuje się, że większość osób aktywnych seksualnie będzie mieć styczność z wirusem w ciągu swojego życia. Do zakażenia HPV najczęściej dochodzi poprzez kontakty seksualne, jednak nie jest to jedyna droga transmisji wirusa.

Podaje się, że w ciągu życia, liczba osób, które możemy spotkać i zarażą się HPV wynosi około 80%. Statystycznie 8 na 10 osób będzie miało styczność z wirusem , jest to niezmiernie duża liczba, mimo że wbrew pozorom nie mówi się o tym szeroko. Cechą unikatową w skali innych wirusów jest fakt, że występuje bardzo często.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Projekt bez nazwy (58).png

Kiła wrodzona u dzieci - jakie daje objawy i jak ją leczyć?
Profilaktyka poekspozycyjna HIV (PEP) - na czym polega i w jakich sytuacjach jest stosowana?

Jak można zarazić się wirusem HPV?

Główną drogą zakażenia HPV są kontakty seksualne. Należy podkreślić, że do transmisji wirusa może dojść nie tylko poprzez stosunek pochwowy czy analny, ale także poprzez seks oralny.

Jeżeli występują objawy, błona śluzowa okolic intymnych jednej z osób jest nadkażona, będzie to czynnikiem ryzyka zakażenia i występowania objawów chorobowych.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HPV, jednak nie daje 100% ochrony. Jest to drobna cząsteczka, łatwo występująca poza miejscem objęcia prezerwatywą. Poprzez przenoszenie, zdejmowanie i nakładanie prezerwatywy, a następne dotykanie okolic intymnych może wystąpić zakażenie.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Kontakty seksualne to nie jedyna droga zakażenia. Wirusem brodawczaka ludzkiego można także zarazić się poprzez kontakt ze skórą osoby zakażonej, bądź też używając wspólnych przyborów do higieny osobistej czy podczas wizyty na basenie.

Wirus HPV jest przenoszony nie tylko drogą płciową, może być przekazywany także przez dłonie czy pielęgnację (np. ręczniki). Za pomocą bezpośredniego kontaktu występuje jednak więcej zarażeń niż w przypadku drogi pośredniej, czyli przez materiały lub części ciała. W przypadku basenu mamy na myśli najbardziej powszechne brodawki, które występują na podeszwach stóp, dłoniach, które nie są onkogenne, nie powodującą zakażeń okolic narządów. Natomiast jeśli chodzi o brodawki powodujące objawy chorobowe w okolicach intymnych, nie jest to miejsce na tyle powszechne, by było głównym, w którym przenosimy wirusy HPV.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Warto dodać, że w przypadku zakażenia drogą pośrednią, głównie mamy do czynienia z niegroźnymi typami wirusa, które powodują powszechnie występujące kurzajki na stopach i dłoniach.

W przypadku basenu mamy na myśli najbardziej powszechne brodawki, które występują na podeszwach stóp, dłoniach, które nie są onkogenne, nie powodującą zakażeń okolic narządów. Natomiast jeśli chodzi o brodawki powodujące objawy chorobowe w okolicach intymnych, nie jest to miejsce na tyle powszechne, by było głównym, w którym przenosimy wirusy HPV.”

Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej. Pocałunek stanowi istotny czynnik ryzyka zakażenia HPV.

Ryzyko zakażenia będzie bardziej prawdopodobne, gdy u partnera występują objawy w błonach śluzowych, obrębie górnych dróg oddechowych. Kontakt błon śluzowych, z obecnością śliny, jest źródłem zakażenia, jeżeli dana osoba ma objawy zakażenia HPV i ma miejsce intensywny pocałunek. Występuje wtedy duże ryzyko.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Czy warto się szczepić przeciw HPV?

Z racji tego, że onkogenne typy wirusa HPV są przyczyną rozwoju nowotworów (głównie raka szyjki macicy), warto zastosować odpowiednie działania profilaktyczne. Na rynku dostępne są szczepionki przeciw HPV, które skutecznie chronią przed zakażeniem.

Kobiety mają ryzyko raka szyjki macicy, ale również u mężczyzn zakażenia będą wywoływały objawy chorobowe i nowotwory. Występowanie nowotworu okolicy odbytu, prącia czy w obrębie okolic intymnych nie jest częste, jednak jeżeli mężczyzna jest zaszczepiony wytwarza przeciwciała. Stykając się z osobą zakażoną, nie zarazi się osoba zaszczepiona, nie będzie czynnikiem rozprzestrzeniania wirusa wśród innych osób, dlatego sens szczepienia jest na pewno. ” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Najlepiej zaszczepić się przed rozpoczęciem współżycia, ale również osobom, które są już aktywne seksualnie zaleca się przyjąć szczepionkę. Nawet zakażone osoby warto zaszczepić, ponieważ dodatkowo uzyskujemy przeciwciała przeciwko pozostałym typom wirusa, zmniejszając ryzyko nabycia typu onkogennego.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Specjaliści rekomendują przyjęcie szczepionki przed ukończeniem 25 roku życia. W przedziale 9-25 lat szczepienia mają największe korzyści. Nie jest powiedziane, że osoby po 25. roku życia nie mogą się zaszczepić, to tylko zalecenia. Starsza osoba może się zaszczepić, jeżeli w badaniach nie ma infekcji, typów onkogennych, a może występować czynnik ryzyka zakażenia. ” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV - drogi zakażenia, objawy, szczepionka, leczenie. Ekspert tłumaczy
Kiła - diagnoza, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja