Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Jak uniknąć zatrucia czadem? Czujniki dymu obowiązkowe w każdym domu – kiedy wejdą w życie nowe przepisy?
Fot. KW PSP Olsztyn

Jak uniknąć zatrucia czadem? Czujniki dymu obowiązkowe w każdym domu – kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

24 grudnia 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Czujniki dymu mają być obowiązkowe w każdym domu i mieszkaniu w kraju. To wynik podpisanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzenia, które wprowadza nowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Działania podjęte w kontekście rosnącej liczby pożarów mają na celu przede wszystkim ochronę zdrowia, życia oraz mienia użytkowników domów i mieszkań.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zdrowie

Instalowanie czujników w domach mi mieszkaniach, a także ogólnie w budynkach użytkowanych na co dzień, to nie tylko kwestia ochrony przed pożarem, ale przede wszystkim zdrowia. Czujniki pozwalają na wczesne wykrycie zagrożenia, pozwalając uniknąć zatrucia tlenkiem węgla (czadem), który jako bezwonny i bezbarwny gaz, jest dla człowieka niewyczuwalny – a co za tym idzie skrajnie niebezpieczny. Czad, powstający podczas niepełnego spalania, może prowadzić do uszkodzeń układu nerwowego i oddechowego. Stanowi również poważne zagrożenie dla życia i jest jedną z przyczyn śmiertelności w budynkach z wadliwą instalacją grzewczą.

Fot. Canva/axelbueckert
W jednej aptece lek kosztuje 25 zł, a w innej prawie 40. Skąd się biorą te drastyczne różnice?
Do szpitala bez koneksji. Zmiana prawa od 1 stycznia 2025

Zmiany dla naszego bezpieczeństwa

Czujniki dymu stanowią w takich sytuacjach zabezpieczenie przed poważnym zatruciem , pożarem i zniszczeniem mienia, pozwalając na szybszą reakcję czy wcześniejszą ewakuację z zagrożonego pożarem miejsca. Nowe rozporządzenie dotyczy nie tylko nowych czy budowanych właśnie obiektów , w których obecność czujników przeciwpożarowych będzie obowiązkowa.

„W pierwszym obszarze zmiana polega na określeniu obowiązku stosowania odpowiednich urządzeń wykrywających zagrożenia związane z pożarem lub uwolnieniem tlenku węgla. Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla (czadem)” – czytamy w rozporządzeniu.

Ministerstwo Zdrowia przypomina:

  • czad powstaje w wyniku niepełnego spalania się węgla, koksu, drewna, a także gazu (butanu, propanu)
  • przyczyną zagrożenia czadem mogą być niesprawne przewody kominowe, źle wietrzone pomieszczenia, wadliwe palniki gazowe
  • objawy, które mogę wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla (czadem): ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości (do śpiączki włącznie), drgawki, ból w klatce piersiowej (szczególnie u osób z chorobą wieńcową), nagłe zatrzymanie krążenia

A co z zamieszkałymi budynkami?

Nowelizacja dotyczy również starszych budynków , przy czym termin realizacji wprowadzonych zmian ministerstwo ustaliło na 1 stycznia 2026 r. (handel, produkcja i powierzchnia magazynowa) oraz 30 czerwca 2026 r. (mieszkania i miejsca, w których świadczone są usługi hotelarskie). W jednym przypadku czas realizacji rozporządzenia został wydłużony:

„W przypadku lokali mieszkalnych i ich pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego oraz użytkowanych jako takie lokale lub pomieszczenia w dniu wejścia w życie rozporządzenia, wymagania instalowania autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla obowiązywać mają od 1 stycznia 2030 r.” – czytamy.

Źródło: KW PSP Olsztyn/gov.pl

Zobacz także:

Czy można ćwiczyć podczas przeziębienia? Wiele osób popełnia ten błąd

Torba na kółkach to wybór wielu seniorów. Fizjoterapeuci przestrzegają: to się może źle skończyć

Zmiany dla 8 mln pacjentów już od 1 stycznia. Ministerstwo Zdrowia spieszy się z nowelizacją ustawy

Niedobór ryboflawiny poznasz po ustach. Jej wpływ na organizm jest niezastąpiony
Mężczyźni badają się rzadziej. Nie pamiętają też o samobadaniu
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko