Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Torba na kółkach to wybór wielu seniorów. Fizjoterapeuci przestrzegają: to się może źle skończyć
Marta Uler
Marta Uler 23.11.2024 09:28

Torba na kółkach to wybór wielu seniorów. Fizjoterapeuci przestrzegają: to się może źle skończyć

Torba na kółkach a wady postawy
Fot. Pixabay/Surprising_SnapShots

Dla osób niezmotoryzowanych często to jedyne rozwiązanie. By donieść do domu ciężkie zakupy, korzystają z praktycznych toreb na kółkach. Taka torba-wózek sprawia, że nie trzeba dźwigać ciężarów i można zapakować naprawdę sporo rzeczy.

A co na to fizjoterapeuci? Specjaliści od kręgosłupa są w tej kwestii zgodni – torby na kółkach mogą powodować problemy z układem ruchu, a nawet urazy, szczególnie odcinka lędźwiowego.

Torba na kółkach – idealna na zakupy?

Torba na kółkach to częsty wybór, zwłaszcza wśród seniorów. Zapewnia względną wygodę podczas robienia zakupów. Dzięki niej nie trzeba dźwigać ciężkich toreb, idzie się w miarę lekko i swobodnie, nawet kiedy kupimy sporo artykułów. Z tego typu toreb-wózków korzysta mnóstwo osób, gównie tych niezmotoryzowanych. Mają one sporo zalet:

  • odciążenie kręgosłupa ciężar znajduje się na obok, na kółkach, co eliminuje konieczność noszenia go na plecach lub w rękach,
     
  • mniejszy nacisk na stawy – obciążenie stawów biodrowych i kolanowych jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku noszenia toreb pełnych zakupów,
     
  • ergonomiczne rozwiązanie dla osób starszych dla osób o mniejszej sile fizycznej, torba na kółkach to po prostu wygodniejsza alternatywa.

Jednak fizjoterapeuci przestrzegają przed torbami na kółkach. Jak się okazuje, podobnie, jak w przypadku dziecięcych plecaków na kółkach, ten sposób prowadzenia ciężkiego przedmiotu, może negatywnie wpływać na kręgosłup i postawę.

Fot. Canva
Ten objaw na stopach często bagatelizujemy. A czym naprawdę są guzki piezogeniczne? Już od 1 marca nawet 4183,74 zł miesięcznie od państwa. Bez względu na dochód

Torba na kółkach ma sporo minusów

Choć takie rozwiązanie wydaje sprytne, to może być tylko pozór. Wyjaśnia to dr Tomasz Rawo, ortopeda i traumatolog z Carolina Medical Center w Warszawie, cytowany przez Gazetę Wyborczą:

„Początkowo uważano, że torba na kółkach, ograniczając konieczność noszenia ciężarów na plecach, odciąża kręgosłup i także redukuje ryzyko rozwoju wad postawy u dzieci. Obecnie te opinie zostały zweryfikowane i nie jest ona już tak chętnie zalecana. Ciągnąc za sobą torbę, przyjmuje się wymuszoną, nienaturalną postawę, uwydatnia się asymetryczna, zrotowana sylwetka, obserwujemy odchylenie jednego barku do tyłu”.

Sytuacja jest analogiczna, jak w przypadku szkolnych tornistrów o podobnej konstrukcji. Generalnie fizjoterapeuci odradzają je dzieciom. Ciężar powinien być równomiernie rozłożony, a w więc dobrze dopasowany i nieprzeładowany plecak jest rozwiązaniem optymalnym:

„Plecak na kółkach na pierwszy rzut oka wydaje się rozwiązaniem idealnym, dziecko nie musi dźwigać kilku-, kilkunastokilogramowego plecaka na plecach. Warto jednak zauważyć, że ciągnięcie go wymusza asymetrię tułowia. Badania pokazują wpływ ciągnięcia plecaków na kółkach na negatywne zmiany ustawieniu klatki piersiowej i miednicy” - informuje fizjoterapeuta Arkadiusz Kabat, kierownik działu Fizjoterapii w  Zespole Przychodni Specjalistycznych w  Tarnowie na stronie placówki.

Czym grozi ciągnięcie zakupów w torbie na kółkach?

Z ciągnięciem zakupów w torbie-wózku wiąże się kilka zagrożeń:

  • nieprawidłowa postawa jeśli torba jest zbyt ciężka, a użytkownik ciągnie ją za sobą na wyprostowanej ręce, może to powodować nierównomierne obciążenie kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Z czasem taka postawa może prowadzić do przeciążeń i problemów z dyskami,
     
  • skręcanie tułowia ciągnięcie torby w sposób asymetryczny, przy jednoczesnym skręcaniu tułowia, może zwiększać ryzyko urazów, takich jak przepuklina dyskowa w odcinku lędźwiowym,
     
  • nierówne podłoże na nierównych chodnikach lub schodach ciągnięcie ciężkiej torby wymaga większego wysiłku, co może obciążać kręgosłup i mięśnie stabilizujące.

Jak prawidłowo używać torby na kółkach?

To, że używanie torby na kółkach wiąże się z pewnym ryzykiem dla układu ruchu, nie oznacza jeszcze, że trzeba ją teraz wyrzucić i wrócić do dźwigania siatek w rękach. Torba na kółkach wciąż jest tutaj lepszą alternatywą. Warto jednak wiedzieć, jak z niej korzystać, by uniknąć ewentualnych urazów:

  • pchaj, nie ciągnij – to bardziej ergonomiczne, symetryczne rozwiązanie,
     
  • jeśli się da, dostosuj wysokość rączki rączka powinna być na takiej wysokości, aby ręka była lekko zgięta w łokciu. Zbyt niska lub zbyt wysoka rączka może dodatkowo wymuszać niewłaściwą postawę,
     
  • unikaj przeciążania nie pakuj torby na „maksa” – lepiej zrób dwa razy lżejsze zakupy,
     
  • używaj obu rąk – zmieniaj ręce podczas ciągnięcia torby, aby uniknąć nadmiernego obciążania jednej strony ciała,
     
  • dobierz torbę odpowiednią do terenu na nierównym terenie lepiej sprawdzi się torba z większymi i stabilniejszymi kołami.

Zobacz także:

W ten sposób można uszkodzić kręgosłup. Lekarz przestrzega: “Nigdy tak nie róbcie”

Kiedy ból kręgosłupa powinien zaniepokoić? Lekarka wyjaśnia

W tych sytuacjach dostaniesz świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jak je uzyskać?