Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Do szpitala bez koneksji. Zmiana prawa od 1 stycznia 2025
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 27.11.2024 11:16

Do szpitala bez koneksji. Zmiana prawa od 1 stycznia 2025

szpital, wizyta prywatna, skierowanie do szpitala
Fot. Canva/gorden murah surabaya, Pexels

Mało etyczne załatwianie sobie miejsca w szpitalu dzięki prywatnym wizytom lekarskim ma zostać ukrócone. O zmianę warunków przyjęcia pacjentów na odział zabiegają nie tylko sami zainteresowani, ale i lekarze. Obowiązujący od przyszłego roku nowy Kodeks Etyki Lekarskiej ma zapobiec temu zjawisku. Według nowego Kodeksu Etyki Lekarskiej, tylko od stanu klinicznego pacjenta może zależeć jego przyjęcie na oddział do szpitala. Sam problem nagłaśniany jest już od dawna.

Prywatna wizyta i miejsce na oddziale

Jak najprościej ominąć wielomiesięczne kolejki do szpitala? Do tej pory jedną z powszechnie stosowanych praktyk, o której nie mówił się oficjalnie, była prywatna wizyta lekarska np. u ordynatora, który potrafi załatwić miejsce na oddziale „z dnia na dzień”. Omijanie kolejek jest mało uczciwe względem innych pacjentów, którzy korzystają z publicznej ochrony zdrowia. 

Sprawę skomentował ostatnio na portalu X dziennikarz Dawid Kosiński, który szczerze wyznał:

„Najbardziej polska rzecz to termin na zabieg na NFZ na za rok, chyba że zapłacisz 400 zł za prywatną wizytę u ordynatora szpitala, w którym ten zabieg ma być. Wtedy jest termin na jutro” – pisze.

Jak to wygląda w praktyce? Czy pacjenci, którzy umawiają się na wizyty prywatne mogą łatwo „wskoczyć” na zwolnione właśnie miejsce na oddziale? 

Zdziwisz się, jakie mogą być skutki picia kawy na pusty żołądek

Znowelizowany Kodeks Etyki Lekarskiej

Już 1 stycznia wejdzie w życie nowy dokument, który w założeniu, z godnie z wolą samorządu lekarskiego, ma teoretycznie ukrócić tego typu praktyki. 
Art. 23 KEL informuje, że:

 „W przypadkach wymagających diagnostyki, terapii lub działań zapobiegawczych, które nie mogą być zastosowane równocześnie u wszystkich oczekujących pacjentów, lekarz powinien ustalić kolejność udzielania świadczeń na podstawie kryteriów medycznych”.

Ministerstwo Zdrowia, korzystając z dostępnych narzędzi, mogłoby monitorować sytuację przyznawania miejsce w szpitalach bez kolejki, jednak z jakichś względów tego nie robi. Chodzi o porówanie, ile osób skraca sobie kolejkę do szpitala, korzystając ze skierować zwykłych i tzw. na cito. Obecnego problemu nie zniosła nawet centralna e-rejestracja. Trwa właśnie jej drugi program pilotażowy, jednak już teraz wiadomo, że obejmie on jedynie wybrane świadczenia, zaś pełny zakres pojawi się najwcześniej w 2029 r. 

Co przewiduje Kodeks Etyki Lekarskiej?

Nowy dokument wprowadza ważne zmiany dotyczące działalności lekarzy. Porusza kwestie prawa do informowania o swojej pracy zgodnie z zasadami etyki, co oznacza odejście od zakazu reklamowania się. Ciekawą kwestią jest także nawiązanie do stosowania nowoczesnych technologii, w tym AI, a także korzystania z mediów społecznościowych. W art. 78 wskazano, że lekarze wypowiadający się publicznie, w mediach lub serwisach społecznościowych, powinni opierać swoje opinie na aktualnej wiedzy medycznej. Dokument podkreśla również, że lekarze powinni być przykładem zdrowego stylu życia, dbając o własne zdrowie i dobrostan.


Źródło: Rynek Zdrowia, X

Zobacz także:

O tych chorobach mówią nam nasze stopy. Fizjoterapeutka: Bardzo wiele możemy z nich wyczytać

Chcą zbadać psylocybinę w kontekście leczenia depresji. Polscy psychiatrzy mają dostać na to 16 mln złotych

Pierwsze objawy nerwicy. W ten sposób możesz ją rozpoznać