Pacjenci.pl Choroby Jak wygląda skóra przed śmiercią? Po tym poznasz, że chory umiera
Fot. Canva / halfpoint

Jak wygląda skóra przed śmiercią? Po tym poznasz, że chory umiera

30 maja 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Organizm przed śmiercią wysyła pewne sygnały. Mogą one pojawić się na kilka godzin, dni, a nawet tygodni przed odejściem chorego. Symptomy zbliżającej się śmierci można dostrzec m.in. na skórze. Na co zwrócić uwagę?

Skóra przed śmercią

W ostatnich momentach życia temperatura ciała spada i następuje zaburzenie krążenia obwodowego. Twarz chorego staja się blada, sztywna, woskowa i lśniąca. Rysy twarzy ulegają wyostrzeniu, zwłaszcza nos - na środku nosa pojawia się podłużne zagłębienie . Ponadto, zabarwienie skóry wokół ust może zrobić się szare.

Niedługo przed śmiercią na skórze pojawia się sinica i ciemne plamy , które są związane  z zastojem krwi. Następują np. zasinienia palców u rąk i stóp czy sinoczerwone przebarwienia na nogach, plecach i w okolicy krzyżowej. Ponadto ręce i stopy stają się chłodne.

umierający pacjent
Fot. Canva / Getty Images
Te zmiany na skórze mogą sygnalizować nowotwory. Na co zwracać uwagę?
Co pali polska młodzież? E-papierosy najpopularniejszą używką w szkołach

Oczy przed śmiercią

Przed śmiercią oczy chorego stają się szkliste, a jego spojrzenie jest nieobecne . Zdarza się, że wzrok pacjenta zawiesza się w jakimś odległym punkcie. Następuje zapadnięcie gałek ocznych oraz niedomknięcie szpar powiekowych – powieki opadają lub są półprzymknięte . Chory może gorzej widzieć - następuje obniżenie siły wzroku.

Przeczytaj też: Zasiłek dla emerytów chorych na nadciśnienie. Możesz otrzymać nawet 200 zł

Co robić, kiedy chory umarł?

W sytuacji śmierci bliskiego, powinniśmy poinformować lekarza POZ lub lekarza opieki hospicyjnej. Jeśli wydarzy się to w weekend czy w święto i dostęp do lekarza jest ograniczony lub niemożliwy, możemy wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Lekarz musi zbadać pacjenta i potwierdzić, czy nie żyje. Jeśli stwierdzi zgon, wystawia dokument potwierdzający śmierć. Po stwierdzeniu zgonu, ciało musi pozostać na miejscu jeszcze przez minimum dwie godziny. Po tym czasie może zostać przewiezione do zakładu pogrzebowego.

Przeczytaj też:

Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera

Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Oblicz swoje ryzyko sercowo-naczyniowe. Skorzystaj z kalkulatora ryzyka

Tak wyglądają piersi po Ozempicu. Lekarze ostrzegają przed "ozempicowym biustem"
Zakazane zabiegi w lecie. Tego sobie nie rób z twarzą
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja