Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Zespół Guillaina-Barrégo może prowadzić nawet do śmierci. Objawy mylone są z przemęczeniem lub grypą
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 28.03.2025 15:12

Zespół Guillaina-Barrégo może prowadzić nawet do śmierci. Objawy mylone są z przemęczeniem lub grypą

Zespół Guillaina-Barrégo może prowadzić nawet do śmierci. Objawy mylone są z przemęczeniem lub grypą
fot.canva/RDNE Stock project/Pexels

Zespół Guillaina-Barrégo to niezwykle niebezpieczna choroba. W ostatnim czasie przekonała się o tym zdobywczyni tytułu wicemiss Warmii i Mazur z 2019 r. Natalia Lewandowska. Kobieta była przekonana, że ma grypę, jednak prawda okazała się znacznie gorsza. 

Zespół Guillaina-Barrégo – co to jest? Statystyki

Zespół Guillaina-Barrégo jest rzadkością, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy być czujni. Około 100 tys. osób na świecie zapada na zespół Guillaina-Barrégo każdego roku. Oznacza to, że lekarze diagnozują zespół Guillaina-Barrégo u około 1 na 78 tys. osób każdego roku. To choroba zapalna nerwów obwodowych o podłożu autoimmunologicznym. 

Uważana jest za najczęstszą przyczynę nabytego ostrego porażenia wiotkiego u dzieci. Zespół Guillaina-Barrégo grozi trwałą niepełnosprawnością, a w ciężkich przypadkach nawet zgonem.

Test węchowy na Alzheimera. Jeśli to czujesz, możesz być chory Sygnał, że cholesterol zatkał tętnice. Przyjrzyj się swoim stopom

Zespół Guillaina-Barrégo – objawy

Objawy zespołu Guillaina-Barrégo często mylone są z przeziębieniem lub grypą, przez co choroba jest szczególnie niebezpieczna. Łatwo ją przez to zbagatelizować. 

To ostra autoimmunologiczna polineuropatia obwodowa, poważna choroba, w której układ odpornościowy atakuje nerwy obwodowe. Uszkodzenie osłonek mielinowych, które otaczają nerwy, prowadzi do osłabienia mięśni, a w cięższych przypadkach – do całkowitego paraliżu. Choroba rozwija się szybko i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Większość pacjentów powraca do pełnej sprawności, choć proces zdrowienia może trwać kilka miesięcy. Nawrót choroby zdarza się rzadko, ale jest możliwy. 

Do typowych objawów zaliczamy:

  • znaczne osłabienie mięśni – w ciężkich przypadkach chorzy mogą utracić zdolność poruszania się;
  • czuciowe objawy ubytkowe;
  • niedowłady mięśni gałkoruchowych;
  • występowanie bólu (mięśniowego, korzeniowego, stawowego, trzewnego);
  • niedowład wiotki kończyn;
  • duszność, trudność z oddychaniem, w ciężkich przypadkach niewydolność oddechowa;
  • osłabienie lub zniesienie odruchów głębokich;
  • drętwienie lub mrowienie kończyn;
  • obustronny, obwodowy niedowład mięśni twarzy – w ciężkich przypadkach dochodzi do zaburzeń mowy oraz problemów z żuciem i połykaniem;
  • w ostrej fazie choroby pojawiają się niepokój, pobudzenie psychoruchowe, omamy, objawy psychotyczne, epizody depresyjne;
  • zaburzenia autonomiczne (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie ortostatyczne, zaburzenia w oddawaniu moczu, zaparcia, zaburzenia termoregulacji i wydzielania potu, zaburzenia źreniczne).
Projekt bez nazwy - 2025-03-28T130832.863.png
Fot.pixelshot/canva, Te objawy powinny skłonić do wizyty w szpitalu

27-letnia wice miss Warmii i Mazur walczy o życie. Pomyliła ten zespół z grypą

Stan Natalii Lewandowskiej pogorszył się zaledwie w ciągu kilku dni. Początkowo sądziła, że choruje na grypę.

- Córka źle się czuła, podejrzewała, że ma grypę. Miała światłowstręt i strasznie bolały ją plecy i nogi. Trwało to trzy dni. Chciała jechać do lekarza, wyszła na ulicę i upadła. Pojechaliśmy z nią do szpitala, pierwszego dnia jeszcze chodziła, drugiego nogi odmówiły już posłuszeństwa  – powiedziała jej matka w rozmowie z „Faktem”.

Projekt bez nazwy - 2025-03-28T131122.245.png
fot. Pomagam.pl, Natalia Lewandowska podejrzewała, że ma grypę

Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu. Stan kobiety nieco się poprawił.

- Natalka kilka dni leżała na neurologii, po czym dostała zapaści. Została przeniesiona na OIOM i jest zaintubowana, dodatkowo przeszła zapalenie płuc, jest pod respiratorem. Teraz ma oczyszczane osocze, trzeba czekać. W tej chorobie najważniejszy jest czas. Czeka nas powolny proces powrotu do zdrowia, jest delikatna poprawa, jest świadoma i przytomna, ale nie może mówić – dodała. 

 

Źródło: 

pomagam.pl, “Fakt”, https://www.su.krakow.pl/jednostki/choroby-rzadkie/zespol-guillaina-barre-go-ostra-zapalna-demielinizacyjna-polineuropatia-g61-0