Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera
Daria  Siemion
Daria Siemion 12.03.2024 18:13

Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera

Dłonie osoby leżącej w szpitalu podpięte do aparatury
Fot. Freepik / DC Studio

Śmierć to moment, w którym najważniejsze narządy w ludzkim ciele, przestają działać i nie są w stanie utrzymywać człowieka dalej przy życiu. Czasami moment ten jest nieuchwytny, a czasami, np. u osób przewlekle chorych, bardzo wyraźny. Wiedza o tym, czego spodziewać się przed śmierci, w chwili śmierci, a nawet po niej, wielu osobom przynosi ulgę.

Wielu z nas zastanawia się, czy istnieje życie po śmierci, ile lat będzie im dane, ale wiele osób dręczy bardziej praktyczna kwestia, mianowicie: czy śmierć boli?
 

Czym jest śmierć?

Śmierć w dużym uproszczeniu oznacza moment w życiu, w którym narządy przestają pracować, żeby przetrwać. Człowiek oddaje wówczas ostatnie tchnienie, a jego serce przestaje bić. Mózg nie odbiera już żadnych bodźców. 
Oznaki śmierci obejmują:

  • brak pulsu,
  • brak oddechu,
  • brak odruchów.

Jednak śmierć sama w sobie – pomijając nagłą – jest procesem, bardziej serią wydarzeń, niż jednym momentem. Wszystkie układy ciała zostają wyłączone i kończy się to, co możemy nazywać życiem. 

view-graves-cemetery.jpg
Śmierć spotka każdego człowieka Fot. Freepik
Bezdech senny – jak go rozpoznać? Te objawy powinny wzmóc naszą czujność Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Jakie są oznaki zbliżającej się śmierci?

W przypadku śmierci w wyniku chorób przewlekłych lub w wyniku procesów starzenia następuje wiele zmian poprzedzających sam moment ustania życia. Początkowo funkcje organizmu zwalniają, by stopniowo wygasnąć. 
Zmiany poprzedzające śmierć:

  • większe zapotrzebowanie na sen,
  • zmniejszenie aktywności fizycznej,
  • osłabienie apetytu i pragnienia,
  • niemożność kontrolowania pęcherza,
  • utrata masy ciała,
  • redukcja grubości skóry,
  • zmiany psychiczne, np. wycofanie,
  • spadek parametrów życiowych,
  • okresowe utraty przytomności,
  • omamy,
  • spłycenie oddechu.

Badania naukowe  sugerują, że aktywność mózgu może trwać jeszcze kilka minut po stwierdzeniu zgonu, ale nie jest to samo, co świadomość – zmarły nie wie, że nie żyje i nie jest świadom tego, co wokół się dzieje.

Czy śmierć boli? Umieranie a ból

To zależy. Ból jest nieodłączną częścią życia i możliwe, że jest również częścią śmierci. Wiele zależy od tego, w jaki sposób umieramy – niektórzy mogą odejść nagle, czując ogromny ból, inni nie zdążą go poczuć.

Z kolei naturalna śmierć może być spokojna i bezbolesna, a jej moment może nie boleć, tak bardzo jak samo umieranie czy wyniszczająca choroba. Zwróćmy uwagę, że osoby starsze i przewlekle chore, np. na raka trzustki, mogą otrzymywać leki przeciwbólowe na stałe.

Natomiast są rodzaje śmierci, które na pewno bolą. Należy do nich, chociażby zawał mięśnia sercowego – chory w trakcie zawału odczuwa głęboki lęk, obawy przed śmiercią i silny ból w klatce piersiowej.

Najbardziej skomplikowana pod względem oceny bólu wydaje się śmierć w wypadku komunikacyjnym, gdzie wszystko zależy od doznanych obrażeń. Jedni chorzy mogą umrzeć w ułamku sekundy, inni mogą cierpieć, zachowując przytomność.
Bolesne przyczyny śmierci:

  • zawał serca,
  • przegrzanie,
  • wychłodzenie,
  • wypadki (niektóre).

Co dzieje się z ciałem po śmierci?

Ciało zaczyna się zmieniać już chwilę po śmierci. Najpierw rozluźniają się mięśnie, również zwieracze. Skóra zaczyna zwisać i opierać się na kościach – szczególnie w okolicach miednicy i policzków.

Po śmierci stopniowo spada też temperatura ciała. Dane naukowe wskazują, że dzieje się to w tempie 0,85 stopnia Celsjusza na godzinę. Ostatecznie temperatura ciała dostosowuje się do otoczenia.

Krew za sprawą siły grawitacji zostaje ściągnięta w dół. Na skórze, tam, gdzie gromadzi się krew, pojawiają się duże fioletowe-czerwone plamy. Następnie ciało zaczyna sztywnieć – najpierw na twarzy, później na tułowiu i kończynach.

Zobacz też:

Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy

Szczepionki na COVID-19 powodują skutki uboczne. Są wyniki badania

Tych zachowań pacjentek najbardziej nie lubią ginekolodzy. Apelują do kobiet

Polecane