Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Jak zredukować stres w kilka minut? Oto trzy proste ćwiczenia oddechowe
Fot. Canva/Robert Kneschke

Jak zredukować stres w kilka minut? Oto trzy proste ćwiczenia oddechowe

11 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Codzienny stres może źle wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednym z najszybciej dostępnych sposobów na redukcję stresu jest kontrolowanie swojego oddechu. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak oddychamy, dopóki nie poczujemy, że brakuje nam tchu lub nagle opadamy z sił. Tymczasem odpowiednie techniki oddechowe, które od wieków stosowane są nie tylko w medycynie tradycyjnej, potrafią zdziałać cuda.

Nauka głębokiego, świadomego oddechu pozwoli nam uspokoić myśli i cały organizm. Czasem wystarczy kilka minut dziennie, aby zmniejszyć napięcie w ciele. Te trzy metody oddychania powinny pomóc, a co więcej możesz je wypróbować nawet w pracy.

Oddychaj świadomie i odczuj różnicę

Rzadko kiedy robimy to świadomie, wpuszczając podczas wdechu powietrze głęboko do płuc. W momencie stresu, w sytuacjach, które wydaje się, że nas przerastają, kontrolowany oddech może nam pomóc i zapanować nad ciałem i umysłem.

Badania dowodzą, że głębokie oddychanie pomaga aktywować układ przywspółczulny, odpowiedzialny za relaksację i regenerację organizmu . Co ciekawe, regularna praktyka technik oddechowych może również poprawić jakość snu oraz zwiększyć odporność organizmu na choroby, poprzez lepsze dotlenienie komórek i zmniejszenie stanów zapalnych.

Dzięki regularnym ćwiczeniom oddechowym można nie tylko zredukować napięcie, ale także poprawić koncentrację i dotlenienie ciała . Z umiejętności głębokiego oddychania mogą korzystać m.in. trenerzy i nauczyciele w-fu, aby pokazać dzieciom, jak łatwiej zapanować nad emocjami, ale też sama młodzież, która potrzebuje zdrowych nawyków niwelowania stresu, np. przed sprawdzianami czy egzaminami.
Canva_FatCamera, Getty Images Signature.png

Fot. Canva/FatCamera, Getty Images Signature

To oznaki, że trzeba zrobić gastroskopię. Nawet przed 45. rokiem życia
BRI zamiast BMI? Nowy sposób panowania nad swoją wagą

Korzyści z ćwiczeń oddechowych

Ćwiczenia oddechowe mogą przynieść mnóstwo korzyści, które potwierdzają badania naukowe. Poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, redukują poziom kortyzolu (hormonu stresu), a także pomagają w walce z lękiem i napięciem . Co więcej, wpływają na lepsze dotlenienie organizmu oraz mogą pozytywnie wpływać na układ trawienny i sercowo-naczyniowy. To proste i skuteczne narzędzie, które można stosować wszędzie – w domu, w pracy, a nawet podczas spaceru.

Trzy proste ćwiczenia oddechowe

Wprowadzenie prostych ćwiczeń oddechowych do codziennej rutyny może przynieść szybkie i zauważalne efekty. Warto zwrócić uwagę na:

Oddech przeponowy

W tej technice głębokie, brzuszne oddychanie angażuje przeponę, co pozwala na pełniejsze napełnianie płuc powietrzem. Klatka piersiowa pozostaje niemal nieruchomo, unosi się natomiast brzuch. Technika ta wspiera relaksację, aktywując przywspółczulny układ nerwowy. W efekcie obniża się poziomu stresu, a organizm jest lepiej dotleniony. Korzystnie wpływa również na układ pokarmowy. wykonuj na siedząco lub leżąco.

Oddech ujjayi

To tzw. oddech zwycięzcy, technika znana z jogi, szczególnie ze stylów Vinyasa i Ashtanga. Kontrolowany wdech i wydech przez nos, z lekkim zwężeniem gardła, tworzy charakterystyczny dźwięk, przypominający szum fal oceanu lub… oddech Lorda Vadera. W tej technice powietrze wdychamy nosem, wypuczamy również nosem, wolno i spokojnie, wyobrażając obie, że wymawiamy sylabę ha (następuje wówczas zwężenie gardła). To ćwiczenie nie tylko pomaga redukować napięcie i lęk, ale także pozytywnie wpływa na koncentrację i wycisza umysł.

Oddech kwadratowy

Znany również jako box breathing. Polega na równomiernym podziale wdechu, zatrzymania oddechu, wydechu i pauzy. Każdą fazę wykonujemy, licząc do czterech. Każda faza trwa tyle samo czasu, co tworzy rytmiczny i uspokajający cykl. Oddech kwadratowy wycisza układ nerwowy, zmniejsza poziom kortyzolu i poprawia uważność, dzięki czemu idealnie nadaje się do praktykowania w stresujących sytuacjach.

Źródło: Business Insider

Zobacz także:

Odkryto nową bakterię jelitową. Może powodować wiele problemów zdrowotnych

Ważny komunikat GIF. Wycofano z obrotu lek do znieczulenia

Wiele osób nie wie, że ta usługa na NFZ im się po prostu należy. A prywatnie płacą za nią setki złotych

Lek na depresję niszczy raka. Jest bezpieczny i tani
Antybiotyki mogą prowadzić do nieswoistych zapaleń jelit. Są nowe badania
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko