Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wiele osób nie wie, że ta usługa na NFZ im się po prostu należy. A prywatnie płacą za nią setki złotych
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 03.10.2024 14:08

Wiele osób nie wie, że ta usługa na NFZ im się po prostu należy. A prywatnie płacą za nią setki złotych

Zabieg higienizacji zębów raz w roku można wykonać w ramach NFZ
Fot. Canva/Sergey Ulanov, Getty Images

Wydajemy krocie na prywatną opiekę, zapominając, że NFZ gwarantuje nam część świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. NFZ przypomina, że z bezpłatnej opieki stomatologicznej może korzystać każda objęta nim osoba. 
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i codzienna higiena pozwalają zadbać o lepszy stan zębów i jamy ustnej. Jednym z zabiegów, który warto przeprowadzać przynajmniej raz w roku, jest usuwanie kamienia nazębnego.

Wysoka cena bezpłatnego zabiegu

Zabieg czyszczenia zębów z kamienia kosztuje, w zależności o miejsca wykonywania, od ok. 100 do nawet 250 zł za jeden łuk zębowy. Jeszcze drożej zapłacimy, jeśli usługa będzie obejmować polerowanie, kiretaż czy instruktarz higieny. Tymczasem NFZ refunduje usuwanie kamienia raz na 12 miesięcy, a ponadto w ramach funduszu trzy razy w ciągu roku możemy zrobić bezpłatny przegląd jamy ustnej. Aby skorzystać z usługi, należy wcześniej znaleźć gabinet, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i umówić się na wizytę. Dlaczego warto skorzystać z tych świadczeń?

Fot. Canva/Catalin205, Getty Images

Szczepienia przeciwko HPV ruszyły w szkołach. Pediatra komentuje Tak krzywa przegroda nosowa niszczy nasz sen. Laryngolog zdradza, jak wpływa na nasze zdrowie

Konieczność usuwania kamienia nazębnego

Kamień nazębny powstaje w wyniku nagromadzenia się płytki nazębnej, która składa się z bakterii, resztek jedzenia oraz śliny. Jeśli płytka nie jest regularnie usuwana podczas szczotkowania i nitkowania, z czasem ulega mineralizacji. Jej powstawaniu sprzyjają m.in.:

  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej
  • nadmierne spożycie produktów zawierających cukier
  • palenie papierosów
  • picie kawy, herbaty oraz napojów gazowanych

Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest bezpieczny i niemal bezbolesny. Nie uszkadza szkliwa, lecz je oczyszcza, sprawiając wrażenie, że zęby są gładsze i bielsze. Usuwanie kamienia nazębnego ponadto zapobiega chorobom dziąseł, niweluje nieprzyjemny zapach z ust oraz zmniejsza ryzyko próchnicy. W przypadku niskiego progu bólu, delikatnych dziąseł lub odsłoniętych szyjek zębowych można skorzystać ze znieczulenia specjalnym żelem.

Skutki niewłaściwej higieny jamy ustnej

Osad mineralny jest twardą płytką nazębną, której nie usuniemy zwykłą szczoteczką. Jego regularne zdejmowanie jest nie tylko ważne ze względu na estetykę uśmiechu. Kamień nazębny może prowadzić do problemów ze zdrowiem jamy ustnej (choroby dziąseł, próchnica, rozchwianie zębów, parodontoza), ale też całego organizmu (zwiększone ryzyko chorób serca, cukrzycy) dlatego warto raz na jakiś czas usunąć osad i zadbać o ten aspekt higieny. 
Zabiegi higienizacji w gabinecie stomatologicznym nie tylko pozwalają utrzymać dziąsła i zęby w dobrym stanie, ale również całego organizmu. Nieusuwany kamień nazębny narastać może do tego stopnia, że konieczny będzie tzw. kiretaż. W przypadku tak zaawansowanych zmian jest to niezbędny element w terapii parodontozy i polega na czyszczeniu zębów też pod linią dziąseł, czyli w miejscach, gdzie nie dosięga nitka, szczoteczka czy woda z irygatora. Ten zabieg również można wykonać w ramach ubezpieczania na NFZ.
 

Źrodło: nfz.gov.pl, infodent24.pl

Zobacz także:

Nowy Covid XEC już jest w Polsce. Jakie powoduje objawy?

8 lat żył z glejakiem, nie mając o tym pojęcia. Lekceważył te objawy

Kapsuła onkologiczna. Nowa maszyna do wykrywania raka piersi testowana w Krakowie