Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Odkryto nową bakterię jelitową. Może powodować wiele problemów zdrowotnych
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 05.10.2024 09:11

Odkryto nową bakterię jelitową. Może powodować wiele problemów zdrowotnych

Jelita, bakteria jelitowa
Fot. Freepic

Czasopismo “Science” poinformowało, że uczonym udało się zidentyfikować nową bakterię jelitową. Może przyczyniać się ona do osłabienia układu odpornościowego, powodując różne choroby zapalne jelit.

Jak się okazuje, nowo poznana bakteria to Tomasiella immunophila, a jej odkrycia dokonał zespół badaczy z Cleveland Clinic. Jak się okazuje, ten patogen może osłabiać ochronę immunologiczną związaną z jelitami, prowadząc do chorób układu pokarmowego.

Wykrycie tej bakterii może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia

“Zdaniem naukowców, wykrycie tej bakterii może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia zapalnych oraz zakaźnych jelit, m.in. choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego” - czytamy na Polskiej Agencji Prasowej.

Dodajmy, że zarówno choroba Crohna, ale również WZJG mają związek ze zmniejszonym poziomem immunoglobuliny A (SigA). To przeciwciała chroniące powierzchnie błon śluzowych. W jelitach wiążą się z różnymi patogenami, zapobiegając ich wniknięciu do tkanek organizmu.

Bakterie w jelitach mogą przyczyniać się do obniżania poziomu SigA

“Wiemy, że istnieje znaczna liczba pacjentów, u których występuje defekt związany z SIgA, narażonych na infekcję i stany zapalne jelit. Przypuszczamy, że winowajcą jest mikrob jelitowy, który może obniżać poziom tej immunoglobuliny” - twierdzą eksperci.

Warto dodać, że już wcześniej zespół odkrył, że pewne bakterie w jelitach mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu SigA, a tym samym zwiększać ryzyko pojawienia się stanu zapalnego. Zespół ustalił, że w znacznym stopniu może odpowiadać za to właśnie Tomasiella immunophila, uszkadzająca barierę immunologiczną jelit, sprawiając, że są bardziej podatne na różne drobnoustroje.

 

"Otworzyliśmy drogę do nowych metod leczenia"

Jak zaznacza jeden z autorów badania:

"Identyfikując tę konkretną bakterię nie tylko poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat chorób jelit, ale także otworzyliśmy drogę do nowych metod leczenia. Zidentyfikowanie winnego, który łamie ochronną barierę immunologiczną jelit, jest znaczącym krokiem w kierunku opracowania bardzo potrzebnych terapii takich schorzeń, jak zapalna choroba jelit, choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego"  wyjaśnił jeden z autorów badania dr Thaddeus Stappenbeck cytowany przez PAP.

Czytaj też:

Groźna bakteria w wakacyjnym raju Polaków. Są zgony

Bakteria vibrio atakuje. Dwie osoby nie żyją po kąpieli w Bałtyku

Pacjenci z poznańskiego szpitala zakażeni superbakterią. Zostali odizolowani

 

Powiązane
Dr House
Ile seriali medycznych rozpoznasz po jednym kadrze? 10/10 będą mieli prawdziwi znawcy [QUIZ]