Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne To ma fatalny wpływ na Twoje jelita. Przyczynia się nawet do rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna
canva.com

To ma fatalny wpływ na Twoje jelita. Przyczynia się nawet do rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna

6 lutego 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Schorzenia jelit stają się plagą w krajach rozwiniętych. Jednym z nich jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Tym, co niepokoi specjalistów najbardziej jest fakt, że zapada na nią coraz więcej młodych osób. Jakie są przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna? Szczególnie jeden czynnik ryzyka wysuwa się na pierwszy plan. Nie zależy od genów. Na szczęście mamy na niego wpływ.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - co to za choroba?

Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do przewlekłych, nieswoistych chorób zapalnych jelit. Najczęściej lokalizuje się w okolicy tzw. krętniczo-kątniczej, czyli w miejscu, gdzie łączy się jelito cienkie z grubym. Może jednak atakować także inne części przewodu pokarmowego, m.in. jamę ustną, żołądek, jelito cienkie, jelito grube czy odbytnicę. Co niepokoi specjalistów, choroba Leśniowskiego-Crohna staje się coraz bardziej powszechna w społeczeństwie.

„Niepokojące jest to, że zwiększa się ilość rozpoznania tych chorób, w szczególności w krajach rozwiniętych. Schorzenia te dotyczą głównie osób młodych. Szczyt zachorowań przypada między 20. a 40. rokiem życia. Drugi szczyt jest powyżej 60. roku życia.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Te objawy mogą świadczyć o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Lekarz tłumaczy
Do czego mogą prowadzić nieleczone wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna? Lekarz alarmuje

Palenie tytoniu potężnym czynnikiem ryzyka choroby Leśniowskiego – Crohna

Choroba Leśniowskiego – Crohna jest chorobą wieloczynnikową, a jedna, podstawowa przyczyna tego schorzenia nie została dokładnie poznana. Rozwija się u osób z predyspozycjami genetycznymi, u których zadziałał czynnik zewnętrzy. Najczęściej są to infekcje przewodu pokarmowego oraz stres.

„Musimy mieć predyspozycje genetyczne i czynnik zewnętrzny, pod wpływem których pojawiają się zaburzenia immunologiczne i rozwój stanu zapalnego.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

„Jeśli chodzi o jednostkę Leśniowskiego-Crohna, palenie papierosów stanowi istotny czynnik ryzyka.” - dodał lek. med. Jacek Kowerzanow.

Jak się okazuje, palenie tytoniu może nie tylko zaostrzać dolegliwości, ale także być czynnikiem wywołującym samą chorobę.

„Palenie wyrobów tytoniowych jest jednym z czynników, który może indukować rzut, bądź samą chorobę Crohna. Przy obu schorzeniach nie powinniśmy palić papierosów, jednak w szczególności jest to niewskazane przy chorobie Crohna. Istnieją ośrodki prowadzące biologiczne leczenie choroby Crohna, które dyskwalifikują pacjentów palących wyroby tytoniowe.” - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy - 2024-02-06T132644.945.png

Objawy choroby Leśniowskiego – Crohna

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna zależą od lokalizacji i nasilenia zmian zapalnych. Mogą to być między innymi:

  • bóle brzucha,
  • trudno gojące się afty i owrzodzenia w jamie ustnej,
  • dyskomfort przy przełykaniu,
  • refluks,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka.

„Podstawowym objawem jest ból prawego śródbrzusza, czyli mówiąc wprost po prawej stronie pępka." - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

"Jeżeli zmiany lokalizują się wyżej np. w jamie ustnej, mamy do czynienia z trudno gojącymi się, bądź w ogóle niegojącymi się aftami i owrzodzeniami w jamie ustnej. Jeżeli choroba atakuje przełyk, odczuwalny jest dyskomfort przy przełykaniu i mogą pojawić się objawy choroby refluksowej. Jeśli chodzi o zmiany umiejscowione w żołądku i dwunastnicy, mogą występować bóle brzucha (trochę wyżej zlokalizowane), nudności i wymioty. Możemy też podejrzewać chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. W przypadku zmian w jelicie grubym, podobnie jak we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, pojawia się biegunka, ale rzadziej z domieszką krwi.” -  dodał lek. med. Jacek Kowerzanow.


W chorobie Leśniowskiego - Crohna mogą pojawiać się także różnorodne objawy pozajelitowe, takie jak między innymi:

  • zapalenia skóry,
  • zapalenie błony naczyniowej oka,
  • zapalenia stawów obwodowych bądź osiowych kręgosłupa,
  • zmiany okołoodbytowe,
  • infekcje pochwy,
  • infekcje układu moczowego.
Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – podobieństwa i różnice. Rozmowa z ekspertem
Jak wykryć uchyłki jelita grubego? Zapytaliśmy specjalistę
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko