Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroba Leśniowskiego-Crohna - Pacjenci.Pl

Choroba Leśniowskiego-Crohna - Pacjenci.Pl

choroba Leśniowskiego-Crohna

Ikona pop ciężko chora
21.01.2025 14:03 Ikona muzyki pop ciężko chora. To nie pierwszy raz, gdy musi walczyć

Kto spędził karnawał 2000 roku, tańcząc do porywającej piosenki „I'm Outta Love”, ten doskonale pamięta Anastacię. Gwiazda muzyki pop początków XXI wieku poruszała tłumy hitami i elektryzującą osobowością. Piosenkarka nigdy nie traciła animuszu, nawet w obliczu dręczących ją chorób.Potężny głos i charakterystyczne, radosne stylizacje to nie jedyne powody do podziwu dla amerykańskiej gwiazdy pop. Piosenkarka od dziecka mierzyła się z ciężkimi chorobami, które pozostawiły na jej ciele blizny, jednak nie zdołały powstrzymać jej kariery. Przeciwnie, Anastacia potrafi dostrzec jasne strony nawet w najtrudniejszych doświadczeniach.

Antybiotyki mogą prowadzić do nieswoistych zapaleń jelit
01.10.2024 11:58 Antybiotyki mogą prowadzić do nieswoistych zapaleń jelit. Są nowe badania

Antybiotyki, od momentu swojego odkrycia, zrewolucjonizowały medycynę, ratując miliony ludzi przed groźnymi infekcjami. Dzięki nim możemy zwalczać infekcje, które kiedyś były dla ludzi śmiertelnym zagrożeniem. W tym kontekście antybiotyki są prawdziwym cudem nauki. Jednak mają też swoje drugie, ciemne oblicze. Ich nadużywanie i niewłaściwe stosowanie wywołuje coraz więcej kontrowersji, i to nie tylko w kontekście antybiotykooporności.Coraz więcej mówi się o wpływie antybiotyków na jelita. Nowe badania sugerują, że antybiotykoterapia może prowadzić do nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

ból jelit
06.02.2024 13:37 To ma fatalny wpływ na Twoje jelita. Przyczynia się nawet do rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna

Schorzenia jelit stają się plagą w krajach rozwiniętych. Jednym z nich jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Tym, co niepokoi specjalistów najbardziej jest fakt, że zapada na nią coraz więcej młodych osób. Jakie są przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna? Szczególnie jeden czynnik ryzyka wysuwa się na pierwszy plan. Nie zależy od genów. Na szczęście mamy na niego wpływ. 

fot. lekarz Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne, tło: canva
18.01.2024 16:54 Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna - jakie są ich przyczyny? Zapytaliśmy lekarza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe schorzenia, które należą do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit. Co niepokoi lekarzy, choroby te stają się coraz bardziej powszechne w społeczeństwie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Jakie są ich przyczyny? Zapytaliśmy specjalistę gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow. 

lekarz Jacek Kowerzanow
15.01.2024 13:38 Choroba Leśniowskiego-Crohna - jakie daje objawy i jak ją wykryć? Rozmowa z ekspertem

Choroba Leśniowskiego-Crohna dotyka coraz większą liczbę osób, zwłaszcza tych w młodym wieku. Podstawowym jej objawem jest ból prawego śródbrzusza, jednak symptomów tej choroby może być cały szereg. Zależą one od lokalizacji i nasilenia zmian zapalnych. Jak rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

choroba Leśniowskiego-Crohna
06.10.2023 12:34 Palenie papierosów może wywołać ciężką chorobę jelit!

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest to jednostka chorobowa określana również jako nieswoista i przewlekła choroba zapalna jelit. Obejmuje całą grubość ściany jelita. Może również zostać zlokalizowana w innych częściach przewodu pokarmowego takich jak: jama ustna, żołądek, jelito cienkie, jelito grube i odbytnica. Jednym ze szczególnych zagrożeń dla chorych jest palenie papierosów. Jak palenie papierosów może wpłynąć na stan zdrowia chorego?  Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

choroba
01.10.2023 15:14 Do czego mogą prowadzić nieleczone wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna? Lekarz alarmuje

Choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to schorzenia należące do nieswoistych zapaleń jelit, które charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Niestety coraz częściej pacjenci zmagają się z uciążliwymi objawami obu chorób. Bardzo ważna jest diagnostyka i wdrożenie odpowiedniej terapii, ponieważ w obu przypadkach brak leczenia może prowadzić do groźnych powikłań. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

badania
30.09.2023 17:16 Te badania umożliwiają wczesne wykrycie groźnej choroby jelit. Wielu Polaków wciąż się ich boi!

Duża część społeczeństwa zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jest to schorzenie charakteryzujące się przewlekłą chorobą zapalną jelit. Choroba ta obejmuje całą grubość ściany jelita. Może również zostać zlokalizowana w innych częściach przewodu pokarmowego takich jak jama ustna, żołądek jelito cienkie, jelito grube i odbytnica. Jak zdiagnozować tę chorobę i jakie wskaźniki będą na nią wskazywać. Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

doktor Kowerzanow - wywiad
28.09.2023 10:51 Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – podobieństwa i różnice. Rozmowa z ekspertem

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to dwa rodzaje nieswoistych zapaleń jelit, które charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Oba schorzenia mogą powodować podobne objawy, jednak między nimi istnieją też istotne różnice. O podobieństwach i różnicach między chorobą Leśniowskiego-Crohna a WZJG rozmawiamy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.