Pacjenci.pl Zdrowie psychiczne Jakie są objawy agorafobii? Czego boją się osoby dotknięte tym zaburzeniem?
canva.com

Jakie są objawy agorafobii? Czego boją się osoby dotknięte tym zaburzeniem?

26 maja 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Agorafobia jest zaburzeniem lękowym należącym do kręgu zaburzeń nerwicowych. „Agorafobię najczęściej kojarzymy jako przypadłość, która objawia się lękiem przed przestrzenią. Obecnie można rozszerzyć rozumienie o lęk przed zbiorowiskiem ludzi, przestrzenią czy nieznanymi miejscami.” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry. Czego obawiają się osoby z agorafobią i z jakimi dolegliwościami się zmagają? Artrykuł powstał na podstawie rozmowy z pedagogiem społecznym, socjoterapeutą mgr Magdaleną Szczodry.

Co jest źródłem lęku w agorafobii?

Osoby dotknięte agorafobią boją się przebywania w zatłoczonych miejscach publicznych oraz obiektach zamkniętych, takich jak teatr czy kościół, a także podróżowania środkami komunikacji miejskiej. Wspólną cechą danych miejsc jest to, że osoba z agorafobią obawia się, że w sytuacji dyskomfortu będzie miała trudności z ich szybkim i bezproblemowym opuszczeniem lub też, że jej zachowanie zostanie zauważone przez innych. Osoby z agorafobią boją się ośmieszenia, utraty kontroli czy braku pomocy w przypadku wystąpienia ataku paniki czy utraty przytomności. Ciężko przerwać mszę, wyjść w trakcie, podobnie w przypadku teatru, chęć wyjścia spowodowałaby pewnego rodzaju zamieszanie. Dla takich osób jest to dyskomfort, który jest niwelowany przez unikanie, nieuczestniczenie w różnych sytuacjach, które mogłyby być niekomfortowe i nie są możliwe do przerwania w dogodnym dla siebie momencie.” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry.

Agorafobia nierzadko objawia się również tym, że osoba odczuwa silny lęk przed samotnym oddalaniem się od swojego domu, jednak w towarzystwie bliskiej osoby czuje się bezpieczna. „Agorafobia zakłada brak możliwości pomocy ze strony osób trzecich, ale jej nie wyklucza. Co najważniejsze, dopuszcza pomoc ze strony osoby zaufanej.” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry.

Projekt bez nazwy (83).png

ADHD u dziewczyn i kobiet. Bardzo często jest nierozpoznane
Zaburzenie osobowości typu borderline - jak się objawia i jak je rozpoznać?

Objawy agorafobii

Agorafobia objawia się podobnie do innych lęków, pod postacią somatyczną - przyspieszone bicie serca, dolegliwości żołądkowe, wzrost ciśnienia krwi. Psychologicznie może być to odczuwanie poczucia zagrożenia w obcych miejscach, wśród nieznajomych osób lub w tłumie." - powiedziała mgr Magdalena Szczodry.

Objawy agorafobii w sytuacji powodującej lęk:

  • przyspieszone bicie serca
  • wzrost ciśnienia krwi
  • duszność
  • pocenie się
  • dolegliwości jelitowo – żołądkowe (m.in. biegunka)
  • bóle brzucha
  • uczucie suchości w ustach
  • uczucie ucisku w gardle
  • bóle i zawroty głowy
  • trudności w oddychaniu
  • lęk i niepewność
  • poczucie przebywania w obcym, zagrażającym środowisku
  • lęk przed śmiercią lub innym zdarzeniem

Agorafobia a fobia społeczna - czym się różnią?

Agorafobia w przeciwieństwie do fobii społecznej nie jest związana z lękiem przed ludźmi, a przed nieotrzymaniem od nich pomocy czy ośmieszeniem się w sytuacji ataku paniki. Fobia społeczna wiąże się z obejmuje lękiem wyzwalany koniecznością ekspozycji na inne osoby, przede wszystkim obce. Osoby z fobią społeczną odczuwają silny lęk przed takimi sytuacjami, jak między innymi: zabranie głosu w dyskusji, wygłoszenie wykładu czy jedzenie w miejscach publicznych.

W fobii społecznej źródłem lęku są osoby z zewnątrz, które w sposób taki domniemany nas oceniają. W przypadku agorafobii źródło lęku przesunięte jest w stronę miejsc i sytuacji, w których jeśli wystąpi, nie będzie można uzyskać pomocy ze strony innych osób. Ważną różnicą jest fakt, że w agorafobii zakłada się pomoc ze strony innych osób i osoby bliskiej, co w fobii społecznej nie występuje. ” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry.

Agorafobia - objawy, przyczyny, leczenie. Czym się różni od fobii społecznej? Ekspert tłumaczy
To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie?
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko