Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Neuroarchitekt zawodem przyszłości. Na czym polega i co ma wspólnego z ludzką psychiką?
Daria  Siemion
Daria Siemion 14.12.2024 07:45

Neuroarchitekt zawodem przyszłości. Na czym polega i co ma wspólnego z ludzką psychiką?

Neuroarchitektura
Fot. Shutterstock / Treecha

Neuroarchitekt do 2040 roku ma być jednym z najważniejszych zawodów świata, łącząc w sobie automatyzację i ludzkie potrzeby. Na czym polega i co ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym?

Na czym polega neuroarchitektura?

Neuroarchitekt cyfrowy to specjalista, który projektuje inteligentne interfejsy łączące ludzi z zaawansowaną technologią i sztuczną inteligencją. Jego zadaniem jest tworzenie rozwiązań, które poprawiają współpracę człowieka z maszyną, minimalizując stres i zwiększając komfort psychiczny użytkowników. 

Przedstawiciel tego zawodu projektuje systemy, takie jak neurointerfejsy, które wspierają produktywność i dobrostan, a także opracowuje narzędzia w pełni zautomatyzowanych środowisk pracy. Jego celem będzie m.in. tworzenie środowisk pracy, które sprzyjają koncentracji, równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

Życie z ADHD nie jest łatwe. Zwłaszcza gdy się jest już dorosłym człowiekiem 8 faktów na temat ADHD, o które mogą Cię zaskoczyć

Neuroarchitekt zawodem przyszłości

Świat, w którym zdrowie psychiczne, ekologia i zaawansowane technologie przenikają się w niemal każdej dziedzinie życia, wymaga od nas nowych sposobów myślenia o edukacji.  Jak wynika z raportu „Świat Młodych Badaczy 4.0” autorstwa firmy Henkel Polska, do 2040 roku neuroarchitekt będzie jednym z najbardziej potrzebnych zawodów.


– Żyjemy w czasach szybkich zmian technologicznych, społecznych i ekologicznych, które radykalnie wpływają na nasze życie. Czy w takim świecie można przygotować młode pokolenie na przyszłość? Wierzymy, że tak! (...) Przygotowany przez nas raport to praktyczny przewodnik, a nie odległa wizja przyszłości. Skupiamy się w nim na kompetencjach, umiejętnościach i postawach, które już teraz powinniśmy rozwijać u dzieci, by były gotowe na wyzwania przyszłości – mówi Pacjentom Karolina Szmidt, Prezes Zarządu i Dyrektor Personalny Henkel Polska.

Kto sprawdzi się jako neuroarchitekt?

Ekpertka dodaje, że do tej pracy będą nadawać się osoby z doświadczeniem w neurobiologii, AI, neurointerfejsach oraz projektowaniu UX. Wymagana będzie kreatywność, eksperymentowanie z nowymi technologiami oraz elastyczność w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym – i chociaż te wymagania brzmią jak z filmu science-fiction, taka może być przyszłość.

Zobacz też:

Izabela Czuraj z DNA Medical Group: „Nasza technologia zmienia standardy opieki zdrowotnej”

Przełom w leczeniu hemofilii. Nowe terapie jednak nie dla wszystkich chorych

Pacjenci zdigitalizowani? Nowy system e-Doręczeń zrewolucjonizuje nie tylko szpitale

Chwilowy kryzys czy depresja - jak je odróżnić? Psycholog tłumaczy
Fot. mgr Anna Tulczyńska: archiwum prywatne. Tło: Canva / Getty Images
Depresja to jeden z największych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Choroba ta powoduje, że człowiekowi brakuje energii i chęci do życia. To, co wcześniej sprawiało mu radość, przestaje cieszyć, a wszystko dookoła go przytłacza. Gorsze momenty zdarzają się każdemu z nas, jednak jak odróżnić, czy mamy do czynienia z chwilowym kryzysem czy już z depresją? Co robić, jeśli podejrzewamy u siebie depresję? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
Czytaj dalej
Autyzm – przyczyny, objawy, diagnostyka, sposoby leczenia
Autyzm – przyczyny, objawy, diagnostyka, sposoby leczenia
Autyzm – przyczyny, objawy, diagnostyka, sposoby leczenia
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, cechującym się zmianami w mózgu. To schorzenie najczęściej występuje u dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia, jednakże pierwsze nieprawidłowości rodzice mogą dostrzec już przed pierwszymi urodzinami dziecka. Osoba akustyczna charakteryzuje się: trudnościami w nawiązywaniu kontaktów z innymi, utrudnionym odczytywaniem zmysłów, problemami w komunikacji ze społeczeństwem oraz powtarzalnością zachowań. W związku z tym akustyk ma problem z utrzymaniem interakcji społecznych, nie rozumie gestów innych osób i nie potrafi odczytać tego, co one za sobą niosą. Nie umie nawiązywać przyjaźni i przeważnie spędza czas samotnie. Nie cieszy się z obecności innej osoby i nie okazuje emocji. Ma problemy w komunikowaniu się ze społeczeństwem, przeważnie jego rozwój mowy jest znacząco opóźniony względem innych dzieci. Niekiedy w ogóle nie mówi lub używa prostego zlepku powtarzanych słów. Lubi mieć wszystko zaplanowane i rutynowo powtarzać ustalone czynności. Niechętnie reaguje na zmiany. Szacuje się, że autyzm występuje raz na sto urodzeń, z czego aż cztery razy częściej diagnozuje się u chłopców niż u dziewczynek.
Czytaj dalej