Neuroarchitekt zawodem przyszłości. Na czym polega i co ma wspólnego z ludzką psychiką?
Neuroarchitekt do 2040 roku ma być jednym z najważniejszych zawodów świata, łącząc w sobie automatyzację i ludzkie potrzeby. Na czym polega i co ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym?
Na czym polega neuroarchitektura?
Neuroarchitekt cyfrowy to specjalista, który projektuje inteligentne interfejsy łączące ludzi z zaawansowaną technologią i sztuczną inteligencją. Jego zadaniem jest tworzenie rozwiązań, które poprawiają współpracę człowieka z maszyną, minimalizując stres i zwiększając komfort psychiczny użytkowników.
Przedstawiciel tego zawodu projektuje systemy, takie jak neurointerfejsy, które wspierają produktywność i dobrostan, a także opracowuje narzędzia w pełni zautomatyzowanych środowisk pracy. Jego celem będzie m.in. tworzenie środowisk pracy, które sprzyjają koncentracji, równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.
Życie z ADHD nie jest łatwe. Zwłaszcza gdy się jest już dorosłym człowiekiem 8 faktów na temat ADHD, o które mogą Cię zaskoczyćNeuroarchitekt zawodem przyszłości
Świat, w którym zdrowie psychiczne, ekologia i zaawansowane technologie przenikają się w niemal każdej dziedzinie życia, wymaga od nas nowych sposobów myślenia o edukacji. Jak wynika z raportu „Świat Młodych Badaczy 4.0” autorstwa firmy Henkel Polska, do 2040 roku neuroarchitekt będzie jednym z najbardziej potrzebnych zawodów.
– Żyjemy w czasach szybkich zmian technologicznych, społecznych i ekologicznych, które radykalnie wpływają na nasze życie. Czy w takim świecie można przygotować młode pokolenie na przyszłość? Wierzymy, że tak! (...) Przygotowany przez nas raport to praktyczny przewodnik, a nie odległa wizja przyszłości. Skupiamy się w nim na kompetencjach, umiejętnościach i postawach, które już teraz powinniśmy rozwijać u dzieci, by były gotowe na wyzwania przyszłości – mówi Pacjentom Karolina Szmidt, Prezes Zarządu i Dyrektor Personalny Henkel Polska.
Kto sprawdzi się jako neuroarchitekt?
Ekpertka dodaje, że do tej pracy będą nadawać się osoby z doświadczeniem w neurobiologii, AI, neurointerfejsach oraz projektowaniu UX. Wymagana będzie kreatywność, eksperymentowanie z nowymi technologiami oraz elastyczność w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym – i chociaż te wymagania brzmią jak z filmu science-fiction, taka może być przyszłość.
Zobacz też:
Izabela Czuraj z DNA Medical Group: „Nasza technologia zmienia standardy opieki zdrowotnej”
Przełom w leczeniu hemofilii. Nowe terapie jednak nie dla wszystkich chorych
Pacjenci zdigitalizowani? Nowy system e-Doręczeń zrewolucjonizuje nie tylko szpitale