Pacjenci.pl Zdrowie Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
canva

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!

23 marca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych może atakować stopę, podudzie a nawet całą kończynę. Proces zwężania się tętnic może postępować przewlekłe bądź też mieć charakter ostry, co grozi amputacją kończyny, a nawet śmiercią.

Jakie są objawy ostrego niedokrwienia kończyn dolnych?

Do ostrego niedokrwienia kończyny dolnej dochodzi wskutek nagłego zablokowania przepływu krwi do kończyny. Najczęstszą przyczyną ostrego niedokrwienia kończyny jest zator lub zakrzep. 80% materiałów zatorowych stanowią skrzepliny pochodzące z serca. Skrzepliny w sercu powstają najczęściej u pacjentów z migotaniem przedsionków. Mogą także występować m.in. u osób po przebytym zawale serca czy u pacjentów ze sztucznymi zastawkami.

W sytuacji, kiedy do nogi nie dopływa krew, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna robi się blada oraz zimna i zaczyna obumierać. Kiedy dochodzi do martwicy, palce u stóp czernieją i mogą nawet odpaść. Należy podkreślić, że jest to bardzo niebezpieczny stan wymagający natychmiastowej interwencji medycznej.„ Stan ostry stanowi zagrożenie życia i trzeba natychmiast, mówiąc kolokwialnie odetkać naczynie, albo dojdzie do konieczności amputacji całej kończyny dolnej .” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Projekt bez tytułu - 2023-03-21T163527.134.png

Jakie są objawy choroby wieńcowej? Czym się różnią od zawału?
Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za mało

Jakie są objawy przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych?

Do pierwszych symptomów miażdżycy tętnic kończyn dolnych należą:

  • zaburzenia czucia w kończynach dolnych
  • uczucie drętwienia, mrowienia i kłucia w okolicy stóp
  • uczucie zimna w kończynach

Kiedy tętnice kończyn dolnych zwężają się stopniowo, pojawia się typowy objaw, który powinien nas zaniepokoić. Nazywa się chromaniem przestankowym i polega na pojawianiu się bólu w obrębie kończyny po przejściu pewnego dystansu. Kiedy idziemy, w pewnej chwili odczuwamy ból łydek, ud lub pośladków, w zależności od tego, gdzie występuje zwężenie tętnic. Po zatrzymaniu się, ból ustępuje. „Oznacza to, że wysiłek, który podejmujemy, wiąże się z takim zapotrzebowaniem na tlen, na krew, któremu tętnice nie są już w stanie sprostać. Mamy za mały dopływ krwi w stosunku do podjętego wysiłku.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Co to jest miażdżyca i blaszka miażdżycowa?

Miażdżyca jest przewlekłą i postępującą chorobą zapalną naczyń tętniczych. Przyczyną miażdżycy jest odkładanie się blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń tętniczych, wskutek czego dochodzi do zmniejszania się światła naczynia i znacznego utrudnienia przepływu przez nie krwi.

Blaszka miażdżycowa powstaje w naczyniach krwionośnych wskutek odkładania się nadmiaru cząsteczek cholesterolu. „Kiedy mamy zbyt duże stężenie cholesterolu, w środkowej części ściany tętnicy rozwija się stan zapalny, a z czasem powstaje blaszka miażdżycowa. Blaszka stopniowo powiększa się coraz bardziej utrudniając przepływ krwi.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. Z czasem, blaszka osiąga tak duży rozmiar, że przepływ krwi staje się na tyle ograniczony, że dochodzi do niedokrwienia poszczególnych narządów czy części naszego organizmu.

Bardzo niebezpieczną sytuacją jest pęknięcie blaszki miażdżycowej i powstanie skrzepliny. Skrzepliny urywają się, a ich fragmenty płyną z prądem krwi, mogąc doprowadzić do całkowitego zamknięcia światła naczynia. Skutkiem z amknięcia naczyń wieńcowych jest zawał serca oraz udar mózgu.

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
Udar mózgu - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko