Jeśli masz te objawy podczas picia i jedzenia - powinieneś od razu iść do lekarza. Twój organizm wysyła ci sygnał
Gdyby zapytać dentystów, z jakimi dolegliwościami najczęściej przychodzą do nich pacjenci, to z pewnością większość z nich odpowiedziałaby, że jest to nadwrażliwość zębiny. To problem nawet do 30% populacji dorosłych. Jak rozpoznać objawy tej dolegliwość? O opinię poprosiliśmy eksperta.
Nadwrażliwość zębiny – co to za dolegliwość?
Zębina to tkanka zęba. Znajduje się pod szkliwem zęba i zbudowana jest z części organicznej i nieorganicznej. Zlokalizowana jest w obrębie korzenia, korony i szyjki.
Nadwrażliwość zębiny, potocznie nazywana nadwrażliwością zębów, to problem sporej części populacji osób dorosłych. Pierwsze objawy pojawiają się po 30. roku życia i dotycząca najczęściej kłów, zębów przedtrzonowych i siekaczy. Schorzenie częściej występuje u osób mających choroby przyzębia i zmiany twardych tkanek zębów o niepróchnicowym pochodzeniu.
Najczęstszymi przyczynami nadwrażliwości zębów są:
• uszkodzenia mechaniczne np. z powodu zbyt mocnego szczotkowania: „twarda szczoteczka u większości pacjentów może być szkodliwa. Mianowicie to włosie jest zbyt agresywne, a w połączeniu z przesadnie mocnym szczotkowaniem, może doprowadzić do starcia się szkliwa bądź też do obniżenia się dziąseł, czyli recesji”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch
• spożywanie dużej ilości napojów gazowanych, soków cytrusowych i napojów obniżających pH w jamie ustnej,
• stres,
• odsłonięcie zębiny korzeniowej.
Te objawy mogą oznaczać, że masz nadwrażliwe zęby
Ból spowodowany przez nadwrażliwość zębiny jest krótkotrwały i samoistnie mijający. Jest nim kłucie i uczucie dyskomfortu, które pojawiają się podczas spożywania:
• zimnych napojów i pokarmów,
• gorących napojów i pokarmów,
• kwaśnych napojów i pokarmów,
• słodkich napojów i pokarmów,
Ból występuje także podczas nitkowania zębów i wdychania zimnego powietrza ustami.
Nadwrażliwość zębów powinno się leczyć
By wyleczyć tę dolegliwość konieczne jest ustalenie przyczyny utraty szkliwa lub cementu, znajdujących się na korzeniu zęba. Powodów jest wiele – często wynika to z niedostatecznej higieny jamy ustnej i odkładania się płytki nazębnej. Innymi przyczynami bywa niezdrowa dieta i choroba refluksowa.
Terapia polega na oddziaływaniu na receptory, dzięki któremu przewodnictwo impulsów się zmniejsza i na zamykaniu i blokowaniu w kanalikach zębinowych przepływu płynu przewodzącego impulsy powodujące ból.
Sam chory musi też inaczej dbać o zęby. Powinien więc korzystać ze szczoteczki stworzonej z myślą o zębach wrażliwych i pasty z delikatną konsystencją, która nie ma właściwości ściernych.