Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Mamy odpowiedź specjalisty!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.06.2023 16:05

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Mamy odpowiedź specjalisty!

wybielanie zębów
canva.com

Któż z nas nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu? Niestety na skutek działania różnych czynników, nasze zęby często przybierają ciemniejszą barwę. Na rynku mamy dostępne najróżniejsze metody wybielania zębów. Czy są one jednak bezpieczne? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem. 

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa?

Jeśli marzy nam się biały uśmiech, warto skorzystać z metod stosowanych w gabinetach stomatologicznych. Zabiegi przeprowadzone w kontrolowany sposób przez lekarza stomatologa bądź higienistkę stomatologiczną są bezpieczne. Specjaliści uspokajają, że metody stosowane przez specjalistów nie wykazują degeneracyjnego wpływu na szkliwo zębów. „Wybielanie nakładkowe bądź gabinetowe jest bezpiecznie i nie powoduje zaburzeń w strukturze szkliwa i zębiny.” - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch. 

Należy być jednak ostrożnym, jeśli chodzi o wybielanie zębów domowymi sposobami z użyciem preparatów dostępnych w drogeriach. „Głównie dotyczy to wybielających past do zębów, bazujących na działaniu abrazyjnym. W połączeniu ze zbyt mocnym szczotkowaniem mogą prowadzić do ścierania się szkliwa.” - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch. 

Projekt bez nazwy (45).png

Uwielbiany przez Polaków napój rozpuszcza szkliwo zębów. Lepiej nie sięgać po niego zbyt często Gdzie szukać witaminy C? Jej głównym źródłem nie są cytrusy!

Polecane metody wybielania zębów

Wybielanie lampą BEYOND

Wybielanie zębów za pomocą lampy BEYOND polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu wybielającego, który następnie jest aktywowany przez światło lampy BEYOND. Światło emitowane przez lampę zwiększa szybkość przechodzenia żelu wybielającego przez szkliwo do zębiny i aktywuje proces utleniania się przebarwień. Efekty wybielania są widoczne już po zabiegu. Cały zabieg odbywa się na jednej wizycie i trwa około 45-60 minut, w zależności od przypadku. 

Metoda nakładkowa 

Wybielanie zębów metodą nakładkową polega na codziennym nakładaniu specjalnych nakładek, które są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej wizyty pacjent ma wykonywane wyciski zębów, na podstawie których wykonuje się przezroczyste nakładki. Gotowe nakładki wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego pacjent otrzymuje na kolejnej wizycie. Środek wybielający może mieć różne stężenia i dobierany jest indywidualnie, w zależności od wrażliwości zębów pacjenta. Nakładki należy nakładać na kilka godzin dziennie, a najlepiej na noc przed pójściem spać przez okres około 2 tygodni. 

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Wybielanie zębów jest zabiegiem przeznaczonym dla osób dorosłych, które chciałyby rozjaśnić zbyt ciemną barwę szkliwa. Aby pacjent kwalifikował się do zabiegu, powinien mieć wszystkie zęby zdrowe, bez aktywnej próchnicy. Przed wybielaniem należy poddać się higienizacji jamy ustnej, aby zęby były czyste, pozbawione osadu i kamienia. Dziąsła także powinny być zdrowe, bez aktywnych stanów zapalnych. 

Przeciwwskazania do wybielania zębów to: 

  • próchnica zębów 
  • stany zapalne dziąseł 
  • odsłonięte szyjki zębowe
  • choroby ogólnoustrojowe
  • stosowanie niektórych leków 
  • nadwrażliwość zębów 
  • uczulenie na substancje obecne w preparatach wybielających
  • okres ciąży i karmienia piersią